Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Halloween si podmaňuje české domácnosti. Jeho kořeny sahají až do Říma

Halloween si podmaňuje české domácnosti. Jeho kořeny sahají až do Říma

25.10.2023 - redakce Babinet.cz

Lidový anglosaský svátek, Halloween, pomalu proniká také do českých domácností. Připadá na 31. řijna, což je o den dříve než naše dušičky, kterými si připomínáme zemřelé a které připadají na 1. a 2. listopadu. Halloween se vyvinul z původně irského svátku Všech svatých.

foto / Freepik

Tradiční znaky Halloweenu

Tradičními znaky tohoto svátku, při němž lidé často zdobí také své domácnosti, jsou vyřezávané dýně, kterým se říká Jack-o'-lantern, čarodějnice, duchové, kočky, oheň, košťata, různí kostlivci a další příšery, pavouci, sovy,... zkrátka všechno, co našim předkům připadalo mystické.

Koleda

Během halloweenského večera se děti v různých koutech světa oblékají do strašidelných kostýmů a chodí dům od domu na koledu. Koledují podobně, jako to v českých zemích bývá zvykem třeba na Velikonoce a bývalo na Štěpána nebo na Tři krále. Dokonce je k procházce doprovází také pořekadlo: "Trick Or Treat - koledu, nebo vám něco provedu". V Americe je pak také typické pomalovávání automobilů, dveří, nebo třeba aplikace zubní pasty na dveře...

V dnešní době se Halloween slaví především v anglicky mluvících zemích v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku a Austrálii. Název vznikl ze zkráceniny AllHallows´Eve – tedy v překladu Předvečer všech svatých.

Původ až v Římě

Ačkoli kdysi panoval názor, že tento svátek pochází z keltských tradic, není to pravda. Se svátkem Samhai, který se mu určitým způsobem podobá, protože i on slouží k uctění zemřelých, nemá v podstatě nic společného.

A kde jsou pravé kořeny Halloweenu? Za těmi musíme až do starého Říma. Odtud byl právě ten původní svátek Všech svatých přenesen do Irska.

V římském podání se jednalo původně o židovskou tradici, kdy se slavilo ji od předchozího večera, jelikož Židé počítali začátek dne již s předchozím západem slunce.  Do USA se Halloween dostal v 19. století s irskými vystěhovalci. Tam už se šířil, expandoval a modifikoval.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: wikipedia.org, chcidoameriky.cz,

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz