Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Trendy vrstvení jako ověřený trik do nepříznivého počasí

Trendy vrstvení jako ověřený trik do nepříznivého počasí

28.2.2023 - redakce Babinet.cz

Chvíli už to vypadalo, že o sobě dává jaro vědět, ale nyní se opět hlásí pořádná zima. Základem toho, jak v takovém počasí nezmrznout, je vrstvení. Nejenže je praktická, ale navíc je ještě trendy. 

foto / Freepik

Oblečte se jako cibule 

Odhalená pokožka může sice vypadat smyslně, ale pro zimní měsíce se opravdu nehodí. Mohlo by jít totiž doslova o zdraví. Raději si tento trend ponechte na jaro či léto a během zimy vsaďte na ověřené vrstvení.

Možná si také ještě pamatuje na dobu, když jste byla malá a rodiče nebo prarodiče vás nabádali, abyste si pod svetr oblékla ještě košilku či tílko. Tenkrát nám to možná přišlo úsměvné, dnes však tuto vychytávku ocení kdejaká žena. 

Právě vrstvení totiž během zimy představuje jednoduchý a funkční způsob, jak si zachovat teplý komfort i během větších mrazů. Oblečte se tedy i vy jako cibule a postupně na sebe navlékejte jednu vrstvu po druhé. 


foto / Freepik

Jak oblečení správně vrstvit?

Základem vrstvení je zvolení správné strategie skládání jednotlivých kousků na sebe.

První vrstva, kterou oblečete, by ideálně měla být z funkční tkaniny. Ovšem pozor na další vrstvy. Ženy často chybují v tom, že na první vrstvu z funkční tkaniny obléknou neprodyšný kousek (například svetr z polyesteru). V tu chvíli funkční kousek sice udrží teplo a odvede vlhkost, ale bohužel ji nepropustí skrz neprodyšný oděv v další vrstvě. Výsledkem je pak nepříjemně zpocené tělo, pocit zimy a v některých případech i prochladnutí. 

Druhá vrstva by tak měla mít nejen izolační schopnost nepropustit zimu k tělu, ale musí být také z prodyšného materiálu. Právě materiál je při výběru zimního oblečení tedy zcela klíčový. 

foto / Freepik

Materiály vhodné do zimy

Vhodné tkaniny jsou skutečné základ. Není tak dobré se spoléhat jen na první dojem, protože svetr, který se tváří jako krásně huňatý a příjemný, může sice skvěle vypadat, ale nemusí vás zahřát. Pokud je totiž vyroben z méně kvalitního materiálů, nedokáže udržet teplo, neprospívá pokožce a ani příliš dlouho nevydrží v dobrém stavu. 

Nejhorším lákadlem jsou pro zákazníky umělá vlákna. Ty se totiž vyznačují poměrně nízkou pořizovací cenou, což ocení zřejmě každý z nás. Ovšem pozor, během zimy si raději připlaťte a pořiďte si přírodní materiál, který vás nezklame. Vůbec těmi nejlepšími izolanty mající i nespočet dalších praktických benefitů, jsou – (merino) vlna, kašmír a 100% bavlna. Za ty si sice možná trochu připlatíte, ale jistě toho nebudete litovat. 

napsala Dana Klementová

Zdroj: https://thompsontee.com/blog/how-to-layer-for-cold-weather/ 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz