Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Návštěvy půvabných zámků: letní klasika

Návštěvy půvabných zámků: letní klasika

29.6.2023 - redakce Babinet.cz

Bez návštěv kouzelných zámků by léto prostě nebylo dokonalé. Kam vyrazit tentokrát? Přijměte pozvání do středních Čech na Kutnohorsko a Kolínsko a objevte místní skvosty: zámky, které by toho mohly tolik co vyprávět. Na kráse jim přidávají i okolní působivé parky. Dost možná je znáte také z televizních obrazovek a filmových pláten – v hledáčku je totiž mají filmaři ze všech koutů světa.

 

Jen co by kamenem dohodil od Kutné Hory se nachází skvostný empírový zámek Kačina, obklopený rozlehlým parkem. Původní majitelé Chotkové si do něj vysazovali i cizokrajné dřeviny. Dnes v zámku sídlí Muzeum českého venkova spadající pod Národní zemědělské muzeum. Při prohlídce zámeckých expozic uvidíte i výstavu věnující se hraběcímu rodu Chotků. Obsáhlá knihovna vám vyrazí dech, stejně tak jako místní dobová lékárna.

Na zámku ve Žlebech, ve velkolepém romantickém sídle rodu Auerspergů, objevíte rozsáhlé sbírky zbraní, luxusního nábytku i originálních předmětů denní potřeby. Přijedete-li ve správnou chvíli, v oživlé zámecké kuchyni si tam pochutnáte na lahodném tradičním koláčku. A kam za odpočinkem? Do okolního anglického krajinářského parku. Můžete jím dojít až do obory s bílými jeleny, kteří jsou v Čechách raritou. Od května do září v oboře probíhá program krmení jelenů a ukázky výcviku dravců doplněné o poutavý výklad, nenechte si ho ujít.

Už jste někdy slyšeli o zámku Radim? Poznejte toto panské venkovské sídlo s pozoruhodným příběhem nedaleko královského města Kolín, které rozhodně stojí za vaši návštěvu. Zámek je celoročně přístupný a podíváte se na něm i do sklepa do unikátní černé kuchyně, ve které se pořádají oblíbené přehlídky renesanční gastronomie. Na své si přijdou také děti, které na prohlídku mohou vyrazit v zapůjčeném stylovém kostýmu. Další tipy na výlety hledejte na www.strednicechy.cz

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip