Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Blížící se podzim a péče o orchideje. Co udělat, aby se jim dařilo i během chladnějších měsíců

Blížící se podzim a péče o orchideje. Co udělat, aby se jim dařilo i během chladnějších měsíců

13.9.2023 - redakce Babinet.cz

Vzhledem k rozmanitosti druhů orchidejí se i odborník přiklání k názoru, že není možné aplikovat totožnou podzimní péči na všechny stejně. Nicméně stále tady pár stejných zásad, v souvislosti s  péčí o orchideje, je. Obecně platí, že na podzim orchideje nehnojíme a omezujeme zálivku. Co ještě můžeme udělat, aby se orchideji dařilo i během chladnějších měsíců?

foto / Unsplash

Podzim ne podzim, omezená zálivka a vynechání hnojení nejsou zdaleka jediné dva klíčové body, které růst orchideje spolehlivě podpoří. Kvetení a správný růst, a to v kterékoliv roční době, velmi ovlivňují chyby, kterých se majitelé orchidejí často dopouští. Pojďme se teď na péči o orchideje, i na podzimní prohřešky, které možná děláte i vy, podívat pěkně zblízka. Dobrou zprávou, kterou můžeme prozradit už teď je, že péče o orchidej vám na podzim spíše ubude.

Teplota a přemísťování

Některým druhům orchidejí je nutné dopřát odpočinek, co se chladných měsíců týče. Od jara do podzimu mají tyto orchideje stejné nároky, jako teplomilné druhy, ale s příchodem nižších teplot se péče trochu mění. Zimní odpočinek při nižší teplotě by vám měl zajistit zdraví orchideje, i její hojné kvetení a celkovou vitalitu. V zimě by tedy denní teplota měla dosahovat dvaceti stupňů a v noci musí alespoň o čtyři až pět stupňů klesnout.

Některé orchideje je tak dobré na zimu přemístit na ložnicový parapet, do světlé chodby, nebo můžete využít i chladnou zimní zahradu. Pamatujte však, že se opět vše odvíjí od jednotlivých druhů. U většiny orchidejí, které se nejčastěji v bytech nachází, není naopak přemísťování vhodné. Je-li přemístění nutné, i tak bychom si stěhování květináče měli nechat až na jaro. Výjimkou jsou samozřejmě orchideje, které vám v létě rostou venku. Podzim je pak pro tyto kusy nejideálnější dobou k přemístění do vnitřních prostor.

Světlo

Dny se nám zkracují a světla tak samozřejmě ubývá. Protože je světlo u orchidejí jedním z veledůležitých faktorů, možná bude vhodné právě vaši orchidej během studených měsíců přisvítit. Orchidejím bychom koneckonců po celý rok měli zajistit dostatek rozptýleného světla.  Na přímé sluneční paprsky však zapomeňte. Takový polední žár uprostřed léta je pro orchideje jistou smrtí. Ostré sluneční paprsky orchidejím listy přímo spalují. Ale i v otázce světla se názory na péči o orchidej liší. Některé babské rady se shodují s odbornými názory a kloní se k přisvícení. Jiní majitelé orchidejí naopak v létě přistiňují a na podzim jednoduše s přistíněním přestanou.

Pozor na průvan a chladné stanoviště

Průvan není nic, o co by citlivé kořeny orchidejí stály. Dávejte si proto pozor na to, aby orchidej po případném přemístění v nepřívětivém průvanu nestála. Stejně tak dbejte na stanoviště. Studená podlaha na tmavé chodbě pro orchidej taktéž není žádným ternem. Na druhou stranu však ani místo přímo nad radiátorem není pro orchidej tím pravým ořechovým.

Zálivka a hnojení

S příchodem podzimu zálivku i hnojení omezujeme. Rostliny se na podzim a v zimě zalévají jednou týdně. Na zálivku můžeme použít kojeneckou neperlivou vodu, ale taková odstátá dešťová voda je mnohem úspornějším řešením. Doba mezi zálivkami se prodlužuje a substrát by měl být téměř suchý, než provedeme další zálivku. Orchideje mají rády vlhké prostředí. Právě na podzim a v zimě bývá vzduch v místnostech sušší, zejména kolem zapnutého topení, proto jim dopřejte jednou denně mlhu. Ohledně hnojení pěstitelé doporučují intervaly výrazně prodloužit a používat hnojiva s nízkým obsahem dusíku.

Babská rada na závěr

Často můžete při pročítání babských rad, které se týkají orchidejí, narazit na jednu perličku, těšící se velké oblibě. Převážně majitelky orchidejí radí přidat do každé druhé zálivky lžičku cukru. Cukr údajně orchidej vyživí, rozkvete a snad ji prý i zbavuje některých plísní. Nutno ale přihlédnout k tomu, že jde přece jen o babskou radu. U orchidejí se koneckonců všeobecný pohled na péči pořád velice liší. Z různých postřehů a diskuzí vyplývá, že tyto krásky stále škádlí nejednoho pěstitele, protože jeden se těší ohromné záplavě květů, aniž by si na svou orchidej vůbec vzpomněl. Někdo jiný naopak dodržuje se vší poctivostí každou odbornou radu, a i přesto z jeho orchideje nakonec nezbude nic, než prázdný průhledný květináč.

 

napsala Bára Klímová

zdroj: sazenicka.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip