Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  100 let herečky Stelly Zázvorkové

100 let herečky Stelly Zázvorkové

15.3.2022 - redakce Babinet.cz

Letos 14. dubna uplyne 100 let od narození Stelly Zázvorkové. Na několik desítek let spojila svou kariéru s Městskými divadly pražskými. Vytvořila zde přibližně 70 především komediálních rolí. K 100. výročí jejího narození připravila Městská divadla pražská další díl Kroniky MDP, cyklu pořadů věnovaných historii a osobnostem těchto pražských scén.

Televizní, filmovou a divadelní herečku Stellu Zázvorkovou přijal do angažmá v divadle ABC (tehdy divadlo Satiry) Jan Werich už v roce 1955. V Městských divadlech pražských, ke kterým se ABC připojilo v roce 1962, pak hrála do roku 1993. Pohostinsky se na této scéně objevovala do roku 2001. Na divadelních prknech ztvárňovala především energické ženy v komediálních rolích. Diváci ji tak mohli vidět například jako Teklu v Ženitbě, Elizabeth v Těžké Barboře nebo Mastílkovou ve Fidlovačce. Její výčet televizních a filmových rolí je obrovský. Za své umění byla také oceněna. V roce 2001 získala Českého lva za roli Emílie ve filmu Babí léto a cenu Thálie za celoživotní mistrovství. O tři roky později si odnesla Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

O talentované herečce bude divákům vyprávět filmový historik Pavel Taussig, který ji poznal i osobně. Kronika MDP, s názvem Galerie osobností MDP, věnovaná Stelle Zázvorkové se koná 19. března na Malé scéně ABC. V květnu se pak mohou těšit na další díl Kroniky s jubilantem Josefem Zímou, který oslaví 90. narozeniny, a pořadu se osobně zúčastní.

zdroj: Městská divadla pražská 

zdroj foto: Stella Zázvorková, Foto Ludvík Dittrich, archiv Městských divadel pražských

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip