Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Pohoda s antikoncepcí

Pohoda s antikoncepcí

Šárka Janouchová

Je to již téměř 45 let, kdy Evropanky měli možnost seznámit se antikoncepční pilulkou. Tehdy asi jen málokdo tušil, co tato pilulka bude pro moderní ženu znamenat.

Počátky hormonální antikoncepce byly provázeny velkými rozpaky. Zpočátku směla být předepisována jen vdaným ženám jako lék na odstranění poruch menstruačního cyklu. Trvalo ještě několik let, než začala být v širším měřítku využívána k účelům, ke kterým byla stvořena - k plánování rodičovství.

Pilulka přišla na svět v bouřlivých šedesátých letech, kdy se ve společnosti bořila mnohá tabu. Narodila se v době, kdy ženy odmítly přijmout tradiční roli matky a ochránkyně rodinného krbu jako své jediné životní naplnění. Pilulka jim umožnila plánovat si život. Najednou získaly možnost určit, kolik dětí chtějí mít i kdy je přivedou na svět. Za ta léta byla pilulka tématem mnoha bouřlivých diskusí a prošla celou řadou procesů ke svému zdokonalování.

Nízkohormonální antikoncepce

Současné přípravky kombinované hormonální antikoncepce kromě zabránění početí mají celou řadu pozitivních vlivů na zdravotní stav ženy. Snižují například riziko výskytu rakoviny vaječníků a děložní sliznice, zmírňují a někdy dokonce eliminují premenstruační syndrom. Moderní nízkodávkované přípravky mohou svým uživatelkám také zpříjemnit léto tím, že s jejich pomocí lze odsunout či naplánovat menstruační krvácení dle jejich potřeby na dobu mimo plánovanou dovolenou.

Jedním z takových přípravků je na trh nově uvedená Yasminelle s velmi nízkým obsahem estrogenu - pouhých 20g. Tato pilulka rovněž obsahuje převratný hormon drospirenon, který brání zadržování vody v těle, což může být u citlivých žen způsobeno právě estrogeny. Proto při jeho užívání nedochází u většiny žen k nárůstu hmotnosti v důsledku zadržování tekutin v těle, otokům a pocitům napětí v prsou.

Další informace o antikoncepci najdete na stránkách www.antikoncepce.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz