Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Nový školní rok startuje a rodinám deváťáků začíná několikaměsíční stresový nátlak. Co s tím?

Nový školní rok startuje a rodinám deváťáků začíná několikaměsíční stresový nátlak. Co s tím?

23.8.2023 - redakce Babinet.cz

Za dva týdny začíná nový školní rok. Deváté třídy základních škol letos opustilo podle údajů ministerstva školství více než 100 tisíc žáků, což bylo o desetinu víc než loni. Míst pro budoucí středoškoláky je přitom méně. Číslo se nesníží ani letos, a navíc podle odhadů Českého statistického úřadu neklesne výrazně počet těchto dětí do roku 2030. Stres pro rodiny deváťáků začíná už teď v září. Aby se dostali na vysněnou školu, odsunou veškerý volný čas a budou se až do jara věnovat doučování. Psychicky náročné několikaměsíční období tak čeká nejen žáky, ale celé rodiny. Odborníci z terapeutické kliniky NEO Centrum radí nenechat se stáhnout davovou hysterií, naučit se relaxovat a bojovat se stresem společně.

foto / Freepik

Podle zkušeností z loňského roku začíná stres rodin, které mají doma ´deváťáka´ v září a končí až když se dítě na nějakou školu dostane. To může být ale až v květnu nebo v červnu. Nechceme strašit, ale důsledky stresu z přijímaček přivedly do naší psychoterapeutické ambulance už nejednoho teenagera trpícího úzkostmi, panikou, poruchami spánku, sebepoškozováním a dalšími obtížemi. Stres je to obrovský i pro rodiče,“ popisuje aktuální zkušenosti terapeutů z NEO Centra Markéta Čermáková, vedoucí ambulance.

U dětí i rodičů se mohou objevit obavy přerůstající ve strach, pocity bezmoci, možná podrážděnost až hněv. „Všechny tyto emoce jsou v pořádku, dokud nepřerostou do míry, která už významně ovlivňuje náš život – například obavy či strach se změní v úzkosti, paniku či dokonce panické ataky, poruchy spánku a další problémy. Potíže mohou nastat i pozvolna, nenápadně právě důsledkem dlouhodobého stresu,“ upřesňuje Markéta Čermáková.

6 rad, jak přežít období přijímacích zkoušek

  1. Připravte se na těžké období a dávkujte síly

Je dobré rozplánovat přípravu a odpočinek. Když víme, že poběžíme maraton, nevydáme všechny síly na začátku a budeme se cestou pravidelně občerstvovat. Je tedy dobré počítat s regenerací, odpočinkem a netlačit pouze na přípravu. Studenti/žáci i rodiče by díky plánu mohli být více v klidu, že příprava probíhá adekvátně i ve chvílích či dnech, kdy se odpočívá. V organismu se v takovém období mohou odplavovat chemické látky vyprodukované stresem.

  1. Zkoušky na nečisto

Když vím, co mě čeká, snižuje se míra stresu v dané zátěžové situaci. Když jsem méně ve stresu, mohou lépe fungovat moje kognitivní funkce – lépe se soustředím, lépe se učím nové i vybavuju dříve naučené informace.

  1. Využijte pomoci a podpory, vyhýbejte se stresorům

Jste v tom společně – rodiče, děti, další lidi ve vašem okolí. Využijte podpory a nenechte se stáhnout davovou hysterií. Skupina lidí má obrovskou sílu – hlídejte si proto, zda se pohybujete ve skupině, která vás spíše podpoří a zklidní, nebo zda vás spíše zatěžuje a stahuje do těžkých emocí a myšlenek. V takovém případě se raději takovému společenství vyhýbejte, alespoň v době, kdy je to pro vás náročné.

  1. Srovnejte si priority

Přijímačky zajisté ovlivní následující studium, nesnižujme jejich význam, ale v životě jsou i důležitější hodnoty (každá rodina má jiné) a alternativní životní cesty. Mluvte o tom společně, snažte se podpořit sílu a soudržnost vaší rodiny i tím, že budujete i jiné zážitky než přípravu na přijímačky. 

  1. Naučte se relaxovat

To doporučujeme rodičům i dětem. Můžete tak povolit alespoň trochu napětí a nabrat síly do další etapy a budete-li relaxace provozovat společně, získáte i společné zážitky a upevníte pocit, že jste v tom společně. Relaxací je celá řada, návody či přímo namluvené relaxace je možné najít na internetu i webu NEO Centra – vyzkoušejte a najděte si, co vám vyhovuje. Bude vám pomáhat odplavit každodenní stres a napětí z přijímaček by nemělo růst, nebo alespoň ne tak rychle.

  1. Kontaktujte odborníka

Pokud nic nepomáhá, nebojte se kontaktovat odborníka. Terapeut s vámi vaši situaci probere, společně najdete konkrétní způsoby úlevy. Přijďte raději včas. Signály, že stres a jeho následky přerůstají běžnou míru, můžou být následující: potíže s usínáním nebo časté buzení, nevysvětlitelné neadekvátní návaly strachu, výrazně větší podrážděnost kazící dosud dobré vztahy, různé zdravotní obtíže (zažívání, ekzémy, bolesti pohybového aparátu) a další.

zdroj: Markéta Čermáková, vedoucí ambulance NEO centra

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip