Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Plzeňský kraj  /  Navštivte zámeček Lužany, pověstmi opředenou Lužanskou horu i nedaleké ruiny hradu Roupov

Navštivte zámeček Lužany, pověstmi opředenou Lužanskou horu i nedaleké ruiny hradu Roupov

7.4.2022 - redakce Babinet.cz

Malebný zámeček Lužany leží na trase mezi Plzní a Klatovy. Z historie víme, že původně vznikl úpravou dřevěné tvrze, a to v roce 1583 jako patrový renesanční zámek, který byl počátkem 19. století barokně upraven. Začátkem 19. století zámeček koupil úspěšný architekt Josef Hlávka, a to původně pro svoji matku. Bohužel pozdější ochrnutí ho na dlouhá léta vyřadilo ze stavitelského podnikání a domovem se mu stal právě zámek Lužany. Současná podoba objektu je tak výsledkem rozsáhlých stavebních prací, které nechal provést právě Josef Hlávka. Vznikla zde dvoupatrová novostavba ve stylu severoitalské vily s dominantní šestipatrovou věží. V přízemí se nachází expozice věnovaná dílu a odkazu Josefa Hlávky a dále řada vzácných dobových uměleckých děl. Kolem se rozkládá park s řadou vzácných dřevin.

 

fotografie: Petr Matura

Za Hlávkou na zámek jezdila tehdejší umělecká elita. Například spisovatel Julius Zeyer v Lužanech napsal dramatickou pohádku Radúz a Mahulena. Hlávku zde často navštěvoval i Antonín Dvořák, který se svými přáteli podnikal i výlety do okolí, mimo jiné také na kopec, který se vypíná nedaleko Lužan na pravém břehu řeky Úhlavy.

Je jím vrchol Lužanská hora (500 m n. m.), jež se nachází v pohoří Švihovská vrchovina a vede  sem naučná stezka. A právě k tomuto místu se váže pověst, která vypráví, že se zde nacházel hostinec, kde se zejména na jaře a v létě scházelo velké množství panstva i prostých lidí a veselili se často až do rána. Tak tomu bylo i na Velký pátek, kdy se za trest za prostopášnost měl hostinec propadnout do země. Mezi tanečníky byla podle pověsti i Káča, doprovázená čertem. Pověst o čertovi a Káče zhudebnil právě výše zmiňovaný skladatel Antonín Dvořák a dal tak vzniknout známé opeře „Čert a Káča“, kterou připomínají i veliké dřevěné sochy. Čerta a Káču si na vrcholu hory můžeme prohlédnout dokonce v nadživotní velikosti. Pokud prý i v dnešní době přiloží návštěvník tohoto místa na Velký pátek ucho k zemi, uslyší hudbu a zpěv. Dodnes se také tomuto místu říká Na Tanečku.

Tato legenda může mít i jakýsi reálný základ, jelikož toto místo bylo kdysi dávno pohanským obětištěm. Vypráví se také, že zde údajně stával hrad, a tak je možné hledat původ místních pověstí až v hluboké minulosti. Dnes Na Tanečku nalezneme altán sloužící k odpočinku. Přečíst si zde můžeme také informační tabuli o historii místa, jež dodnes působí velmi romanticky a tajuplně.

Při výhledu z Lužanské hory do okolí lze zahlédnout například i poměrně rozsáhlou zříceninu hradu Roupov. Jedná se o památkově chráněný areál s pozůstatky gotického sídla, zbudovaného pány z Roupova ve 13. století. Hrad byl obýván až do konce 18. století a poté začal postupně chátrat. Dodnes se dochovalo pozdně gotické křídlo s průjezdem, hradní kuchyně s dominantním osmibokým komínem kuchyně, patřícím k nejzachovalejším ve střední Evropě, a další hospodářské budovy s baštou i kruhovou věží, napojenou na relikty hradeb. Areál je pak obehnán širokým příkopem. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka.

napsal Petr Matura

zdroje: hrady.cz, wikipedia.org, obec-luzany.cz aj.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
7.4.2022 15:24

pěkné

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz