Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Geny nemohou za vaše zkažené zuby

Geny nemohou za vaše zkažené zuby

5.3.2022 - redakce Babinet.cz

Opakovaně vědecky vyvráceným mýtem je tvrzení, že zubní kaz a parodontitida (neboli zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu) mají genetický podklad a nedá se s nimi nic dělat. Na vině v tomto případě stojí podcenění čištění zubů nebo špatná technika čištění, často také pohodlnost a vynechání čištění zubů s odůvodněním, že pro jednou se snad nic nestane. 

Na 1. LF UK mají výukové sály, kde se studenti pohybují v mikroprostředí vlastních zubních ordinací. Foto se svolením 1. LF UK Praha

„Zubní kaz je způsoben některými typy bakterií, které metabolizují cukry ve stravě na organické kyseliny. Ty následně odvápňují povrch zubu a při dlouhodobé expozici takovému působení vzniká defekt tvrdých zubních tkání, který označujeme jako zubní kaz. Jiné druhy bakterií zase produkují látky, které vyvolávají zánět dásní a postupně vedou ke vzniku parodontitidy, která zasahuje celý závěsný aparát zubu. Z toho vyplývá, že oběma těmto nemocem lze účinně předcházet pravidelným čištěním zubů, které bakterie z povrchu zubů odstraňuje. Je ale nezbytné používat vhodnou techniku čištění a nezapomínat na mezizubní prostory, které bývají opomíjeny,“ připomíná Antonín Tichý a dodává, že riziko vzniku zubního kazu lze snížit také omezením příjmu sladkých potravin a nápojů nebo používáním preparátů s obsahem fluoridových iontů, které zvyšují odolnost zubních tkání proti kyselinám. „Pacienti se velmi často domnívají, že zubní kaz či parodontitida jsou geneticky podmíněné, protože jejich příbuzní mají také ‚špatné zuby‘. Podíl genetiky na vzniku těchto onemocnění je však minoritní a rodinný výskyt spíše souvisí s návyky, které se v rodinách dědí, ať už z hlediska dentální hygieny, stravování nebo jiných,“ míní MDDr. Tichý, který působí na Stomatologické klinice 1. LF UK a VFN.

Správná technika čištění

V dnešní době si čistí zuby téměř každý, přesto se některým mnohdy objevují nové kazy. Často bývá na vině špatná technika čištění zubů, která je základem celé péče o chrup. Zuby se čistí minimálně dvakrát denně, konkrétně ráno a večer. Je důležité, abyste po večerním čištění už nejedli ani nepili ochucené nápoje. Dbejte, abyste důkladně vyčistili veškerý povrch zubů. Nezapomínejte na zadní stranu či méně dostupná místa jako za posledním zubem. Kartáček si jemně přitiskněte na zuby a část dásně a provádějte jemný pilovitý pohyb. Dalším nezbytným krokem jsou mezizubní kartáčky, které stačí použít už pouze večer. Dokáže vyčistit prostory mezi zuby, které jsou mimochodem nejčastějším místem pro vznik kazu. Avšak u mezizubního kartáčku je podstatné si zvolit správnou velikost, jinak si můžete i ublížit. Váš zubař či dentální hygienistka vám zaručeně poradí. Po vyčištění si zuby přejeďte jazykem, měli byste je cítit dokonale hladké.

Zánět v puse má vliv na celé naše zdraví

Neléčené záněty mohou způsobit velmi vážná onemocnění. V dásních se ukrývají váčky, které uvolňují právě škodlivé látky do našeho těla. Ty snižují celkovou obranyschopnost našeho organismu a navíc zvyšují riziko vzniku nové infekce. Škodlivé látky mohou prouděním krve zasáhnout i vzdálené orgány. Je dokázáno, že infekce zubů může zvýšit i riziko vzniku mrtvice, onemocnění plic  nebo očí. Může i negativně ovlivnit průběh cukrovky či těhotenství. Těhotným ženám se doporučuje návštěva dentální hygienistky a důkladná péče.

 

zdroj: Stomatologická klinika 1. LF UK, https://www.zdraviamy.cz/spravna-pece-o-zuby-vam-muze-zachranit-zdravi-vyhnete-se-kazum-a-paradentoze/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip