Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Duben bude ideální čas na výsadbu jahod. Na co dávat pozor při nákupu sazenic a jak na přípravu záhonů

Duben bude ideální čas na výsadbu jahod. Na co dávat pozor při nákupu sazenic a jak na přípravu záhonů

15.4.2023 - redakce Babinet.cz

Do marmelády, jako kompot, výborné knedlíky nebo na letní koláč. Řeč je tentokrát o jahodách, které prostě milujeme. Zahradníci by totiž měli vědět, že je právě ideálně doba na jejich výsadbu. Dneska si o ní něco povíme a podíváme se také na to, jak si zajistit pěknou úrodu oblíbených plodů.

foto / Pixabay

Jahody vám nezaberou mnoho prostoru, dají se pěstovat také ve čtvercových záhonech, které budete navyšovat do pater. Porostou i na balkoně, tedy pokud na váš balkon svítí dostatek sluníčka. Je to krásná rostlina, kterou díky dobré péči můžete mít roky a libovolně si ji také pomnožíte.

Nejprve začněme výběrem. Takový základ je vybrat si jednou plodící, nebo stále plodící odrůdu. U stále plodící odrůdy máte zaručeny malé jahůdky po celý rok. Jednou plodící plodnice vám vynese šťavnaté ovoce během června a potom už jen zkrášlí váš záhon. Dobroty se dočkáte zase až za rok.

Kam pro sadbu?

Sazenice koupíte v jakémkoli zahradnictví. Musíte si je dobře prohlédnout. Jahoda nesmí mít zaschlý střed, z toho nic nebude. Listy by neměly být proschlé, také nesmí nést známky plísní. V takovém případě jsou listy bílé, nebo mají nejrůznější bílé či hnědé flíčky. Zdravá rostlinka je prostě zelená a má hodně listů. Často mohou mít sazenice už poupata, to není na škodu.

Existují také jahodárny, jako třeba ve Vraňanech, kam chodí nakupovat celé Mělnicko a Praha. Takové jahodárny mívají vlastní e-shop a prodávají i sazenice. V tomto případě se opravdu nezklamete, sazenice budou v pořádku.

Ve slevě ne

Nákupy ve slevě nejsou v případě rostlin výhodné. A to ať jde o jahodu nebo muškát, obvykle jsou to kousky, které už nejsou příliš svěží a nemusely by se dobře ujmout.

Jahodníku pak vyhovuje mírně kyselá půda. Vysazujeme je do jam, které jsme vystlali trochou kravského hnoje (ten se dá koupit i jako granulát, nemusíte hledat nejbližší kravín). Ale postačí i trocha kompostu nebo rašeliny na zlepšení struktury půdy. Mimochodem na jahodárnách, na které jste třeba zvyklý jezdit na samosběr, vystýlají záhony s jahodami slámou, je to kvůli tomu, aby nebyly plody položené v hlíně a bahně.

Tři dva jedna… sázíme!

Na výsadbu je ideální čas právě teď, v dubnu, ale pozor… většina rostlin jako rajčata nebo papriky jdou do záhonu až po zmzlých, tedy po půlce května. Jahodník případný mrazík vydrží, ale jeho květy ne. Tedy na dobu takzvaných zmrzlých mužů (14.-16.května), lze jahodníky preventivně překrýt netkanou textilií (proti přízemním mrazíkům), zahřeje je a zároveň propustí světlo i vodu.

Letos vysazené jahodníky budou mít velké výnosy na přes rok, ale určitě se spousty jahůdek dočkáte už letos. Rostliny sázíme dvacet centimetrů od sebe. Přihnojovat pak můžeme jednou měsíčně po celou dobu od výsadby po poslední sklizeň. Jahodník není náročný, ale čím větší mu dopřejete zálivku, tím větší budou i plody.

Příprava půdy pro jahodiště je o to důležitější, že jahody pěstujeme dlouhou dobu na témže místě. Je proto důležité nejen její důkladné prohnojení, ale i zbavení plevele, což pak provádíme pravidelně a nebo si pomůžeme fóliemi či textiliemi, skrz které nemůže plevel prorůstat. Nejhůře se později dostávají ze záhonů plevele vytrvalé. Nové záhony však lze založit doslova i na zelené louce, tedy z trávníku a nebo na místě, kde dosud nikdy nic nerostlo a ani by nemohlo. Tam však bude třeba veškerý materiál navézt. Včetně zeminy. 


Napsala Zuzana Zelenková

zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-zalozit-v-dubnu-nove-jahodiste-a-jak-o-zahony-s-vysazenymi-jahodami-pecovat-27955.html

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip