Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Miki Ryvola slaví osmdesáté narozeniny. Oslavou je i vydání jeho 29 nesmrtelných písní trampské muziky

Miki Ryvola slaví osmdesáté narozeniny. Oslavou je i vydání jeho 29 nesmrtelných písní trampské muziky

25.3.2022 - redakce Babinet.cz

Bratři Ryvolové jsou pro českou folkovou a trampskou scénu tím nejstěžejnějším pilířem. Vždyť i bard Wabi Daněk získal přezdívku právě po Wabi Ryvolovi, protože zpočátku hrál jen jeho písně. 

foto František Heřman

Wabi a Miki ctili prvorepublikovou trampskou tradici, ale neostýchali se přidat ozvěny milovaného Osvobozeného divadla, netradiční kytarové swingové prvky a v textech výtečně překročit odcházející kovbojskou romantiku. Jejich písničky jsou obdivuhodně zapamatovatelné, díky textům mimořádně zpěvné a tematicky tak zajímavé, že jsou vhodné zdaleka nejen na víkend pro ty, kdo vyrážejí do lesů, vod a strání.

foto František Heřman

Tehdejší další členové kapely Jarka Vrbová, Marcela Koťátková a Jindřich Pedro Pitra, řada studiových hostů jako Ivan, Vojta a Eva Zichovi či Bohumil Sýkora i natáčení ve folku a country přátelském prostředí českobudějovického rozhlasu přispěli ke vzniku desky dokonale naplňující název i její podobu. Výrazný podíl na tom měly také fotografie Františka Heřmana, které nyní v rozšířeném počtu a nové úpravě tvoří sourodý komplet reedice.

Vydání speciální reedice alba Zvláštní znamení touha je návrat k ikonické nahrávce naší moderní trampské muziky

Album s původním počtem šestnácti písní prošlo pečlivou zvukovou i grafickou rekonstrukcí. Významným posílením CD i digitální podoby alba je třináct bonusů, vybraných Mirkem Černým. V roce 1981 stál u výchozí podoby alba a nyní ho doplnil na jakési best of, dotažené až do roku 2006. Bohužel již bez Jiřího Wabiho Ryvoly, ale jako dárek k březnovým osmdesátým narozeninám jeho bratra Mirko Mikiho je to muzika v pravém slova smyslu nadčasová. Celkem devětadvacet nesmrtelných písní na CD i digitálně a s originálními šestnácti songy na LP vydává Supraphon.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip