Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jdou na vás mdloby z horka? Příčin kolapsu je celá řada, od banálních po život ohrožující

Jdou na vás mdloby z horka? Příčin kolapsu je celá řada, od banálních po život ohrožující

22.6.2023 - redakce Babinet.cz

V horkých letních dnech není neobvyklé, že je člověku někdy na omdlení. Stačí cestovat přeplněným autobusem, uváznout v zácpě na dálnici nebo jenom sedět ve špatně větrané místnosti. Organismy některých lidí se s takovými podmínkami nevyrovnají a dotyčný omdlí.

foto / Freepik

Tento kolaps je důsledkem krátkodobého nedokrvení mozkové tkáně. Postižený upadá na několik desítek sekund do bezvědomí, někdy může mít i křeče, nebo se pomočit či pokálet. Těmito příznaky může někomu připomínat záchvat epilepsie.

Jaké jsou příznaky?

Mezi nejčastější známky možné mdloby patří „motání" hlavy, zatmění či mžitky před očima, slabost celková či slabost dolních končetin, bušení srdce, apod. Někdy ale dochází k náhlé ztrátě vědomí bez předchozího varování. Příznaky opět závisí na příčině kolapsu.

Co je na vině

Většinou je na vině snížení tlaku krve (hypotenze), takže do mozku "nedoteče" potřebné množství krve. Často je to výsledek nedostatečného pitného režimu doprovázeného roztažením cévního řečiště.

Mozek může trpět nedostatkem kyslíku i tehdy, jestliže je krev po těle špatně rozváděna. Děje se tak při prudké změně polohy, například ze sedu či lehu do stoje. Cévy na výkyv tlaku zareagují pomalu a dotyčnému se zatmí před očima a podklesnou mu kolena. Za viníka lze mnohdy označit špatně léčenou cukrovku nebo rozsáhlou aterosklerózu.

Kdy kolaps nepodcenit?

Nejobávanější jsou nejrůznější poruchy srdečního rytmu například při infarktu myokardu, dále srdeční vady nebo plicní embolie. Podobně závažné jsou i stavy, kdy je projev předzvěstí cévní mozkové příhody.

Jak je vidět, pacienta po kolapsu je potřeba vždy pečlivě vyšetřit. Většinou to znamená navštívit několik specialistů, rozhodně ale nelze vynechat internistu a neurologa. Někdy stačí zkontrolovat léky, které postižený užívá. Za vším totiž mohou stát nadbytečné léky proti vysokému krevnímu tlaku.

První pomoc

Základem je zachovat chladnou hlavu. Je vhodné doplnit tekutiny, položit se na záda a zdvihnout nohy, tím docílíme překrvení horní poloviny těla, a tak i centrální nervové soustavy, tedy mozku. Pokud nedojde k úlevě, pak je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

 

Zdroj: https://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/pomoc-musime-vyhledat-vzdy-kdyz-si-nejsme-jisti-co-bylo-pricinou-mdloby-20140507.html

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip