Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jedna kabelka by se neměla nosit po celý rok, říká módní stylistka

Jedna kabelka by se neměla nosit po celý rok, říká módní stylistka

12.9.2023 - redakce Babinet.cz

Kabelka je jedním z nejdůležitějších nezbytných dámských módních doplňků již po mnoho let. Správnou volbou můžete svou celkovou vizáž ohromně podtrhnout a zdůraznit či naopak totálně shodit. A které ženě by nezáleželo na tom, aby vypadala dobře a cítila se dobře jak v práci, na malém nákupu, na kávě s kamarádkou či na kulturním představení.

ilustrační foto / Freepik

Co platí všeobecně, jaké rady se držet?

Můžeme říci, že čím mladší nositelka, tím může být kabelka výraznější, nápaditější, výstřední a třeba i cenově řekněme levnější. Protože módní hit za rok již nebude hitem, nápadná barva se nám omrzí. Takový nákup nás pak nebude finančně tolik bolet.

Naopak, čím vytříbenější vkus její nositelky, pracovní postavení, celková vizáž a zejména věk, to jsou rozhodující parametry pro váš výběr a nákup. U žen manažerských postů apod.  by kabelka měla být spíše klasická, decentní, velmi kvalitní a tím pádem i dražší. Taková nám díky své kvalitě, správné mírnější barevnosti a tvaru může vydržet několik sezon, dokonce ty nejdražší značkové se dědí i po generaci. Mladá maminka se dvěma malými dětmi bude spíše hledět na praktičnost kabelky a cenu. Bude tedy vybírat s jinými požadavky. Studentky dají určitě přednost zajímavě řešeným batůžkům, který poslouží jak do školy, tak i na procházku či sport.

Dále by mělo platit, že jedna kabelka by se neměla nosit po celý rok. To je samozřejmě nuda a vypovídá to o nezájmu své nositelky. K letním outfitům, rozevlátým šatům a lehkému odívání volíme menší velikosti kabelek a můžeme uplatnit širokou škálu barevnosti. Zatímco blíže podzimu volíme odstíny tlumenější, místo bílé béžovou, místo blankytně modré barvu tmavě modrou. Dobrou službu vám udělají všechny světle hnědé tóny pozimního listí a přírody. Čím blíže k zimě barvu i díky zimnímu oblečení tlumíme a většinou v devadesáti procentech u žen vítězí černá.

Čím mohutnější oblečení, zimní kabát, péřová bunda ke sportovnějšímu svrchnímu ošacení volíme větší kabelku či kožený batůžek. Malinká kabelka k obrovské prošívané bundě by působila titěrně. Naopak větší batůžek zdobený různými zipy, kapsičkami, aplikacemi z kvalitní kůže může významně suplovat i drahou kabelku, tak mohu jen doporučit.

K podzimnímu plášti, kožené bundě apod. volíme elegantní kabelku. Výrazně vedou ty větší, kam se vejde kromě dámských nezbytných kosmetických potřeb i např notebook občas i třeba malý nákup.

Pokud z práce míříme do kina nebo na posezení do kavárny, mohla by nám dostatečně posloužit i tato větší kabelka.

 Pokud ovšem míříme po práci na večeři či do divadla nebo na nějakou společenskou akci, tato pracovní kabelka vždy zůstává v šatně. S sebou máme vždy ještě jednu malou, například na dlouhý řemínek přes rameno, kde umístíme nezbytné dámské maličkosti.

Kde vybírat a co brát v potaz?

Kromě značkových obchodů můžeme kabelku koupit i přes internet, je zde rozhodně velký výběr. Velikost i materiál by měl být v popise o výrobku a cena by měla odpovídat značce a kvalitě výrobku. Nebojme se nevhodné zboží vrátit. A rozhodně nakupujeme u ověřených obchodů. Také úplně neplatí pravidlo, že vysoká cena rovná se kvalita výrobku. Kůže může být nahrazená syntetikou, která je pro laika od kůže skoro k nerozeznání. Od drahého originálu pak ale ušetříte třeba i tisíce. Pozor na plagiáty např. v tržnicích apod.

Jaké tvary jsou trendy?

Osobně bych nikomu nediktovala, jaký tvar by si měl pořídit. Všeobecně jsou kabelky měkké, tvarem měšce, slzy, mošny pod. a pak kabelky tvrdé s pevným tvarem, obdélníkového tvaru se skrytými kapsičkami a přihrádkami. Já osobně upřednostňuji ty pevné. Usnadňují přehled věcí v kabelce a zdají se mi rozhodně elegantnější.

Co se týká držení. Někdo má rád kabelku na rameno, jiný do ruky, toto neurčují trendy, ale nositelka sama, co má raději a co jí více vyhovuje. Domnívám se, že elegantní může být kabelka i přes rameno i na dvě ucha do ruky.

Dříve platilo že barva kabelky musí ladit s barvou obuvi. Tímto omezujícím pravidlem bych se už nedržela. Naopak. Barevnější kabelkou např. k černému podzimnímu koženému plášti a černým kotníkovým botkám vybereme kabelku např. zrzavou a k ní např.stejně barevný šátek. Celkový smutný outfit vás rozzáří a bude atraktivnější.

K béžovému trenčkotu nebo sakům v přírodních odstínech vybereme kabelku v tónu hnědé, která bude např. korespondovat s páskem na kalhotách. Obuv opak nemusí být hnědá, ale třeba béžová.

K pestrému barevnému svetru či vlněnému saku a džínám zase zvolíme třeba černé masivní polobotky a černou kabelku či batůžek.

Máte tip na nějaký módní bonbonek?

Viděla jsem kabelky potažené kožešinou dokonce i v nápadnějších barvách. Musím říci, že i tento výstřelek např. ke koženému nebo vlněnému kabátu vypadá moc dobře. Samozřejmě není to doplněk do práce ani na nákup, nýbrž právě na tu večeři či rande.

Na podzim i v zimě se občas objevuje tygří, zebří i krokodýlí design na obuvi i kabelkách. S tím bych byla opatrná. Tyto vzory právě patří k těm nárazovým, sezonním.  Jsou buď hitem nebo naopak mimo.

Vybírejte si novou kabelku se zábavou, ale i praktičností a  při nákupu dobře přemýšlejte o svrchnících a obuvi, kterou k ní budete nosit. Pak se vám výběr určitě povede.

 

zdroj: Gabriela Platilová, stylistka a módní poradkyně

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz