Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Poškodila vám letní horka trávník? Jak ho zregenerovat krok za krokem

Poškodila vám letní horka trávník? Jak ho zregenerovat krok za krokem

18.9.2022 - redakce Babinet.cz

Letošní vedra byla pro zahradu náročná. Není tedy divu, že váš trávník není jako dřív. Tráva je spálená, mnohdy se v ní objevují nepěkná holá místa a ani deště, které přišly, všechno nenapravily. Než objednáte travní koberce, pojďme se podívat na to, jak trávník „opravit“ a jak mu pomoci, aby znovu nabyl ztracenou krásu.

fotografie: iStock

V tuto chvíli je možné, že trávník je nestejnoměrný. Někde jsou zmíněné holiny, jinde může být pro změnu vysoký, někde zase příliš nenarostl. Takže, první co by měl udělat každý, kdo chce na zahradě pěknou travičku, je vzít kosu a trávník posekat. Samozřejmě, to je nadsázka, uchopte sekačku a do toho. Tráva by po zásahu měla být všude stejně vysoká. Výška asi 3 cm.  Jen tak trávník rychle zregeneruje a vstřebá živiny.

Vertikulace

Až budete mít posekáno, tak uchopte hrábě a celý trávník pořádně vyhrabejte a vyčistěte. Samozřejmě, posekaná tráva je dobré hnojivo, ale na druhou stranu v trávníku, který není úplně v pořádku, může nadělat paseku. Navíc velká vrstva tlející trávy je dobrou půdou pro to, aby se vám v zahradě začal tvořit mech a další nepříjemnosti, kterých se potom velmi špatně a dlouhodobě zbavuje, proto radši hrabejte.

Trávu pak je skvělé kompostovat, nebo použít jako zelené hnojivo do záhonů, ale o tom zase někdy příště.

Teď se pusťte do vertikulace. Pokud nemáte vertikulátor, tak je možné zapůjčit jej v hobby marketech. Jestli se vám do toho nechce, nebo je tento krok příliš náročný, tak jej vynechte. Pravděpodobně se bez něj obejdete, ale přeci jen je vertikulace fajn, protože trávu pěkně provzdušní a pomůže vám v dalším kroku záchrany trávy. Ideální čas pro vertikutaci jsou asi 2–3 dny po dešti, kdy je půda dostatečně měkká, ale zároveň není nasáklá vodou.

Osévání

Trávník znovu osévejte, nyní, na podzim je pro to vhodná doba (září a první polovině října). Půda je nyní ještě teplá a osivo vyklíčí. Ideální je pokud si pamatujete čím bylo oseto původně, abyste si zelenou plochu zbytečně nezflekatili jiným druhem.

Předposledním krokem je hnojivo. Buď můžete použít takové, které zahubí plevel, a nebo, což je nyní ideální, podzimní hnojivo na trávníky, ovšem pozor, plevelů se nezbavíte, zůstanou v trávě dál. Pak záleží, jestli chcete budovat anglický trávník, v takovém případě je vhodné právě nějaké hnojivo, které plevel zahubí, jestli vám další rostliny v trávě nevadí, sáhněte po některém podzimním hnojivu.

Voda

Trávu je potřeba dobře zalévat. Buď vám na ni naprší, což je nyní pravděpodobné, nebo použijete vodu z vlastních zdrojů, ovšem zalévání je klíčové.

A co sekání? To nechce až na jaro. Pokud byste do trávník zajeli sekačkou nyní, tak mladé rostlinky můžete spíše poškodit.

 

napsala Zuzana Zelenková

Zdroj: weby hobbymarketů, publikace Christa Lung: Dokonalý trávník (Esence 2018)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip