Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Hubnutí do plavek bez utrpení: Funkční tipy, díky kterým skoncujete s přejídáním

Hubnutí do plavek bez utrpení: Funkční tipy, díky kterým skoncujete s přejídáním

11.6.2022 - redakce Babinet.cz

Upršené a chladnější dny nám zatím ještě tak trochu alibisticky nahrávají, ale čas, kdy budeme muset do plavek, se blíží bleskovým tempem. Pokud se neudržujeme v kondici po celý rok, není zrovna nejlepší nápad chtít teď honem honem všechno dohnat, když jde o váhu. Jednak si zahráváme se zdravím a také si můžeme být jisti tím, že kila se vrátí i s bonusem.

fotografie: Freepik

Nic však není ztraceno. Šance na to, abyste se letos v plavkách cítili fajn, tady přece jen je. Co vás určitě potěší je i to, že nejde o žádnou drastickou metodu. Je tomu přesně naopak. Tyto zdravé jídelní návyky jsou pro tělo blahodárnou vzpruhou, a čím rychleji si je osvojíte, tím lépe. Odměnou vám bude nejen štíhlejší tělo, ale také spokojené zažívání a lepší zdraví celkově.

Jezte pomalu

Určitě to znáte sami. Hladoví zasednete ke stolu a během chviličky je talíř prázdný. Jak jídlo vypadalo, jak vonělo nebo jaké chutě koření se v něm mísily, to netušíte. Bylo totiž po všem dřív, než jste si něco z toho vůbec stihli uvědomit.

Když do sebe jídlo naházíte rychlostí blesku, žaludek vůbec nemá čas si uvědomit, že už stačí. Pokud ale jíte vědomě a pomalinku, užíváte si každé sousto, poctivě koušete a soustředíte se na to, co právě baštíte, dáte žaludku prostor, aby vám stopku vyslal. Do břicha, které rychle zaházíme, se toho vejde mnohem a mnohem více, než by bylo ve skutečnosti potřeba.

Na jídlo se soustřeďte

Je rozdíl, když obědváte u televize nebo u počítače, než když sedíte u talíře a jediné, na co se soustředíte, je právě jeho obsah. Už tato samotná drobnost vede ke zmíněnému pomalejšímu tempu jedení.

Nově budete vnímat i pocity, které ve vás každé sousto vyvolává. Nepůjde už jen o obyčejné zahnání hladu. Bude to momentální vědomý prožitek, který pozitivně ovlivní vaši mysl. U vědomého stravování nad jídlem přemýšlíte, vychutnáváte si ho a užíváte si každé sousto.

Ptejte se sami sebe

Je to tak trochu psychologická hra, kterou člověk rozehrává sám se s sebou, ale je funkční a za vyzkoušení určitě stojí. Pokaždé, než si uďobnete něčeho, o čem víte, že byste možná neměli, položte si otázku, zda si později nebudete tenhle kousek vyčítat.

Pokud budete s poctivou odpovědí v pohodě a myslíte si, že vám taková či maková potravina bude ku prospěchu a je v souladu s vašimi cíli, hurá do toho. Bude li však z odpovědi jasné, že si později tento počin budete vyčítat, jídlo odložte. Tímto způsobem se postupně naučíte pěkně rozlišovat a říkat ne tomu, co vám neprospívá.

 

Jezte správné potraviny ve vhodný čas

Některé potraviny máme automaticky zafixovány jako zdravé. Což o to, například takové ovesné vločky zdravé a prospěšné opravdu jsou. Ale ne, když si jich plnou misku dáte k pozdní večeři. Ovesné vločky obsahují hodně sacharidů. To není důvod, proč je z jídelníčku škrtnout. Naopak. Jen ať tam hezky zůstanou, ale jen v ranních a dopoledních hodinách.

Další tipy závěrem

Maličkostí, které si do léta ještě pořád máte čas vychytat, je mnoho. A zdaleka nejde jen o jídlo. Snažte se k problematice přistupovat komplexně. K líbivé a zdravé postavě totiž nikdy nepovede jen jedna cesta. Všechno souvisí se vším. Jak tedy na to?

  • pijte čistou vodu
  • netrapte se přes den hlady. Tato drsná taktika povede jedině k tomu, že vše doženete večer
  • nedávejte si nesplnitelné cíle
  • nechtějte výsledky hned a buďte trpěliví
  • snažte se o psychickou pohodu
  • nepřemýšlejte zbytečně moc nad každým jídlem
  • hýbejte se a nehledejte výmluvy, proč to nejde. Nemusíte být zrovna vrcholovým sportovcem, počítá se každý pohyb
  • dostatečně odpočívejte a nešiďte kvalitní spánek
  • dělejte si radost a nezapomínejte na své potřeby
  • nezapomeňte na to, že co není dlouhodobě udržitelné, trvalé výsledky nikdy nepřinese

napsala Bára Klímová

zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/30-ways-to-lose-weight-naturally

https://www.dietdoctor.com/weight-loss/how-to-lose-weight

https://www.webmd.com/diet/obesity/features/lose-weight-dangers

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-lose-weight-as-fast-as-possible

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/weight-loss/art-20047752

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip