Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jak předejít předčasnému šedivění? Pomoct může kokosový olej, šalvěj i slupky od brambor

Jak předejít předčasnému šedivění? Pomoct může kokosový olej, šalvěj i slupky od brambor

27.4.2022 - redakce Babinet.cz

Šedivé vlasy jsou něco, co se v určité fázi našeho života přirozeně vyskytuje u každého z nás. Přibývání šedivých vlasů bývá ale často také v důsledku každodenního stresu a nervozity. Jde o předčasné šedivění.

fotografie: Freepik

Melanin je zodpovědný za to, že našim vlasům dodává barvu prostřednictvím pigmentačních buněk zvaných melanocyty. Podle vědců mají naše těla jakési ‚melanocytové hodiny‘, které regulují, kdy naše vlasy zbělají. Naše hodiny tikají různou rychlostí v závislosti na tom, zda jsou ovlivněny genetickými faktory nebo vnějšími vlivy. Předčasné šedivění vlasů tak bývá často v důsledku každodenního stresu a nervozity. Díky tomu lze stresem vyvolané šedivění mnohem snáze zvrátit.

Pokud tedy chcete snížit šediny ve vlasech, zde je několik tipů

Bohatá strava na vitamíny a antioxidanty

Nedostatek vitamínů je hlavní příčinou předčasného šedivění. Abychom tomu zabránili, je důležité jíst stravu bohatou na minerály a živiny, nebo alespoň suplementaci. Vitamin D je zvláště důležitý pro šedivění vlasů. Někdy může být předčasné šedivění způsobeno poškozením volnými radikály, ke kterému dochází, když v těle nemáme dostatek antioxidantů, aby to zastavily. Abyste tomu pomohli, můžete se ujistit, že budete jíst stravu s velkým množstvím antioxidantů. Významné na antioxidanty jsou bobuloviny, třeba borůvky. Mezi potraviny bohaté na tyto látky patří rajčata, třešně, brokolice, zelený čaj nebo káva. Najdeme je však i v rybách, ale také třeba v  medicinálních houbách.

Snižte stres

Stres je hlavním přispěvatelem k předčasnému stárnutí. Pokud se chcete pokusit podpořit repigmentaci vašich vlasů, je důležité odstranit přebytečný stres ze svého života, který ji způsobuje.

Chraňte své vlasy před sluncem

Poškození sluncem je dalším významným přispěvatelem k předčasnému šedivění, protože slunce způsobuje ztrátu pigmentu vlasů. Když jste venku na slunci, noste klobouk nebo pokrývku, abyste jej chránili před sluncem.

Použijte kokosový olej

Suché a poškozené vlasy mají tendenci rychleji šedivět, protože rychleji ztrácejí pigment. Vzhledem k tomu, že vlasový stvol je vysoce porézní, použití oleje naplněného antioxidanty, jako je kokosový olej, je extrémně prospěšné. Účinky podpoří přidání citronové šťávy (2 lžíce kokosového oleje a 1 lžíce citronové šťávy). Smíchat, vmasírovat do vlasů a nechat 30 minut působit. Pak umýt šampónem.

Jezte potraviny bohaté na katalázu

Kataláza je antioxidační enzym, u kterého bylo prokázáno, že zabraňuje a dokonce zvrací předčasné šedivění. Abyste si pomohli, zkuste jíst potraviny bohaté na tento enzym. Některé potraviny, které jsou bohaté na katalázu, jsou brokolice, cibule, ředkvičky, okurka, cuketa, červené zelí, jablka, hroznové víno, broskve, čočka a klíčky.Výborným zdrojem jsou Hovězí játra, která obsahují vysoké množství katalázy a jsou jedním z nejlepších potravinových zdrojů na štěpení vodíku, který způsobuje šedivění vlasů.

Použijte šalvějový mycí prostředek

Listy šalvěje se často používají v ajurvédské medicíně jako lék na šedé vlasy. Důvod, proč funguje, je ten, že pomáhá obnovit přirozenou barvu vlasů a zabraňuje růstu více šedin. Uvařte šalvějové listy ve vodě a nechte několik minut louhovat ( hrst šalvějových lístků a 2 šálky vody. Nechte vychladnout a výluhem si opláchněte vlasy. Dbejte na to, aby se šalvějová voda dostala na všechny vlasy. Nechte působit 2 hodiny, pak si vlasy umyjte jemným šamponem.

Použijte žebrovanou dýni

Dýně obsahuje enzymy, které obnovují pigmenty přirozeně ve vlasech. Stačí kousky na 5 dní louhovat v kokosovém oleji. Směs povařte několik minut, sceďte a poté uložte. Použijte jej na noc k masáži do pokožky hlavy.

K opláchnutí použijte slupku od brambor

Použití oplachu z bramborové slupky je účinné a snadné. Stačí oloupat 6 brambor a slupky uvařit. Nechte vychladnout, umyjte a upravte vlasy. Poté si vlasy opláchněte tekutinou z bramborových slupek. Škrob z brambor pomáhá přidat pigment, díky čemuž je mnohem snazší zamaskovat šediny a pigmentovat je.

napsala Renáta Řeháková

Zdroje: eLife, Awarenessact.com, https://www.biome.cz/ktere-potraviny-obsahuji-katalazu-na-zastaveni-sediveni-vlasu

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz