Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Plný dřez, špinavá koupelna, nepořádek ve skříních. Co o vás prozrazuje chaos a neuklízení

Plný dřez, špinavá koupelna, nepořádek ve skříních. Co o vás prozrazuje chaos a neuklízení

16.10.2023 - redakce Babinet.cz

Žijete v naprostém chaosu a nepořádku? Možná vás překvapí, co všechno se dá zjistit pohledem na vaši domácnost. Prostředí, v jakém žijete a utváříte si ho, hodně napovídá o tom, jaká osobnost ve skutečnosti jste.

foto / Unsplash

Veškerý nepořádek je ukrytý v šuplících, skříních a krabicích

Na první pohled vypadá všechno dobře, čistá podlaha, knížky, tapety na zdi. Když se ale podíváte do šuplíku nebo otevřete skříň, patrně vás trefí. Najdete oblečení v chumlu, rozbité věci, staré kreditky a mnoho dalšího. Je to znak toho, že jde o dramatický typ osobnosti. Je pro ni jednodušší všechno schovat a ukrýt, ukázat lidem tu lepší stránku sebe. Někdy je to dokonce důležitější než aby měla doopravdy čisto a uklizeno.

Chybí alespoň nějaká renovace

Někteří lidé tráví roky a roky v bytě, kde kape kohoutek a své věci nechávají v krabicích, aby nemuseli utrácet peníze navíc za nové vybavení. Jejich domácnost připomíná přechodné bydlení, jako kdyby plánovali odstěhovat se někam jinam. Jiné město, jiná práce nebo nějaká další změna. Ale někdy se z toho „přechodného“ může stát dekáda. Podle psychologů tito lidé žijí stále v budoucnosti, kterou vidí přes růžové brýle. Tolerují aktuální diskomfort, přitom ale nemají do budoucna žádný solidní plán. Čekají jako na zázrak na vnější podnět, který by změnil jejich situaci.

Chaotický pracovní prostor

Pracovní místo je jedním z nejdůležitějších. Někteří lidé mají všechno srovnané do složek a šanonů, jiní mají na stole mix všeho dohromady a válí se to v prachu. To může svědčit o vysokém sebevědomí a nezralosti. Avšak i když je váš stůl chaotický, můžete snadno pracovat a najít vše, co potřebujete. Není to tedy nutně špatná věc. Chaotický stůl je velmi často indikátorem tvůrčí a vynalézavé osobnosti. Jestli kreslíte nebo něco píšete, je pravděpodobné, že nebude váš stůl zrovna čistý. Nejspíš máte často neobvyklé a kreativní nápady.

Plný dřez, koš na prádlo nebo odpadkový koš

Někteří lidé milují uklízení, jiní se ho docela děsí. Nádobí dávají do dřezu, dokud už žádné další nemají a koš nevynáší, dokud to z něj nepadá. Větší smysl dává uklízet po malých krůčcích a průběžně namísto velkého úklidu jednou za čas. Začíná to tím, že jsou líní a řeknou si, že to udělají někdy příště. Takové návyky nejsou zdravé a svědčí o prokrastinaci.

Místo vypadá, jako by tam nikdo nežil

Jestli byt vypadá prázdně, není tam moc nábytku, dokonce i málo nádobí nebo chybí nezbytné spotřebiče v kuchyni, můžete snadno dojít k závěru, že tam vlastně nikdo nežije. Lidé, kteří takto přežívají ve svých bytech, většinou tráví veškerý čas někde venku mezi lidmi. Tím pádem se tolik nestarají o to, jak to doma vypadá. Ale pokud doma tráví hodně času, a přesto je tam stále prázdno, může to vypovídat o psychických problémech. Jedním z nich je nevyzrálost. Osoba jako kdyby čekala, že si najde partnera, který to tam začne zvelebovat.

foto / Unsplash

Zbytky v kuchyni

Kuchyň by měla být jedním z nejčistších míst v bytě, protože se tam pracuje s jídlem a vaří. Tedy špinavé nádobí, zbytky jídla, kávy a čaje nejen způsobí, že bude místo vypadat špatně. Ještě navíc mohou být zbytky nebezpečné pro zdraví. Plísně se pomnoží a mohou ulpět na nádobí. Podobně na tom může být často vlhká kuchyňská linka. Někteří lidé však nechávají kuchyň špinavou a problém nemusí být jen lenost. Mnoho studií prokázalo, že nepříliš časté uklízení domácnosti svědčí o depresi. Lidé zkrátka nemají tolik energie uklízet, protože sami sobě nestojí za to, aby žili na čistém místě. Naopak bylo prokázáno, že pravidelné uklízení domácnosti zlepšuje náladu a pomáhá bojovat proti příznakům deprese.

Špinavá koupelna

Koupelna bývá místem relaxace a je to pravda. Horká vana nebo studená sprcha může mít velký dopad na to, jak se cítíme. Stačí jediný pohled do koupelny a budete mít jasno, kdo tady bydlí. Nejde v tomto případě ani tak o to, jak je koupelna organizovaná. Čistá koupelna plná šamponů, mýdel a hřebenů jistě svědčí o tom, že tady bydlí člověk, který dbá o svůj zevnějšek. Když uvidíte jednu žiletku na umyvadle, starý kartáček a kus mýdla, neznamená to, že je tento člověk líný. Spíše je vystresovaný a nemá moc času starat se o svůj zevnějšek.

Až příliš moc věcí

Někteří lidé se nemohou rozloučit s věcmi, které mají rádi. Problém je v tom, že je těch věcí až moc. Nejspíš uvidíte různé věci jako čajový set, který nikdo nepoužívá, starý nábytek, který je umístěn na balkóně, staré kolo, které nikdo nepoužívá a další zbytečnosti. Takové chování může v lepším případě ukazovat na opatrnou osobnost, která nechce měnit stav věcí a brání se změnám. Horší scénář nastává, pokud osoba přináší domů nadále nepotřebné věci a hromadí je. To je znak nutkavého chování a neurózy. Osoba nemůže zastavit hromadění, které může být například důsledkem pocitu prázdnoty.

 

Napsala ŠT

zdroj: awarenessact.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip