Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Srpnové zahradničení: Hlavní činností bude sklizeň a sběr

Srpnové zahradničení: Hlavní činností bude sklizeň a sběr

24.7.2023 - redakce Babinet.cz

Za pár dní tu máme srpen a s ním nové úkoly. Srpen je hlavní měsíc pro sklizeň a sběr – a také pro dohnání všeho, co jsme zanedbali. Nasaďte si zahradnické rukavice, popadněte motyku a pusťte se do sklizně zeleniny.

foto / Unsplash

Zeleninová zahrada

Pokud nepěstujete divoké (viržinské) jahody, už jste sklidili všechno drobné ovoce. Rostliny nyní potřebují trochu hnojiva. Nové sazenice jahod byste již měli mít doma. Nové řízky můžete také získat ze starých rostlinek. Rostlinky jahod obměňujte každé dva roky, déle bohužel nevydrží a sklizeň by již nebyla tak hojná. Zelené rostlinky, jako je zelí, pórek a řapíkatý celer je v tuto dobu nutné pohnojit. Prázdné záhony můžete osít rostlinným půdním krytem, například svazenkou vratičolistou, pohankou nebo vikví. Zabráníte tak růstu plevele a současně prospějete půdě. Rostliny půdu vyživují, kypří a zabraňují jejímu vysychání. Uvidíte, jak se vám zahrádka v příštím roce za tuto péči odvděčí. Půdu  na zeleninové zahrádce je také dobré pořádně provzdušnit a nakypřit.

Pokud máte ještě v zemi cibuli, sklízejte ji až tehdy, když její vrcholky začnou odumírat. Jedině tehdy je perfektně zralá a připravená na sklizeň. Poté ji nezapomeňte pověsit na suché a vzdušné místo, aby řádně vyschla.

V srpnu je kromě letních vůní ve vzduchu bohužel také hodně plísní, které útočí především na brambory. Pokud uvidíte, že horní části brambor začíná žloutnout, ihned je odřízněte. Během srpnových týdnů je doporučujeme také vykopat a  následně uložit na chladné a tmavé místo, které bramborům svědčí.

Ovocná zahrada

Na ovocné zahradě přišel v srpnu čas sklidit první raná jablka. Tyto jablíčka neskladujte, ale co nejdříve zkonzumujte, protože nevydrží dlouho. Pokud však máte malý domácí lis nebo odšťavovač, můžete z nich například vyrobit skvělý mošt.

V tuto dobu máte již sklizeny maliny, ostružiny a rybíz. Po sklizni je nutné ustřihnout šlahouny, které rodily plody, hned u země. To stejné platí pro borůvky. Černý a červený rybíz a angrešt je třeba prořezat a odstranit tmavé staré šlahouny. Černý rybíz tento rok vyrašil novými výhonky, které ponesou ovoce v příštím roce. Švestky a třešně můžete prořezat, pokud strom příliš vyrostl, počkejte však na dokončení sklizně. Větve obtěžkané mnoha plody podepřete, zvedněte je však pouze do přirozené polohy, jinak se mohou v místě podpory zlomit.

Květinová zahrada

Srpen je měsícem trvalek, které jsou nyní v plném květu. Odstraněním uschlých částí rostlin získáte více květů. Trvalky lze přesazovat od srpna do října. Po přesazení je zastřihněte na výšku 10 cm nad zemí. Pohnojte letničky, které budou ještě dlouho kvést, například jiřiny, fuchsie a gladioly. Cibulky květin kvetoucích na podzim byste měli zasadit nejpozději nyní.

Můžete snadno zasadit novou levanduli pořízením řízku, odstraněním dolních lístků výhonku a zasazením výhonku hluboko do písčité půdy. Je to vyzkoušené i u velmi nekvalitní písčité půdy se skvělými výsledky.

Živé ploty ze stálezelených dřevin byste měli začít zastřihovat od poloviny srpna. Také ptačí zob je třeba nyní zastřihnout, pokud jste to dosud neučinili.

Na stříhání živých plotů  používejte vždy nůžky, které jsou k tomu speciálně určené.

Všechny stálezelené keře a stromy je nutné zasadit v srpnu, aby byly v zimě již dobře zakořeněny.

Nyní můžete také osít nové trávníky nebo zakonzervovat staré. Trávu pohnojte 1-2 kg travního hnojiva na 100 m2. Trávníkům vždy prospěje občasné uhrabání travními hráběmi. Provzdušní se tak kořeny a znepříjemní se život mechům.

Jakmile získáte na konci srpna cibulky, zasaďte je – tulipány, narcisy atd. Čím dříve, tím lépe.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/zahrada-v-srpnu-co-delat-a-na-co-se-pripravit/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip