Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Vychutnejte si sezónu rebarbory. Tajemství kyselého kouzla ve vaší kuchyni

Vychutnejte si sezónu rebarbory. Tajemství kyselého kouzla ve vaší kuchyni

17.5.2023 - AndreaP.

Rebarbora je jedinečnou sezónní ingrediencí, která svou kyselou chutí obohacuje mnoho receptů. V tomto článku vám představíme původ, použití a zdravotní benefity (i zápory) rebarbory, a také vám poskytneme inspiraci prostřednictvím zajímavých receptů.

(fotografie: Pixabay)

Původ a historie:
Rebarbora, původem z Asie, překročila hranice až v 18. století, kdy se dostala do Evropy, a to díky poutníkům Barbarům (barbarus). V Evropě ji nejdříve začali používat Němci a Angličané, od 18. století se poté rozšířila i do dalších zemí (v ČR od 19. st.). Díky svému charakteristickému vzhledu se stala oblíbenou rostlinou pro zahradníky i šéfkuchaře.

První zmínky o rebarboře však pocházejí už z roku 2700 před naším letopočtem. Divoce rostla na svazích Himaláje, ale velmi brzy začala být cíleně pěstována Tibeťany, neboť ji považovali za léčivou. Tibeťané věřili, že pojídání reveně zlepšuje krev a čistí střeva. Byla také ctěna v arabském léčitelství.

Jedná se o ovoce, či zeleninu?

Otázka, která napadne asi mnohého z nás. Již v 50. letech 20. století se vedl dlouhý spor o tom, jak to vlastně je, a zda-li je rebarbora ovoce, nebo zelenina. O sporu nakonec v roce 1947 musel rozhodnout americký soud: “rebarbora je ovoce”. Důvodem tohoto verdiktu bylo použití rebarbory pouze do dezertů. Dnes ale víme, že i když rebarboru používáme nejčastěji jako ovoce, z botanického pohledu se jedná o zeleninu.

Typy rebarbory:
Existuje několik druhů rebarbory, nejznámější jsou červená a zelená rebarbora. Červená rebarbora je sladší a aromatická, zatímco zelená rebarbora má výraznější kyselost. Méně známou variantou je rebarbora s růžovou dužinou, která při vaření získá krásnou tmavě růžovou barvu.

Pěstování a sběr:
Rebarbora je relativně snadná rostlina k pěstování ve vlastní zahradě. Vyžaduje slunné místo s dobrou půdou a pravidelné zalévání. Sbírá se od jara do začátku léta (uvádí se, že její sezóna je do sv. Jana, po tomto dni by se už neměla konzumovat). V tomto vymezeném období jsou stonky tuhé a plné chuti. Je důležité stonky řezat, nikoliv trhat, aby se stimuloval další růst rostliny.

Použití v kuchyni:
Z rebarbory se před úpravou musí pomocí nože odstranit (stáhnout) tuhá vlákna a slupky. Také platí zásadní pravidlo, že se konzumují jen řapíky, nikdy ne listy!

Rebarbora poté nabízí širokou škálu možností ve vaření. Je skvělá přísada do sladkých pokrmů, jako jsou koláče, štrůdly, želé nebo kompoty. Kombinuje se také s ovocem, zejména s jahodami nebo malinami, aby se vyvážila její kyselost. Mimo sladkého spektra lze rebarboru využít v omáčkách, chutney a jako přílohu k masu, přidává pikantní akcent.

Zdravotní výhody a rizika:
Rebarbora nenabízí jen vynikající chuť, ale také přináší zdravotní výhody. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, který podporuje imunitní systém, a vlákniny, která přispívá k zdravému trávení. Rebarbora také obsahuje antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály, a některé důležité minerály, jako je vápník, draslík a mangan.

Rebarbora má ovšem více tváří – je zároveň zdravou, ale i nebezpečnou zeleninou. Kontroverzní látkou, kterou rebarbora obsahuje, je kyselina šťavelová (oxalová). Tato kyselina porušuje v těle iontovou rovnováhu vápníku a kvůli tomu se vápník z těla vylučuje. Proto ji nesmí konzumovat lidé trpící revmatismem, dnou, ledvinovými kameny a záněty ledvin, osoby s problémy s močovým měchýřem nebo žaludečními kyselinami. Velmi opatrné by měly být těhotné a kojící ženy a děti.

(fotografie - rebarborový koláč: Pixabay)

Přinášíme vám několik inspirativních tipů na recepty, ve kterých můžete využít rebarboru:

Rebarborový koláč: Svěží rebarbora se skvěle hodí do klasického koláče. Stačí nakrájet stonky na menší kousky, smíchat s cukrem a přidat do připraveného těsta. Pečte, dokud koláč nezíská zlatavou barvu.

Rebarborový kompot: Pro jednoduchý a osvěžující kompot nakrájejte rebarboru na plátky, přidejte cukr a vodu. Vařte, dokud se rebarbora nerozpadne a voda získá sladkou kyselou chuť.

Rebarborový štrůdl: Tento tradiční dezert získá díky rebarboře zcela nový rozměr. Vyválejte pláty těsta, potřete máslem a posypte směsí strouhaného máku, cukru a skořice. Na povrch rozprostřete nakrájenou rebarboru a zakápněte citronovou šťávou. Následně štrůdl srolujte a pečte až do zlatohnědé barvy.

Rebarborový chutney: Své pokrmy můžete také obohatit pikantním rebarborovým chutney. Smíchejte nakrájenou rebarboru s cibulí, octem, hnědým cukrem a kořením. Vařte na mírném ohni, dokud směs nezhoustne. Skvěle se hodí k masu, sýrům nebo jako přísada do sendvičů.

Zdroje použité v článku:

  • redakce Babinet.cz - napsala AP
  • jimejinak.cz
  • vareni.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz