Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak šetrně vyčistit mikrovlnnou troubu. Chemii nepotřebujete, takže ušetříte na drahých přípravcích

Jak šetrně vyčistit mikrovlnnou troubu. Chemii nepotřebujete, takže ušetříte na drahých přípravcích

25.4.2022 - redakce Babinet.cz

Asi se nenajde nikdo, kdo by čištění mikrovlnné trouby nějak zvlášť miloval. Je to pochopitelné. Vyčistit vnitřek mikrovlnky totiž skutečně není zrovna jednoduchá a pohodlná činnost. Práci vám podstatně stíží  všechny ty mastné záhyby a zastříkané kouty, do kterých je těžké se dostat. Mikrovlnka by ale měla být čistá. Přece jen je v permanentním kontaktu s jídlem a bakterie, které se ve špíně drží, nejsou nic, co by vašemu zdraví prospělo. Proto si teď ukážeme, jak komfortně, levně a šetrně vyčistíte i tu nejšpinavější mikrovlnku.

fotografie: Pexels

Chemii nepotřebujete

Chemické prostředky, které dost možná používáte k běžnému úklidu, do mikrovlnné trouby nepatří. Ve většině případů jsou čisticí prostředky velmi agresivní a tak stejně, jako bakterie, by vám nemusely udělat dvakrát dobře. Stačí například jen ve finále mikrovlnku nedostatečně vytřít a na problém je zaděláno. Raději vyzkoušejte následující tři tipy, které jsou spolehlivé a navíc udělají všechnu práci za vás.

  • Teplý ocet

V mikrovlnce nejdřív pět až deset minut ohřívejte větší množství vody. Nezapomeňte, že vodu musíte ohřívat v nádobě, která je určena právě pro ohřev v mikrovlnných troubách. Mezitím si na sporáku zahřejte hrnek octa. Nepřivádějte jej úplně k varu, měl by být teplý jen natolik, abyste v něm udrželi prst. Až uplyne doba ohřevu vody, vytáhněte velmi opatrně horkou vodu z mikrovlnky. Při ohřívání vody už pára začala plnit svůj úkol a na vás je teď pouze dočištění. Namáčejte si tedy čistý hadřík do teplého octa a uvolněné nečistoty pomaličku stírejte.

  • Citronová voda

Znovu si vezměte nádobu, která patří do mikrovlnné trouby. Nalijte do ní dva hrnky vody a přidejte půl hrnku citronové šťávy. Dejte směs do mikrovlnky a na nejvyšší výkon ohřívejte pět až deset minut. Při vytahování vody opět dbejte na svou bezpečnost. Poddajnou špínu snadno vytřete navlhčenou houbičkou.

  • Voda a jedlá soda

Do mikrovlnné trouby opět dejte ohřívat vodu na pět až deset minut. Mezitím si vymíchejte pastu z vody a jedlé sody. Konzistenci si určíte sami. Pokud je pasta moc řídká, přidáte jedlou sodu. Pokud naopak až příliš hutná, přidejte vodu. Na čistý a suchý hadřík pak naneste pastu. Až mikrovlnka dokončí ohřev vody, vodu opatrně vytáhněte. Připravenou pastu naneste na vlhké stěny mikrovlnky. Nechte deset minut působit a poté setřete jiným čistým hadříkem.

 

Napsala Bára Klímová

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip