Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pro nepřeberné množství barev a záplavu květů je prostě milujeme. Jak pěstovat macešky

Pro nepřeberné množství barev a záplavu květů je prostě milujeme. Jak pěstovat macešky

2.3.2022 - redakce Babinet.cz

Macešky v našich podmínkách patří mezi velmi oblíbené květiny s květy v téměř všech barvách. Právě nastal čas jejich jarního výsevu, pokud je chceme ještě letos vidět v plném květu. Jak na jejich správné pěstování?

fotografie: Pixabay

Desítky a stovky druhů

Macešky hojně rostou a kvetou i ve volné přírodě, máme jich popsáno 25 až 30 druhů. Na celém světě však najdeme více než 450 druhů této oblíbené kytičky. Violky opyluje hmyz, ale mají schopnost opylit se také samy. Rozšiřují je ale i mravenci.

Úrodná zemina

Macešky mají rády úrodnou zeminu, vláhu a rozhodně jim nebude vadit polostín. Nikdy bychom je neměli vysazovat na přímé slunce – neporostou. Můžete je pěstovat v záhoně i na okně, ale na zimu je pak rozhodně přikryjte pořádně chvojím, ať nevymrznou.

Náročnost pěstování

Díky tomu, že existují v mnoha variantách, je macešky možno pěstovat jako letničky, dvouletky, trvalky i skalničky. Zvláště náročné na pěstování nejsou. Velmi zajímavé je, že vyžadují zálivku také v zimě, kdy odpočívají.

Pro podzimní kvetení je vyséváme brzy na jaře, tedy už začátkem března (v chladnější místnosti bez mrazu). Po pár dnech se objeví první lístky. Jakmile rostlinka zesílí, tak můžete přistoupit k přesazování. Můžete si jen nechat v květináčích či truhlících, nebo pak přesadit do záhonu. Přesazovat je můžete i v květu, nevadí jim to. Pro jarní kvetení macešky vyséváme v polovině července. Zeminu udržujte stále vlhkou.

Jakou vysadit?

Macešky pak kvetou až do podzimu, nevadí jim ani menší mrazy. Odrůdu je zapotřebí volit podle toho, která se vám líbí, ale i podle dalších faktorů. Nejdůležitější je vědět, jeslti chceme letničku, trvalku nebo třeba dvouletku. Maceška nepotřebuje speciální hnojení. Stačí jí ona úrodná půda, občas třeba přidat trochu rašeliny nebo substrátu na květiny. Nejvíce potřebuje pravidelnou zálivku. Ta je opravdu velmi důležitá.

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip