Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Plzeňský kraj  /  Navštivte Rabštejn nad Střelou, nejmenší město střední Evropy s mostem starším než pražský Karlův most

Navštivte Rabštejn nad Střelou, nejmenší město střední Evropy s mostem starším než pražský Karlův most

6.4.2023 - redakce Babinet.cz

Rabštejn nad Střelou je malebné městečko v okrese Plzeň–sever, které se nachází v údolí řeky Střely. Toto historické místo je obklopeno nádhernou přírodou a nabízí mnoho kulturních i turistických aktivit. Rabštejn nad Střelou je známý pro svou zachovalou středověkou architekturu, včetně hradu a zbytků městských hradeb. Pokud chcete fyzicky nenáročný výlet, kde na vás dýchne historie, jste na správném místě. Navíc se ocitnete v nejmenším městě ve střední Evropě.

foto / Petr Matura

O vzniku hradu a městečka vypráví pověst o havranovi a krásném prstenu. První písemná zmínka o Rabštejně pochází z roku 1269, kdy byl ve vlastnictví rodu Milhosticů, kteří po něm přijali predikát z Rabštejna. Po roce 1321 koupil rabštejnský statek od Lidéře z Rabštejna Oldřich Pluh, předek významného rodu Pluhů z Rabštejna.

Oldřich byl královským podkomořím a stal se oblíbencem krále Jana Lucemburského. Přestavěl zpustlý hrádek na významné šlechtické sídlo a založil na předhradí opevněné městečko, kam přivedl obyvatele z nedalekých vsí Hrádku, Vísek (dnes Trnové) a Stvolen. Okolí Rabštejna je také zajímavé tím, že se zde těžila pokrývačská břidlice, jež byla použita i pro hrad Karlštejn. Další věcí, která kdysi proslavila toto městečko a jeho okolí, byla výroba hracích karet. Výrobna se nacházela přímo na okraji mostu již v 17. století a karty se v Rabštejně vyráběly až do 19. století.

Přímo ve středu městečka se nachází muzeum, které nabízí nejen historické a přírodní expozice, ale také vyhlídkovou terasu. Hned vedle se můžeme občerstvit v budově bývalé četnické stanice a pak se vydat na procházku městem. Na okraji městečka nalezneme zříceninu hradu Rabštejna nad Střelou, založeného ve 14. století, který byl později přestavěn na zámek. Z hradu samotného se dochovalo torzo čelního opevnění a věže. Hned vedle zámku najdeme klášter servitů s kostelem Panny Marie Sedmibolestné ze 17. století.

Na protější straně přes silnici si lze prohlédnout další pozůstatky hradu, a to Sychrova, který byl některými historiky označován za původní sídlo, zatímco jiní ho pokládají pouze jen za předsunuté opevnění hradu Rabštejna. Po silničce se pak ještě můžeme vydat k bývalému židovskému hřbitovu, který fungoval od 17. století až do první poloviny 20. století.

Pokud nechceme zamířit mimo město, musíme se vrátit na náměstí a vydat se na druhou stranu kolem jedné z nejmenších loretánských kaplí u nás. Další zajímavostí je pak kamenný most přes řeku Střelu, jenž patří mezi nejstarší historické skvosty a významné technické památky. Byl postaven za vlády Karla IV. a údajně je i starší než pražský Karlův most. Most vede nad řekou Střelou v nejnižším místě Rabštejna ve směru na Žihli. Zajímavostí také je, že před devíti lety zde točila známá skupina Depeche Mode svůj klip k písni Personal Jesus.

Kdo chce, může se dále vypravit například ještě i k bývalému břidličnému lomu nebo k vyhlídce zvané Hraběcí kříž, která poskytuje krásný výhled do okolí. V městečku je také mnoho drobných kamenných památek a vede zde i několik naučných i dálkových turistických tras.

napsal Petr Matura

zdroje: hrady.cz, muzeumrabstejn.cz, kudyznudy.cz, sumava.cz, turistika.cz.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip