Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zázračný přírodní lék, který natrháte doslova u každé cesty. Kdy je ideální čas ho sbírat

Zázračný přírodní lék, který natrháte doslova u každé cesty. Kdy je ideální čas ho sbírat

1.9.2023 - redakce Babinet.cz

Je známý jako vitamínová bomba, která působí jako prevence proti vzniku srdečních onemocnění a rakoviny. Řeč je o šípku a my vám poradíme, jak na jeho přípravu, abyste neztratili velké množství jeho cenných látek.

fotografie: Pexels

Kdy sbírat

Nejlepší doba pro sbírání šípků je po prvním mrazíku, plody jsou nejsladší. Před prvními mrazy (konec září-začátek října) se sbírají pouze v případě, že je chcete nasušit na čaj. Sbírají se vyzrálé, dobře vybarvené plody bez stopek. Na místech, kam svítí slunce celý den, dozrávají šípky klidně i o 3 týdny dříve, je třeba s tím počítat. Přemrzlé plody jsou zase vhodnější pro přípravu různých šípkových omáček nebo marmelád.

Pozitivní účinky šípku

Šípkový čaj má fantastickou jemnou chuť a navíc obsahuje mnoho cenných látek z šípku. Šípek je bohatý na vitamíny skupiny B, C, E, K a na minerály jako je zinek, železo, fosfor, vápník a hořčík. Díky významnému množství vitamínu C působí jako antioxidant. Ty pomáhají předcházet rizikům srdečního onemocnění. Navíc šípek obsahuje lykopen, který výrazně snižuje riziko vzniku rakoviny.

Babičky tvrdí, že šípek čistí krev, posiluje oběhový, trávicí a dýchací systém a podporuje správnou funkci brzlíku, který je důležitý pro správnou funkci imunity

Šípkový čaj dokáže posílit imunitu a odolnost vůči chřipce a nachlazení. Navíc si hravě poradí se žaludečními problémy. Dokáže zklidnit podrážděný žaludek a podpořit trávicí systém. Kromě toho pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, snižuje riziko vzniku cukrovky a dokonce zlepšuje příznaky u těch, kteří jí již trpí.

Jak správně louhovat šípkový čaj?

Čaj neboli nálev z šípků si můžeme udělat z více možností. První varianta je louhování šípků ve studené vodě. Sice zabere mnohem víc času než varianta druhá, ale za to je nejšetrnější a dostaneme z šípků nejvíce cenných látek. Rozdrcené usušené šípky nechte louhovat ve studené vodě přes noc. Druhý den před vypitím si čaj krátce povařte, pokud ho chcete mít teplý, a přeceďte. Šípkový čaj louhovaný za studena nebude mít tak intenzivní aroma a chuť, nicméně takhle v něm zůstane nejvíce vitamínů.

Teplý šípkový čaj neboli odvar nám zabere mnohem méně času, avšak během přípravy ztratíme většinu cenných látek, které mají tak pozitivní účinky na naše zdraví. Výhodou tohoto způsoby přípravy je právě ta intenzivní chuť a aroma, které mohou někomu chybět v čaji louhovaném za studena.

Šípek v kuchyni

Šípek můžeme použít i v kuchyni. Dělá se z něj výborné víno, marmeláda nebo kompot. Syrové šípky se nedají jíst, ale po tepelné úpravě dostanou jedinečnou chuť. Každý plod je třeba před zpracováním rozpůlit, vyškrábat z ní jadýrka a chloupky a nakonec proprat. Pokud nejste připraveni na samotnou chuť šípků, zkuste je nejdříve smíchat s jablky nebo hruškami, které doplňují jejich lahodnou chuť.

 

Napsala Michalela Procházková

zdroje:

https://superfoody.cz/suroviny/sipek/

https://www.vegmania.cz/sipky/

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip