Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Srpnové akce ve středních Čechách. Těšit se můžete na dožínky, historické slavnosti i koncerty

Srpnové akce ve středních Čechách. Těšit se můžete na dožínky, historické slavnosti i koncerty

25.7.2023 - redakce Babinet.cz

Léto je pomalu v polovině, ale mnoho zážitků je ještě před námi. Podívejte se, jaké akce pro vás připravily střední Čechy.

České muzeum stříbra autor SCCR

Noční prohlídky stříbrného dolu v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře
2., 9., 16., 23. a 30.8.

Vypravíte se po stopách kutnohorských havířů, kteří v podzemí dolovali stříbro, a to v neobvyklou, noční hodinu.  Prohlídka začíná na nádvoří Hrádku, kde se dozvíte o historii dolování stříbra a technologii zpracování a prohlédnete si starý těžební stroj trejv. Oblečeni v perkytle doplněné o helmy se svítilnami se ponoříte do kutnohorského podzemí – části štoly sv. Jiří. Projdete 250 m dlouhý úsek 35 metrů pod zemí, dozvíte se informace o životě havířů i způsobu dolování a zažijete absolutní tmu. Následně si v hornické osadě vlastnoručně vyrazíte na památku pražský groš.

Let It Roll, letiště Milovice
3. - 5. 8.
Let It Roll 2023 je hudební festival, na kterém každoročně vystupují stovky českých i zahraničních DJs včetně těch největších jmen aktuální Drum & Bassové scény. Stage jsou rok od roku hezčí a hlasitější, dechberoucí opening shows výpravnější, doprovodný program nabitější. Během tří festivalových nocí letos na letišti v Milovicích vystoupí SHY FX, Chase & Status, Camo & Krooked, Andy C, Aktive a další interpreti.

Týnecký střep, hrad Týnec nad Sázavou
5. 8.
Městské slavnosti Týnecký střep se každoročně pořádají v areálu hradu Týnec nad Sázavou. Těšit se můžete na středověkou hudbu, zbraně a katapulty, dobová řemesla, pohádky, sokolnické a šermířské ukázky a koncert skupiny Pozdní sběr. Chybět nebudou ani dětská divadelní představení, oblékání do zbroje, dobová věštírna, prohlídky hradu, věže a expozic muzea.

Porcinkule v Zásmukách a pouťové trhy
5. – 6. 8.

Historie města Zásmuky, které bylo vždy spjato s rodem Šternberků a je rodištěm hudebního skladatele Františka Kmocha, se píše od roku 1285. Nejvýznamnější dochovanou dominantou raného baroka je Františkánský klášter a kostel Stigmatizace sv. Františka, který je každoročně místem konání Zásmucké porcinkule. Tu doprovodí pouťové trhy na Komenského náměstí, kde budou čekat pouťové atrakce, prodejní stánky a občerstvení.

In vino Hostivice, Husovo náměstí, Hostivice
11. - 12. 8.

Tématem 9. ročníku festivalu In vino Hostivice bude jako každý rok vinný košt, kde se představí na dvě desítky renomovaných vinařství z českých, moravských i zahraničních měst. Degustace bude spojena s gastronomickou exkurzí a chybět nebude ani zábava s dobrou muzikou.

Dny lidové architektury Středočeského kraje, Hornické muzeum Příbra

12.8.

Tématem 7. ročníku akce věnované lidovému stavitelství jsou selské i vrchnostenské špýchary a sýpky Středočeského kraje. Po celý den budou probíhat ukázky historických řemesel a v budově Špejcharu bude možné navštívit muzeum hasičstva Podbrdského regionu, muzeum seker Emila Kuchaře, expozici věnovanou Hvožďansku a výstavu o špýcharech v kraji. Chybět nebude ani řemeslné tržiště, zábavné dobové atrakce pro děti, hudba a občerstvení.

Historické slavnosti v Kolíně

12.8.

Již 11. historické slavnosti se uskuteční od 10 do 18 hodin v lesoparku na Kmochově ostrově. Letošní ročník je věnován osobě Marie Terezie a výročí 280 let od korunovace na českou královnu. Z těchto důvodů zde bude vystavena replika české, svatováclavské koruny a několik dalších skvostů z doby vlády Marie Terezie. Dostaví se nejen sama císařovna, ale i její hosté. Nebude chybět slavný Fanfár Tulipán, stylová hudba, dobové tance, historický šerm, exotičtí hadi, ražba mincí nebo výstava bankovek. Proběhne i ukázka pečení vojenského chleba komisárku, pečeného v pojízdné pekárně nebo ukázky děl z doby bitvy u Kolína (1757). Návštěvníci si mohou prohlédnout i výstavu zbraní a uniforem ve vojenském táboře z 18. století.

Letní kino na Myšlíně, Mnichovice
12., 26. 8.
 
Poznejte atmosféru letního promítání – sice bez polstrovaných sedaček velkých multiplexů, ale na louce na vlastní piknikové dece s přáteli a rodinou kolem sebe. V sobotu 12. srpna uvidíte americké drama Babylon a v sobotu 26. srpna je na programu český film Banger. Promítá se na velkém plátně každých 14 dní po celé léto.

JELEN + předkapely, Regionální muzeum, Jílové u Prahy
18. 8.
Letos poprvé vystoupí v rámci Středočeského kulturního léta v Jílovém u Prahy kapela Jelen se svými populárními písněmi z vlastní tvorby vycházející z country, folk, bluegrass a blues. Před hlavním koncertem vystoupí také dvě předkapely. Jako první zahraje Robert Slezák a jeho parta se svými melodickými bluesovými baladami a následně vystoupí česká kapela Vintage Wine s taneční směsicí irského a skotského celtic trash-folku.

Dožínky ve skanzenu v Kouřimi
19. 8.
Vypravte se do 19. století na slavnost po ukončení žní. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si řadu řemesel, poučíte se o konopí, budete péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec. Skanzenem projde dožínkový průvod a u sochy sv. Donáta se ženci pomodlí ke svému patronovi – ochránci před bleskem a bouřkou. Nejkrásnější žnečka předá rychtáři dožínkový věnec. Průvod budou doprovázet pěvci s hudebním doprovodem.

Noir film festival, hrad Český Štenberk
24. - 27. 8.
Noir Film Festival je každoroční přehlídkou filmu noir, specifického fenoménu světové kinematografie, který bývá rozličně označován za samostatný žánr, historický cyklus nebo vizuální styl. Již po jedenácté se tento rok uskuteční unikátní žánrová přehlídka zasvěcená právě tomuto fenoménu. Na hradě Český Šternberk diváci uvidí klasická, méně známá či u nás dosud neuvedená díla filmové historie. Pestrý program mimo jiné představí americké filmy Gustava Machatého, Huga Haase či Ivana Passera.

Soundtrack Poděbrady, zámek Poděbrady a kongresové centrum
24. – 27. 8.

Festival každoročně nabízí to nejlepší propojení filmové hudby a multimédií. Letošní 8. ročník se rozroste do nových míst. Přibude nová stage, kterou pořadatelé zasadili do  nádherného prostoru zámecké zahrady. Festival navíc poprvé realizuje filmovou scénu v sále kongresového centra na lázeňské kolonádě, kde bude promítat filmové tituly s důrazem na jejich hudbu. Festival bude zahájen uvedením filmu Il Boemo s Vojtěchem Dykem v hlavní roli. 

Tóny sladké Francie, kaple sv. Anny, Panenské Břežany
25. 8.

Zaposlouchejte se do tónů barokních francouzských autorů v podání LYRA DA CAMERA v kapli sv. Anny Panenské Břežany. LYRA DA CAMERA je komorním sdružením hudebníků, kteří se zaměřují na interpretaci převážně barokní a klasicistní komorní hudby 17. a 18. století. Představí se Jitka Navrátilová - cembalo, Johana Rosická - soprán, Kateřina Chudobová - flétny, Bledar Zajmi – violoncello. 

Piknik na Nováku, Areál Nový Rybník, Příbram
26. 8.

V nově zrekonstruovaném areálu Nový Rybník uprostřed Příbrami se koná food festival plný skvělého jídla, vynikajících chutí, dobrého pití a pohodové atmosféry. Bude připraveno okolo 30 stánků s dobrotami ze všech koutů světa. V areálu najdete, kromě krásného rybníka a širokých prostor pro odpočinek, také Adventure golf, letní kino, skatepark, vodní hřiště pro děti, skluzavky, Rákosníčkovo hřiště, vzduchové trampolíny, work out hřiště a mnoho dalšího volnočasového vyžití. Další tipy na výlety hledejte na www.strednicechy.cz

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip