Kokedama je květina schovaná v mechové kouli, zavěšená v prostoru nebo umístěná na malý talířek. V našich podmínkách si získaly nebývalou oblibu, jak ale kokedamy vytvořit doma? Jak vybrat správnou rostlinu, mech a substrát? Návod připravila Lenka Hrubá, zakladatelka květinářství Zahrada na niti, která se jejich výrobě věnuje už přes 10 let.
foto / Pexels
Kokedamy jsou původem japonská metoda pěstování inspirovaná bonsajemi. V Asii se do nich používají kromě bonsají i trvalky, výběr rostlin budete ale muset kvůli lokálnímu podnebí trochu uzpůsobit. „Existuje jen velmi málo rostlin, které jsou schopné přečkat zimu venku v závěsné kouli, proto používám do kokedam především pokojové rostliny, které se pěstují v interiéru a jsou vcelku nenáročné na údržbu“ vysvětluje Lenka Hrubá.
Ve specializovaných obchodech můžete zakoupit set na výrobu kokedamy, ve kterém naleznete (téměř) vše, co budete potřebovat. Co by měl obsahovat?
- japonský jíl ketotsuchi
- akadamu
- zeolit
- rašeliník
- umělý provázek na kokedamy (špulka 100 m)
- nit
- háček na háčkování
- 2 x provázek s očkem a háčkem na zavěšení
- návod na péči o kokedamy
- podrobný návod na výrobu
Co si ještě musíte obstarat? Samotnou rostlinu podle vaší preference a trochu mechu na dokončení. Komponenty vám vystačí na výrobu jedné až dvou kokedam podle toho, k jaké velikosti se přikloníte.
foto / se svolením zahradananiti.cz
Na cestě k výrobě kokedamy nespěchejte. Jděte pomalu, užívejte si každý krok, věnujte jí péči a relaxujte. Nemusí být bezchybná, aby byla dokonalá. Drobné nedokonalosti jsou znakem ruční práce.
Jak na kokedamu v 7 krocích:
- Vyberte si tu správnou rostlinu
Kokedamu můžete vytvořit prakticky z jakékoliv rostliny, některé jsou ale přece jen vhodnější. „Nejjednodušší na výrobu jsou kokedamy s vlhkomilnými rostlinami, jako jsou sleziník, asparágus, maranta, spathiphyllum, syngónium nebo calathea“ doporučuje Lenka Hrubá. Jejich substrát drží lépe pohromadě a dobře se ním pracuje.
TIP: Substrát z rostliny nevyhazujte, můžete ho použít do směsi na kokedamu.
- Namíchejte substrát
Základ substrátu tvoří japonský černý jíl keto neboli ketotsuchi, do kterého se přidávají další přísady. Ty plní různé funkce: zadržují vodu (rašeliník, akadama), vážou živiny (akadama, zeolit), okysličují kořeny, odlehčují substrát (pemza, perlit) nebo živiny postupně uvolňují (granulové hnojivo). Základní substrát na vlhkomilné kokedamy se skládá z ketotsuchi, akadamy, substrátu na pokojovky a zeolitu.
Zapamatujte si tyto poměry:
5 : 2 : 2 : 1
keto : akadama : zemina : zeolit
V přepisu na mililitry pro jednu střední kokedamu to znamená:
500 ml jílu, 200 ml akadamy, 200 ml substrátu na pokojovky, 100 ml zeolitu
- Připravte si rostlinu
Nechte rostlinu v květináči mírně přeschnout, aby se vám s ní lépe pracovalo. Květinu vyjměte a lehce z ní oklepejte zeminu. S kořeny zacházejte opatrně, jsou křehké a lehce se polámou.
- Vytvořte si základ
Namočte rašeliník a nechte ho nasáknout. Následně z něj vymačkejte přebytečnou vodu. Vezměte si připravenou rostlinu a její kořeny do vlhkého rašeliníku opatrně zabalte tak, aby se kolem nich vytvořila malá koulička. Pokud by se vám rašeliník rozpadal a nechtěl držet, pomozte si nití, kterou kouli ovážete.
- Vyrobte si bal
Smíchejte všechny ingredience na substrát s menším množstvím vody a uhněťte kompaktní hmotu. Přilévejte vodu opatrně, aby vám nevzniklo příliš tekuté bahno, se kterým byste už měli problém pracovat. Připravenou hmotu pak po troškách přidávejte na kouli z rašeliníku.
TIP: Vytvořte si ze substrátu 1 – 2 cm tlusté placičky, kterými budete kokedamový základ obalovat. Placičkami ho „oplácávejte“ a tvarujte dlaněmi postupně kouli kolem rašeliníku tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované velikosti. Takto připravený bal by měl být na konci procesu kompaktní, nepraskat a držet pohromadě. Pokud je příliš suchý a rozpadá se, postříkejte ho trochou vody z rozprašovače.
- Obalení mechem
Mech si nasbírejte klidně při procházce v lese, nebudete ho potřebovat moc. Neměl by být příliš vysoký (ne víc než 3 cm) a pozorně zkontrolujte, jestli na něm nejsou známky hub či plísní. Nechejte ho pár dní „odpočinout“, aby se z něj mohli vystěhovat všichni případní obyvatelé, a pokud vám příliš vyschne, navlhčete ho rozprašovačem. „S mechem se vám bude lépe pracovat, pokud si ho připravíte do menších částí o rozměrech tak 10 x 10 cm, příliš velké části se pak překrývají a dělají na balu hrboly,” radí Lenka Hrubá. Pak už jen stačí k balu mech přitisknout a zajistit ho provázkem.
- Poslední ovázání
Teď už je jen na vás, jestli budete chtít vzniklou kokedamu zavěsit, nebo jen postavit na talířek či do misky. K převázání použijte v obou případech provázek z umělých vláken, který se nerozloží, např. bílý, který s kokedamou po čase barevně splyne. Pokud ji budete jen stavět, stačí umělá nit či vlasec (na ten budete vzhledem k jeho neposednosti potřebovat trochu více zručnosti), pokud chcete mít květinu levitující, vytvořte na kokedamě závěs s háčkem, který schováte do rostliny, aby se vám lépe sundávala. Pak už ji jen obdivujte, kochejte se a jednou týdně ji na pár minut postavte do misky s odstátou vodou, abyste jí poskytli zálivku.
Zdroj: zahradananiti.cz
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.