Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Jihočeský kraj  /  Jarní tipy, proč se vydat na průzkum Boletic a širšího okolí

Jarní tipy, proč se vydat na průzkum Boletic a širšího okolí

16.3.2023 - redakce Babinet.cz

Boletice jsou známé především proto, že se tu nachází třetí největší vojenský újezd v České republice. Rozsáhlá oblast ležící poblíž Lipenského jezera a Českého Krumlova je dnes vítaným zpestřením pěší a cykloturistiky. Vydejte se po zdejších stezkách a objevte krásy boletického okolí.

foto / Pixabay

Vojenský výcvikový prostor Boletice byl zřízen v červnu roku 1950. Od té doby byl trvale nepřístupný veřejnosti a sloužil pouze výcviku vojenských jednotek. Dnes jsou však okrajové části vojenského prostoru otevřeny pěším turistům, cyklistům a jezdcům na koních. Vyznačeno je tu na 75 kilometrů pěších turistických tras a 95 kilometrů cyklotras, a to už stojí za návštěvu. 

Výhled až do Alp

Na území vojenského újezdu se tyčí nejvyšší hora Želnavské hornatiny – Knížecí stolec. Na jeho vrcholu, ve výšce 1 236 metrů a na místě bývalé podobné dřevěné prvorepublikové stavby, stojí nová šestimetrová dřevěná rozhledna. Ta nabízí výjimečný pohled na okolní přírodu a panenské lesy. Za dobrého počasí lze odtud spatřit i Alpy. Pokud sem vyrazíte s dětmi, nezapomeňte si s nimi do turistického deníčku přidat otisk razítka. Najdete ho přímo na rozhledně.

Kostel svatého Mikuláše

Románský kostel z poloviny 12. století je památka, kterou by ve vojenském prostoru čekal jen málokdo. Kostel sloužil místnímu převážně německojazyčnému obyvatelstvu. Z původní budovy se dochovala věž se dvěma patry sdružených oken a západní část lodi. Postupná obnova kostela trvá dodnes, ale o víkendech a svátcích je volně přístupný.

Památky UNESCO

Pokud byste v objevování památek chtěli pokračovat, odskočte si z prostoru Boletic do nedalekého Českého Krumlova. Jeho historické jádro patří mezi mimořádné architektonické skvosty. V dnešní pandemické době je ve městě mnohem méně zahraničních turistů, proto je návštěva pro domácí velkou výzvou.

A pokud by byl na vás Český Krumlov přece jen trochu rušný, popojeďte na další jihočeské místo. Mezi památky UNESCO totiž patří i vesnice Holašovice. Na seznam UNESCO byl zapsán téměř zcela dochovaný středověký systém obytných domů a sýpek. Ty jsou propojeny ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi, což spolu s dochovaným štukovým dekorem (takzvané lidové nebo selské baroko) na většině průčelí dává celému sídlu neopakovatelnou atmosféru a výraz. Komplex čítá 23 památkově chráněných usedlostí s celkem 120 budovami. Najdete tu nejen výstavné statky se špýchary, stodolami, maštalemi a výměnky, ale také kovárnu, hostinec a kapličku.

Do ZOO

Budete-li už mít chození po památkách až nad hlavu, zrelaxujte návštěvou některého ze zooparků regionu. Jeden najdete přímo v Hlubové nad Vltavou. Zdejší ZOO chová přes 300 druhů zvířat a má rozlohu více než 4,5 hektaru. Další zoologickou zahradu můžete navštívit třeba ve Dvorci u Borovan. Je nejjižněji položeným zařízením svého druhu u nás a současně jedním z nejmenších. Její rozloha činí pouhých 6 hektarů. Stala se ovšem domovem tří stovek zvířat stovky druhů zejména z afrického kontinentu. 

 

zdroj: https://www.navylet.cz/cs/atrakce/boletice

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip