Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jak správně pečovat o kašmír, který vás během zimy skutečně zahřeje?

Jak správně pečovat o kašmír, který vás během zimy skutečně zahřeje?

9.11.2022 - redakce Babinet.cz

Pokud hledáte svetr, který vás během zimy skutečně zahřeje, a zároveň vám v něm bude příjemně, vsaďte na kašmír. I když do jeho koupě budete muset investovat větší částku, rozhodně se to vyplatí. Ovšem pozor, kašmír si žádá šetrné zacházení. 

foto / Freepik

Kašmírová vlna je velmi výjimečná a často je označována za ten nejluxusnější a nejdražší materiál vůbec. Pokud si tedy během letošního podzimu chcete skutečně dopřát jenom to nejlepší, kašmírový svetr či šála nebo čepice by ve vašem šatníku určitě neměli chybět. 

Oblečení z kašmíru

Kašmírová vlna se řadí mezi nejdražší přírodní textilie. Zároveň se také řadí mezi textilie nejvíce žádané, a to především díky svým estetickým a funkčním vlastnostem. Svetry, a vlastně všechny výrobky z kašmírové vlny, jsou krásně hebké, měkké a příjemné na dotek. Kašmír je obecně považován za nejkvalitnější materiál vůbec, což je také důvod, proč je jeho pořizovací cena o něco vyšší.  

Jak se kašmír získává? 

Kašmírová vlna se získává ve vysokých nadmořských výškách v himalájských oblastech, kde se vyčesává kašmírským kozám z oblasti slabin. Právě tam se totiž nacházejí ta nejjemnější vlákna. Z kašmírské kozy se jich však ročně dá získat pouze okolo 50 až 150 gramů. Proto bývá kašmírové oblečení tak drahé. 

Jak o kašmír správně pečovat?

S kašmírem zacházejte velmi opatrně. Perte ho ve vlažné voda, která nepřesáhne přes 20 °C. Kašmír perte ideálně v ruce s použitím speciálních jemných pracích prostředků bez aviváže. Lze ho samozřejmě prát také v pračce, k tomu je však zapotřebí zvolit program na praní vlny. 

Po vyprání kašmírové oblečení neždímejte klasickým způsobem (otočením), ale vodu z vypraného oblečení jemné vytlačujte tak, aby zbytečně nedošlo k jeho poškození. Nikdy kašmír nesušte v sušičce nebo na přímém slunci a ani ho nežehlete. Při údržbě kašmírových oděvů vždy dbejte na pokyny, které jsou uvedené na etiketě.

Kašmírový svetr by rozhodně neměl viset na ramínku, neboť by se mohl vytahat. Ani kašmírová šála nebo čepice nepatří na věšák nebo háček. Ideální je každý kousek úhledně složit (ideálně s co nejméně sklady) a vyčlenit mu vlastní místo v šatníku, kde se nebude nikterak mačkat. 

 

napsala Dana Klementová

Zdroj: https://www.kasmirov.cz/jak-pecovat-o-obleceni-z-kasmiru

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz