Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Kožené oblečení je hitem letošního podzimu. Vyplatí se investovat do přírodní kůže nebo stačí vsadit na koženku?

Kožené oblečení je hitem letošního podzimu. Vyplatí se investovat do přírodní kůže nebo stačí vsadit na koženku?

26.10.2022 - redakce Babinet.cz

Není žádným překvapením, že kožené oblečení je letošní podzim a zimu hitem číslo jedna. Je ovšem nutné investovat do přírodní kůže? V čem se liší od umělé koženky? A jaké jsou hlavní výhody a nevýhody těchto materiálů? 

foto / Freepik

Hned na začátek je nutné podotknout, že kůže i koženka jsou skvělou volbou. Oděvy a doplňky z těchto materiálů jsou stylové, praktické a k aktuální sezoně se obzvlášť hodí. Je tu ovšem otázka, zda je lepší vsadit na přírodní produkt nebo syntetiku. 

Přírodní kůže je sázkou na jistotu

Přírodní kůže je pevný, stabilní a velmi kvalitní materiál. Většinou se zpracovává jako druhotná surovina ze zvířat, která byla původně zabita pro účely potravinářského průmyslu. V naší republice nejčastěji narazíme na hovězí kůži. Právě ta je totiž považována za extrémně odolnou, a přitom o něco levnější alternativu. Hned za ní je teletina (kůže z mladého skotu). Ta je o poznání dražší, ale je zároveň také jemnější a luxusnější. Pořídit si ale můžete i kozinu, koninu či dokonce vepřovici.

Výhodou přírodní kůže je její veliké pohodlí, neboť je prodyšná a dokáže se skvěle přizpůsobit (například u bot povolí). Rovněž je poddajná, takže se s ní dobře pracuje a při správné péči vydrží opravdu dlouho. 

foto / Freepik

Často nás však od nákupu přírodní kůže odrazuje její vyšší pořizovací cena. Přírodní kůže je totiž poměrně drahá. A to především z toho důvodu, že se jedná o žádaný materiál a jeho množství je omezeno nákladným chovem zvířat. Ne nadarmo jsou ale kožené doplňky a kožené oblečení považovány za skvělou investici na několik let, která se opravdu vyplatí. Jedinečný vzhled koženého zboží a nenahraditelné benefity mají zkrátka svou cenu.

Koženka: Neurazí, nenadchne

Koženka je náhražkou přírodní kůže. Pokud tedy i vy máte rádi kožené kousky, ale chcete během nákupů trošku ušetřit, právě koženka je pro vás tou správnou cestou. Je to levný materiál, který rychle uspokojí vaše módní touhy, ale velkou kvalitu ani životnost od něj nelze očekávat. Ani komfortem a prodyšností se nedá s přírodní kůží vůbec srovnávat. Vydržet vám pár let ale určitě může.

Ekokůže pro ochránce zvířat

Za zmínku stojí také ekokůže. Dřív totiž byla umělá kůže výsadou těch, kteří chtěli ušetřit. Dnes se však na problematiku přírodní a umělé kůže nahlíží také z pohledu etiky. Ekokůže je levnější napodobeninu kůže, která nemá sice takovou odolnost, ale oproti kožence má o trochu víc „koženější“ vzhled a je prodyšná. Ocení ji především ochránci zvířat a přírody. Skládá se ze dvou vrstev, kdy jako podklad slouží většinou bavlněný úplet. Pokud je na něm polyuretan, pak hovoříme o syntetické ekokůži (či o umělé kůži). Jestliže je naopak horní vrstva tvořena drcenými a spojenými zbytky přírodních kůží, jedná se o modifikovanou (eko)kůže. 

 

napsala Dana Klementová

Zdroj: https://www.unsustainablemagazine.com/what-is-leatherette/ 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz