Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zasaďte si nyní mrkev a sklidíte ji ještě letos. Zkusit můžete i další druhy zeleniny

Zasaďte si nyní mrkev a sklidíte ji ještě letos. Zkusit můžete i další druhy zeleniny

31.7.2023 - redakce Babinet.cz

V průběhu léta a na podzim nejen, že sklízíme lahodné plody zeleniny, o které jsme se celý rok starali, ale můžeme ještě některé druhy vysévat a letos je i sklidit. O které druhy zeleniny se jedná?

foto / Pixabay

Hurá na cibuli

Dáváme například ozimé odrůdy kuchyňské cibule. Ta potřebuje středně těžkou půdu a dostatek výživy v podobě hnojiva. Tato cibule nabízí velmi ranou sklizeň. Ovšem pozor, není dobrá na dlouhodobé skladování, takže to nepřežeňte s počtem pěstovaných rostlinek.

Další, co se ještě teď dá vysévat, je hlávkový salát, ideálně pak odrůda huml, která dokáže také přezimovat. Salát patří na pěkné slunné místo, ale potřebuje dostatek hnojiva i vody. Nehodí se tedy pro zahradníky, kteří nemají čas denně jej zalévat.

Salát

Salátů a různých lupenů máme mnoho druhů. Zelená zelenina je skvělá, vlastně asi nejdůležitější. Ne nadarmo se doporučuje těhotným ženám pojídání zelené zeleniny, aby si doplňovaly kyselinu listovou.

Nejsnazší je obyčejný český listový salát. Pokud máte pařníček, nebo pokud dokážete salátu zajistit jakkoli dostatek vláhy, tak jej určitě můžete vysévat i nyní. Vezměte si pěknou nádobku, dejte si do ní hlínu, zasejte salát a překryjte třeba fresh folií.

Poté pravidelně roste a nechte květníček někde na pěkném teplém místě. Jakmile bude mít váš salátek druhé lístky, tak jej sázejte do záhonu. Volte spíše polostín. Salát nepotřebuje příliš mnoho slunečních paprsků.

Podobně lze také dát ještě polníček, rukola nebo šťovík.

Na jaro si můžete, ale to až později, třeba v září, připravit nejrůznější bylinky a česnek, ty lze vysévat a předpěstovávat, přezimují a budou připraveny na jaro.

Špenát

Výjimečně, normálně se totiž vysévá pouze na jaře a na podzim, můžete ještě dávat také špenát. Jeho výsev je možný přímo do záhonu. Volte pěkné stinné stanoviště a snažte se semínka nedávat příliš hustě.

Špenát je náročný na zálivku, takže ho opravdu pravidelně zalévejte, ať vám pěkně roste. Kdyby hnal do květu, skliďte jej. Pokud vykvete, zhořkne.

Mrkev

Neočekávejte, že budete sklízet obrovské mrkve jako z obchodu, tak máte šanci na krásnou baby karotku. Buď si kupte speciální osivo, nebo jakoukoli jinou mrkvičku. Do podzimu vám ještě maličké narostou. Podobně jako petržel. Důležitá je zálivka i pravidelné hnojení.

Bylinky

I bylinky je ještě stále možné vysévat. Ty můžete dávat prakticky kdykoli. Myslete však na to, že pokud se jedná o zcela nový výsev, tak bude lepší vysévat do truhlíků a až se ochladí, truhlíky schovejte domu, do pařníku, skleníku či folijáku. Příští rok si je přesadíte do záhonu.

Černá ředkev

Neuvěřitelně zdravá, naprostá vitamínová bomba, to je černá ředkev. Mohli jste jí vysévat už zjara. Pokud jste to udělali, tak nyní, v srpnu, budete sklízet. Pokud jste to neudělali, tak srpen je skvělým obdobím pro druhou vlnu výsevu.

Černá ředkev je, podobně jako ředkvička, celkem nenáročná rostlina. Měla by mít dostatek vláhy, ale snese stín i slunce. Ta, kterou nyní vysejete, se bude sklízet přibližně v říjnu a je skvělá na uskladnění. Vydrží celou zimu a bude skvělým zdrojem vitamínů a minerálních látek.

Jedná se o velmi opomíjenou starobylou zeleninu. Moc lidí ji již nepěstuje. Velmi dobře se hodí jen tak na chleba nebo do zeleninových směsí. Připravte se ale na to, že poněkud štípe na jazyku. No, asi jako pikantnější ředkvička.

 

Napsala Zuzana Zelenková

zdroj: homeincube.cz/stihnete-zasit-srpnu-muzete-sklizet-uz-podzim/

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip