Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Jarní túry na středočeské hrady: kudy kam?

Jarní túry na středočeské hrady: kudy kam?

12.4.2023 - redakce Babinet.cz

Hrady a zámky se otevírají, jarní paprsky zvou k aktivním procházkám do přírody. Spojte příjemné s užitečným a vydejte se na jarní pěší výlety s doslova královskými cíli. Nechte se inspirovat k toulkám po středních Čechách.

Český Šternberk / foto Dan Řežábek

Na hradě Křivoklát se natáčel nejeden historický film či pohádka. Není se čemu divit – jeho celistvost, zachovalost, velikost a krása snadno navodí atmosféru starých královských časů. Vypravte se na hrad krásnou jarní procházkou z vlakové stanice Nižbor. Za mostem přes Berounku se napojte na červeně značenou lokální trasu poutní Svatojakubské cesty, vystoupejte kolem barokního kostela Povýšení sv. Kříže a vydejte se vstříc okouzlujícím hlubokým křivoklátským lesům. Krásné přírody si při tomto výletu užijete dosytosti. Vystoupejte pod vrchol Dlouhého hřebene a dál do Roztok. Nad soutokem Rakovnického potoka a Berounky si nenechte ujít vyhlídku Paraplíčko a po stejnojmenné naučné stezce pokračujte až do Křivoklátu s velkolepým hradem, který tu vznikl už za vlády krále Přemysla Otakara II. Při prohlídce objevíte nepřeberné množství zajímavostí.

Křivoklát / foto Ondřej Soukup

Láká vás jeho veličenstvo Karlštejn? Obujte turistické boty a dojděte k němu po nejstarší značené turistické cestě v Čechách – přesně v duchu hesla: cesta je cíl. Pojmenována byla po Vojtovi Náprstkovi, zakladateli Klubu českých turistů. Začíná na náměstí v Berouně a pokračuje přes vrch Herinky do Svatého Jana pod Skalou, k rozcestí Propadlé vody a dál na Boubovou, k Boubovickému potoku a Bubovickým vodopádům. Cesta vás zavede také k dubu Sedmi bratří, pod nímž se podle pověsti o kořist dělilo sedm bratrů loupežníků. Od něj už to k majestátnímu Karlštejnu budete mít příjemnou procházkou co by kamenem dohodil.

Karlštejn / foto Ondřej Soukup

Jarní kroky vás mohou zavést i na hrad Český Šternberk. K rozlehlému hradu shlížejícímu na řeku Sázavu si vyšlápněte z Kácova, oblíbeného vodáckého letoviska. Na cestu se můžete posilnit v místním pivovaru s hospodou. Červená značka vás provede celým Kácovem a dále lesem až do Pelíškova Mostu, kde kdysi opravdu stával dřevěný most. Lesem a loukami se budete toulat kolem osady Mazourov a dál do Soběšína. V závěru značené trasy do Českého Šternberka půjdete nad údolím Brtnického potoka a kolem barokní sochy sv. Vendelína, až dorazíte k objektu Hladomorny – předsunuté bašty, která kdysi chránila jižní přístupovou cestu k hradu. Dodnes je návštěvníkům přístupná a nabízí zajímavý jarní výhled do údolí Sázavy i na samotný hrad. Pro zpáteční cestu můžete využít vlak, která vás poveze podél celé trasy, kterou jste právě zdolali.

 

Zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip