Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Děda Mráz, Santa Claus a náš Ježíšek, který k českým Vánocům neodmyslitelně patří

Děda Mráz, Santa Claus a náš Ježíšek, který k českým Vánocům neodmyslitelně patří

7.12.2022 - redakce Babinet.cz

Někdy v polovině 19. století se v českých zemích začaly strojit první vánoční stromky a pod stromeček začal nosit dárky Ježíšek. Tak tomu bylo zhruba sto let.

Děda Mráz přišel ze sibiřské tajgy

V padesátých letech 20. století k nám ze sibiřské tajgy přišel Děda Mráz. Ve školách se konaly vánoční besídky s Dědou Mrázem a vánoční stromek se nazýval jölkou. Děda Mráz, zpravidla převlečený školník, nosil samé praktické dárky potřebné do školy, pravítka, tužky a sešity. A přece, občas pod vánočním stromkem padla nějaká ta pusa a začala ta neskutečně krásná a křehká láska patnáctiletých. Do našich domácností se však Děda Mráz nevetřel a dárky nosil stále Ježíšek. Děda Mráz je sice impozantní postava, ale nám zcela postačí, když si jej čas od času prohlédneme v ruské filmové pohádce Mrazík.

foto / Pixabay

Santa Claus k nám přišel z USA

V devadesátých letech 20. století k nám přes Velkou louži přišel zase Santa Claus. Dříve si ho lidé představovali různě, například jako lovce kožešin, nebo jako malého tlustého muže v zelených šatech. Sobí spřežení dostal počátkem 19. století. Jeho současnou podobu laskavého, obtloustlého staříka v červeném šatu s pytlem přes záda, mu vtiskl až roku 1931 švédský malíř Haddon Sundblom, pracující pro firmu Coca – Cola. Díky masové reklamě se stal Santa Claus nejdříve americkým a později západním symbolem Vánoc.

Santa Claus patří u nás zcela běžně k předvánočnímu a vánočnímu koloritu obchodních domů a rovněž nejrůznějších veřejných prostranství. Poslední roky se však z naší země pomalu vytrácí. Santa Claus je sice laskavý, nechává se s dětmi vyfotit a nabízí jim cukroví, ale do našich domácností nadále nosí dárky náš Ježíšek. „Už se zase těšíme na Ježíška, copak nám asi nadělí?,“ se zcela výstižně zpívá v jedné naší známé písni. K našim Vánocům totiž neodmyslitelně patří Ježíšek a je to tak dobře.

napsal Jiří Glet

zdroj: Jiří Glet: Ten vánoční čas, probouzí lásku v nás / kknihy.cz, jiriglet.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz