Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Ahoj, jmenuju se Honza a je mi 28 let.

Ahoj, jmenuju se Honza a je mi 28 let.

Redakce Babinet

Za poslední půlrok se toho v mém životě stalo víc, než bych chtěl. Všechno začalo v březnu, kdy mi lékaři diagnostikovali rakovinu varlat. Bylo to jako rána z čistého nebe. Nejen proto, že se nám za pár dní měla narodit druhá dcera.

Nevěděl jsem, co mě čeká, a jak se s tím budu vyrovnávat. Potřeboval jsem o svých pocitech mluvit, a tak jsem založil blog Bumbaris Paris (www.blogspot.bumbarisparis.com), na kterém jsem se denně zpovídal ze svých fyzických i psychických stavů. Věřil jsem a stále věřím, že jsem tím pomohl všem, kteří se přímo nebo nepřímo s rakovinou setkají a neví, jak se s ní vypořádat.

A právě při psaní blogu mě napadl následující nápad. Když máte rakovinu, řešíte docela směšnou věc - pokrývku hlavy. Ta alespoň trochu zmírní Váš stud za to, jak vypadáte bez vlasů, řas a obočí ztracených při chemoterapii, a pocit, že na Vás tu nemoc všichni vidí. Proto jsem na svém blogu vyhlásil, víceméně z legrace, sbírku čepic. Sešla se mi jich spousta a mě napadlo, že bych jejich prostřednictvím mohl pomoct všem lidem s osudem podobným tomu mému. Na blog totiž začali "chodit" i lidé mě zcela neznámí. Když Vám přijde email od člověka, ve kterém líčí, jak je neskutečně šťastný, že letošní léto prožije ještě se svoji maminkou, kterou už měla rakovina dávno přeprat. Nebo dopis, ve kterém Vám člověk poděkuje za Vaši upřímnost, díky které už konečně ví, jak se asi mohl cítit jeho táta, když umíral při chemoterapii. Víte, že Vaše otevřenost a snaha není zbytečná. I když jsou to emaily na hranici mezi životem a smrtí, nejsou smutné, jsou krásné a upřímné.

Tak vznikl projekt Bumbaris Paris, jehož symbolem je pokrývka hlavy. Chci jím oslovit všechny, kteří chtějí vstoupit do armády bojovníků proti rakovině a pořádně se s ní a se vším okolo poprat. Nevzdat se. Neprohrát. No, minimálně se začít o rakovině otevřeně bavit. Ukázat, že v té bitvě nejsou sami, a zrušit tak společenské tabu mlčenlivosti o rakovině.

Čepice jsou námětem vznikajících děl mladých českých umělců, které jsem oslovil, stejně jako darem známých osobností z celého světa, které projekt podporují. Spolupráci už přislíbili např. Krištof Kintěra, Veronika Bromová, Jan Kotík a další. Umělecká díla a darované čepice budou vystaveny a následně vydraženy v Galerii Švestka.

Získané finanční prostředky poputují na účet Nadace pro transplantaci kostní dřeně, která je partnerem projektu Bumbaris Paris. Ta je použije na výstavbu vznikajícího multifunkčního penzionu v Plzni určeného onkopacientům, jejich rodinným příslušníkům i široké veřejnosti. Zařízení má sloužit zároveň i jako místo, kde se budou odehrávat workshopy, rekonvalescenční pobyty po absolvování náročné nádorové léčby, psychologická poradna pro rodiné příslušníky onkologických pacientů apod.

Část získaných finančních prostředků použijeme na výrobu speciální edice čepic Bumbaris Paris pro další bojovníky proti rakovině. Design čepic, který bude pravidelně obměňován, navrhnou známé osobnosti a kdokoliv si je bude moci koupit přes internet a v prodejnách s oblečením a doplňky. Chceme tímto projektem do světa vytroubit, že je potřeba smeknout před těmi, kteří bojují,

kteří prochází léčbou, kteří chtějí zvítězit, ale taky před těmi, kteří jdou s nimi, kteří jim pomáhají, kteří nemocné podporují. Chceme všem říct, že s čepicí Bumbaris Paris na hlavě nejseš sám a dáváš najevo, že do toho boje jdeš s náma!

První várku čepic s maskáčovýcm designem a logem Bumbaris Paris, které tvoří počáteční písmena BP, jejichž otočením o devadesát stupňů vznikl stylizovaný obličej – postava s brýlemi a čapkou na hlavě, si zájemci mohou koupit už teď, a to na webových stránkách www.bumbarisparis.org.

Jestli se Vám nápad líbí, podpořte nás! Předem díky všem, kteří se do projektu Bumbaris Paris zapojí. Ať už koupí čepice s naším logem nebo posláním vlastní pokrývky hlavy. Více informací naleznete na www.bumbarisparis.org.

Hats Off! aneb Klobouk dolů! A vzhůru do boje!

Honza

Od 5. prosince 2006 do 5. ledna 2007 poběží k tomuto projektu v pražské Galerii Jiřího Švestky výstava na které budou zastoupena díla předních českých umělců Veroniky Bromové, Jana Kotíka, Jiřího Hausky, Martina Kermese, J. Švejdíka a Krištofa Kintery, a které doplní fotografie Jana Trnky pořízené během léčby rakoviny varlat, které se letos úspěšně podrobil.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz