Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Liberecký kraj  /  Objevujte zajímavá místa Českolipska

Objevujte zajímavá místa Českolipska

20.3.2022 - redakce Babinet.cz

Kuřívody (německy Hühnerwasser) jsou bývalé město, dnes hlavní (sídelní) část města Ralsko v okrese Česká Lípa, které po Kuřívodech zdědilo status města. V Kuřívodech se v objektu č. 795 nachází Městské muzeum – Stálá expozice pyrotechnické asanace Ralska.

Tuto stálou expozici zde můžeme najít od června 2007. Návštěvníci si v muzeu prohlédnou vnitřní a vnější expozici, jež přibližují postupy práce pyrotechnika. Exponáty vnitřní expozice se nachází v bývalé kanceláři pyrotechnika. Zde je také možné na požádání vidět některé videozáznamy částečné pyrotechnické asanace území Ralska.

 

fotografie: Petr Matura

Postup odhalování a likvidace munice v terénu přibližuje venkovní expozice. Ačkoliv se expozice nachází na malém prostoru a laik může mít při vstupu pocit, že prohlídka je pouze na krátkou dobu, zanedlouho se přesvědčí o opaku. Množství exponátů je skutečně úctyhodné a dostanete zde rovněž i zasvěcený výklad.

Část expozice se pak věnuje historii nedalekého vojenského letiště v Hradčanech, a to v období od druhé světové války až do odchodu sovětských vojsk. Najdeme zde množství zajímavých exponátů, jako je například velmi zachovalá dýka SS či doklad o životním pojištění německého vojáka.

Ve venkovní expozici si můžeme mimo jiné prohlédnout upomínku na tragédii, která se stala 9. ledna 1991 v Bohosudově v areálu sovětských kasáren. Tehdy došlo k výbuchu tankové munice a hrozilo ještě mnohem větší nebezpečí, kdyby nebylo pohotové práce pyrotechniků, kteří rychle zasáhli, když se zcela náhodně o neštěstí dozvěděli. Tato tragédie, která si i tak vyžádala 17 mrtvých, mohla dopadnout ještě i mnohem hůře. Na památku této tragédie je zde umístěna tanková věž, jež je upravena i jako pietní místo.

V okolí se nachází mnoho dalších zajímavých míst, jako je kupříkladu exteriér zámku Kuřívody, někdejší tvrze, přebudované za Berků z Dubé, nebo pomník padlým vojákům v prusko-rakouské válce roku 1866 u Kuřívod. Za připomínku stojí také automobilový konstruktér Willibald Gatter, který se v roce 1896 v Kuřívodech narodil. Podle jeho plánů vzniklo první „opravdové lidové auto“ (Volksauto či Volkswagen), tedy automobil za cenu motocyklu, jež přispěl k motorizaci nižších vrstev obyvatelstva severních Čech.

Co se přírodních zajímavostí týče, můžeme zde navštívit zříceninu gotického hradu Ralsko (německy Roll či Rollberg), pocházející pravděpodobně ze 14. století. Ruiny hradu najdeme na stejnojmenném, 696 metrů vysokém vrchu Ralsko. Z trosek hradu je dobrý kruhový rozhled do dalekého okolí. Je odtud možno spatřit Ještěd, Hazmburk, Říp, rozhlednu na Vrátenské hoře u Kokořína, Bezděz, Hvozd, Luž, Jedlovou nebo Klíč.

Najdeme zde i přírodní památku Stohánek. Stohánek byl dřevěný a zčásti i skalní hrad a poustevna na území bývalého vojenského pásma Ralsko na východ od Mimoně. Stával na vrcholu skály Stoh (396 m n. m.). Z vrcholu skály od hradních pozůstatků je pěkný rozhled po celém okolí.

napsal Petr Matura

zdroje: wikipedia.org, expozice-ralsko.estranky.cz, hrady.cz aj.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip