Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Dovolená ve fotografiích: Při focení nepodceňte základní nastavení, správné světlo i kouzlo detailu

Dovolená ve fotografiích: Při focení nepodceňte základní nastavení, správné světlo i kouzlo detailu

31.5.2022 - redakce Babinet.cz

Na letní dovolenou se většinou těšíme celý rok. Ať už vyrážíme k moři do exotických krajin, za dobrodružstvím do hor nebo si užíváme krásy naší vlasti, přejeme si ze dnů strávených s rodinou či přáteli uchovat v paměti co nejvíce. Foťák nebo telefon máme zpravidla vždy při ruce, a tak se domů vracíme nejen s novými zážitky, ale také se spoustou snímků. Ne vždy se v nich ale podaří zachytit atmosféru tak, jak bychom si přáli. Letos to může být jinak – inspirujte se našimi tipy, jak mít krásné letní chvíle stále na očích díky perfektním fotkám.

fotografie: Freepik

Nepodceňujte základní nastavení

Než začnete fotit, ověřte si, že máte na telefonu či fotoaparátu nastavenou nejvyšší možnou kvalitu snímků. Zní to sice banálně, ale pokud si chcete alespoň některé fotky vytisknout, pak právě toto nastavení hraje roli. Z cest si můžete vytvořit i krásnou dekoraci, například v podobě panoramatických fotek, obrazů nebo XXL foto plakátů, které vnesou atmosféru vzácných chvil do vašeho obýváku. Byla by škoda až doma zjistit, že kvalita pořízených fotek zkrátka nestačí. Volba režimů a celkového nastavení, které moderní fotoaparáty, včetně těch v mobilu, nabízejí, je pak už na vás a vašich dovednostech. Lepší je vždy manuální nastavení, kdy jednotlivé parametry přizpůsobíte konkrétním podmínkám.

Ve správný čas na správném místě

„Pokud chcete zachytit své oblíbené místo, ať už jde o přírodní scenérii nebo architektonický skvost, vydejte se ho vyfotit dvě hodiny po východu slunce nebo dvě hodiny před jeho západem. Právě v této době vám světlo pomůže vytvořit ty nejkrásnějí snímky,“ říká zkušená fotografka a blogerka Andrea Tengler. „V tomto čase bývají poměrně prázdná i místa, kde je jinak vysoká koncentrace lidí. Pokud nemůžete čas focení ovlivnit, třeba kvůli pečlivě naplánovanému harmonogramu vašeho výletu, zkuste u míst, na nichž je hodně lidí, popojít jen pár kroků stranou a pořídit fotku z jiného úhlu než všichni ostatní. Rázem tak změníte celý obraz,“ radí Andrea Tengler. Snímků vždy pořiďte více a ještě ve foťáku si zkontrolujte, zda záběry nejsou rozmazané.

Kouzlo detailu

Už při focení si zkuste představit, jak budou fotky vypadat, až jimi budete po čase listovat nebo až je budete ukazovat svým přátelům. Sami asi víte, že obrázky typu „my před muzeem, my u moře, my před hotelem“ vaši pozornost dlouho neudrží.  Už jsme zmiňovali, že fotky oživí snímání z jiného úhlu. Velmi užitečným prvkem je také detail. „Moc hezky se vyjímá, když například vyfotíte chrám celý a poté jej doplníte detaily. S dobrými objektivy docílíte efektu zaostření na detail rovnou při focení. Doostření v různých aplikacích se raději vyhněte, protože výsledek často působí nereálně,“ přidává praktický tip fotografka a blogerka Andrea Tengler.

Abyste se líbili

Kromě půvabných scenérií určitě toužíte zachytit i sebe a své blízké tak, abyste se při prohlížení fotek nechytali za hlavu, jak nepřirozeně se to culíte, nebo kdy že vám stihla narůst „druhá brada“. „Při záběru portrétu ani celé postavy nebývá příliš lichotivé focení z podhledu. Vždy raději požádejte fotografa, ať si stoupne o něco výše,“ doporučuje Andrea Tengler. Uznává, že záběry z podhledu mohou být příjemným oživením fotek člověka před zajímavou stavbou, kdy takový snímek působí dynamicky. Vždy je ale lepší si fotku z podhledu nejdříve vyzkoušet a pro jistotu pořídit i snímky z jiných úhlů.

Vyhněte se také focení na přímém slunečním světle, jehož výsledkem bývají ostré stíny na obličeji i na těle. Navíc, jen málokdo při takových podmínkách vydrží nemhhouřit oči nebo nedělat grimasy, které na fotkách rozhodně nechcete. Nejlepší jsou snímky pořízené podvečer nebo když se sluníčko schová pod mrakem, světlo je pak mekčí a teplejší. „Zásadní roli hraje také oblečení. Na fotce je totiž znát, zda se cítíte dobře a působíte uvolněně. Snad každý občas maže snímky, kdy má v plavkách krásně zatažené bříško, ovšem za cenu křečovitého výrazu a naprosto nepřirozené pózy. Pokud se neradi fotíte odhalení, nedělejte to. Stačí, když si přes plavky přehodite třeba lehké pareo, a hned se budete cítit i vypadat lépe,“ zdůrazňuje Andrea Tengler.

Krasavci v akci

Možná  máte ještě v živé paměti fotky s labutěmi, plameňáky a dalšími nafukovacími krasavci, jimiž loni své sociální sítě zásobovaly nejen celebrity. Dá se očekávat, že i letos budou podobné snímky v kurzu, ačkoli faunu pravděpodobně doplní donuty a další motivy nafukovacích kruhů. Pokud byste si letos chtěli přivézt podobně okouzlující snímek od vody, a je jedno zda sladké či slané, zvolte tzv. flat lay, tedy pohled zvrchu. Bývá lichotivý, ať už se fotíte ve vodě nebo na lehátku.

autor: Andrea Tengler, fotografka a blogerka

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip