Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zápach z úst je nepříjemný společník. Co ho způsobuje a jak ho odstranit?

Zápach z úst je nepříjemný společník. Co ho způsobuje a jak ho odstranit?

26.7.2023 - redakce Babinet.cz

Pro mnohé z nás je tento problém velkým tabu, na který poukázat vhodným způsobem nedokáží ani  nejbližší lidé z okolí postiženého. Přitom je toto tabu medicínským problémem, při němž na věku ani pohlaví nezáleží. Problém s ním míváme alespoň občas téměř všichni bez rozdílu. Zápach z úst. Nepříjemný společník, jehož přítomnost enormně stěžuje a znepříjemňuje soukromé i pracovní vztahy a společenský život všeobecně. Je v podstatě problémem, který způsobují různé organické procesy v našem těle. Měli bychom o něm hovořit a hledat řešení.

foto / Freepik

Příčiny zápachu z úst...

...mohou být různé. Jednou z nejčastějších je plyn vznikající při rozkládání bíkovin po požití potravy. Zdrojem zápachu jsou například zbytky jídla, které se při konzumaci zůstávají mezi zuby. Za normálních okolností  se tyto zbytky vyplavují slinami, v některých případech (například ve spánku nebo při nižší produkci slinných žláz) se zbytky potravy ze zubů nevyplavují dostatečně.  Pokud nejsou rychle odstraněné mechanicky, zubním kartáčkem, stávají se potravou pro bakterie žijící v dutině ústní, které zbytky jídla rozkládají. Tímto procesem  vzniká  nepříjemně zapáchající plyn, který je v tomto případě zdrojem zápachu z úst.

To samé způsobuje i konzumace vysoce aromatických potravin a nápojů jako je například cibule, česnek, černý čaj či káva. Jejich rozklad žaludečními šťávami v žaludku způsobuje, že plyn při tom vznikající vychází ven přes ústní dutinu. Kromě zápachu z úst však takovéto potraviny zapříčíní i tělesný pach. Aromatické látky se totiž vylučují i skrz póry pokožky.

Vědeli jste, že při redukčních dietách a očistných kúrách člověk svému okolí nevoní zrovna vábně? A nepomohou tu ani parfémy a za jiných okolností účinné deodoranty.

Při dietách, kdy organismu odpíráme přísun sacharidů, si tělo jejich nedostatek v metabolickém procesu nahrazuje vytvářením tzv. ketonových tělísek, které človek vydychuje a které nepříjemné páchnou acetonem. Stejně tak i v případě redukčních diet resp. v případě prázdného žaludku vzniká stejně typický acetonový zápach. Acetonem v těchto případech páchne celý člověk, neboť se pach vylučuje i pokožkou.

Dalšími častými příčinami zápachu z úst a tělesného pachu je nedostatečná ústní hygiena,  zkažené zuby a různé záněty v ústní dutině či krku, méně častými příčinami jsou poruchy látkové výměny, hormonální změny a choroby trávicího traktu.

Řešení?...

Řešení se nabízejí různé, ale ne všechny jsou spolehlivé. Časté čistení zubů je časově náročné a ne vždy máte po ruce umývadlo a zubní pastu s kartáčkem.  Čištění řeší navíc pouze zápach z ústní dutiny, nikoliv ten původem ze žaludku. Žvýkačky představují pomoc při nedostatku slin, ale zápach překryjí jen na omezenou dobu. Můžete zkusit také doplnit jídelníček o probiotika, která pomohou upravit mikroflóru (složení bakteriálního osídlení) v ústech i v celém trávicím traktu.

 

zdroj: https://www.naturesfinest.cz/blog/co-zpusobuje-spatny-dech-jak-ho-eliminovat/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip