Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Vápník a jeho vliv na lidský organismus. Jak nám může uškodit jeho nedostatek

Vápník a jeho vliv na lidský organismus. Jak nám může uškodit jeho nedostatek

2.10.2023 - redakce Babinet.cz

Nedostatkem vápníku v Česku trpí až polovina dospělých. A vůbec nejde jen o těhotné ženy nebo ženy v menopauze, jak se lidé často mylně domnívají. Dostatek vápníku je zcela zásadní pro udržení normálního stavu kostí a jeho pravidelný příjem by měl být samozřejmostí dříve než ve středním věku. Potřebujeme jej totiž všichni a po celý život.

foto / Freepik

Vápník je látka, kterou naše tělo potřebuje v dostatečném množství celý život. Provází nás již od času před narozením, kdy se podílí na procesu dělení i specializace buněk během prenatálního vývoje. Následně přispívá k normální funkci trávicích enzymů, k normální činnosti svalů a má řadu dalších funkcí. Samozřejmě je potřebný pro normální vývin kostí a zubů u dětí a posléze celý život pro udržení normálního stavu zubů a kostí nás všech. „Právě v kostní a zubní tkáni je uloženo 99 % vápníku v těle,“ říká MUDr. Václava Kunová ze Společnosti pro výživu, která opakovaně bije na poplach v otázkách příjmu vápníku.

[i]Doporučená denní dávka vápníku

1–3 roky

600 mg

4‒6 let

750 mg

7‒9 let

900 mg

10‒12 let

1100 mg

13–18 let

1200 mg

Dospělí

1000 mg

Těhotné a kojící

1000 mg

Těhotné a kojící do 19 let

1200 mg

Nedostatek vápníku

Nedostatek vápníku bývá příčinou zlomenin v důsledku osteoporózy (“řídnutí kostí“) u starších osob, zejména u žen po menopauze. Kosti, které nejsou zpevněné dostatečným množstvím vápníku, se snadněji lámou.

Kde příjem vápníku dohnat?

Kromě tradičních zdrojů, jako jsou to hlavně mléčné výrobky. Kdo je nemiluje tak je vhodný: mák, sezamové semínko, mandle, para ořechy, kakaové boby, hrášek, fazole, sojové boby, listová zelenina a jsou tu i minerální vody s obsahem vápníku. V hlavní roli je však pestrý a vyvážený jídelníček, zdůrazňuje MUDr. Kunová. „Nejde jen o to navýšit příjem jedné minerální látky, ale doplnit jejich hladinu obecně – mimo jiné proto, že vzájemně usnadňují vstřebávání do těla. Nemluvě o tom, že pak pokryjeme také vitamíny a dostatek vlákniny, povzbudíme střevní mikrobiom a postaráme se o dostatek energie pro celé tělo,“ vysvětluje lékařka. 

Vyvážená strava, ale i sport

Proč energie? Abychom se mohli hýbat. Protože co se normálního stavu kostí týče, přispívá k němu právě pohyb. „Fyzická aktivita je důležitá pro udržení tzv. vyšší denzity neboli hustoty kostní hmoty. Jinak se kosti snadněji lámou,“ potvrzuje MUDr. Václava Kunová s tím, že je však nutné volit optimální zátěž. Při vysoké intenzitě pohybu se z těla vyplavuje prostřednictvím potu vyšší množství vápníku i dalších minerálních látek. O to svědomitěji je pak třeba vápník doplňovat.

 

zdroje:

MUDr. Václava Kunová ze Společnosti pro výživu

[i] zdroj: publikace Společností pro výživu Německa (DGE), Rakouska (ÖGE) a Švýcarska (SGE/SVE), která je zdrojem pro stanovení doporučených dávek živin v ČR

https://www.lekarna.cz/clanek/vapnik/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip