Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Únorová výročí ve středních Čechách: Bohumil Hrabal a Miloš Forman

Únorová výročí ve středních Čechách: Bohumil Hrabal a Miloš Forman

31.1.2022 - redakce Babinet.cz

V únoru si ve středních Čechách připomínáme čtvrtstoletí uplynulé od chvíle, kdy tento svět opustil slavný spisovatel Bohumil Hrabal. Jeho život i dílo je bytostně spjato nejen s Polabím, Nymburkem a Kerskem, kde trávil velkou část svého života, ale také například s Kladnem. Na 5. února se v Kersku chystá mimořádné otevření Hrabalovy chaty, kterou na konci minulého roku získal Středočeský kraj a má s ní velké plány. Ve druhé polovině měsíce, 18. února, by devadesátiny oslavil mezinárodně uznávaný režisér a čáslavský rodák Miloš Forman. V den jeho narozenin bude zveřejněn program Formanova festivalu.

Hrabalova chata v Kersku: foto se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

Bohumil Hrabal čerpal podněty pro svá díla mimo jiné v Kersku, v nymburském pivovaru, na kterém dnes visí pamětní deska v místech, „kde čůrají psi“, na vlakové stanici v Kostomlatech nad Labem anebo v Kladně, kde žil a pracoval v ocelárnách od roku 1949. Do Hrabalových děl se promítl starobylý kolorit Nymburka, kde trávil své dětství a mládí, i ojedinělá atmosféra zdejšího pivovaru a s ním spojených lidí. Nymburské Náměstí Přemyslovců zdobí lavička se spisovatelovou sochou a vedle něj sedících koček.

Kočky zdobí také spisovatelův náhrobek v nedalekém Hradištku a dělaly mu společnost v jeho oblíbeném Kersku, na malé chatě s evidenčním číslem 0274, stojící mezi vzrostlými stromy kerského lesa u Nymburka. Právě tam napsal většinu svých slavných děl. Objekt na konci minulého roku koupil Středočeský kraj a u příležitosti spisovatelova výročí ji 5. února od 10 do 16 hodin mimořádně zpřístupní veřejnosti. V budoucnu ji plánuje vybavit autentickým mobiliářem a naplnit tak záměr na zřízení muzea domu – house museum. Řada exponátů bude pocházet z Polabského muzea – Vlastivědného muzea Nymburk, kde se část expozice věnuje právě Hrabalovi.

Restaurace Hájenka v Kersku: foto se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

V chatě bude v den jejího mimořádného otevření možné navštívit přízemní místnosti, kde se spisovatel obvykle zdržoval. Vystaven bude mobiliář získaný spolu s chatou i fotografie zachycující tento mobiliář v minulosti. V prvním patře bude nainstalována drobná panelový výstavka, představující stručnou historii chaty, osobnost Bohumila Hrabala i plán, jak chatu v dohledné době bude Polabské muzeum využívat. Vše doplní fotografie Hrabala v Kersku. Zároveň bude umožněno nahlédnout do prosklené verandy, kde je nyní uložena i částečně zachovalá knihovna z Hrabalovy pozůstalosti.

Dne 18. února by devadesáté narozeniny oslavil režisér a scénárista s mezinárodním úspěchem, čáslavský rodák Miloš Forman. Na rodném domě byla v loňském roce odhalena jeho busta. Čáslav filmaři vzdala hold také přejmenováním ulice, v níž rodný dům stojí, na Formanovu. Stalo se tak i na počest jeho rodičů Anny a Rudolfa, kteří za druhé světové války zahynuli v koncentračních táborech.

Čáslav: foto se svolením Středočeské centrály cestovního ruchu

K výročí nedožitých 90 let svého slavného rodáka Čáslav uspořádá festival s promítáním filmů, přednáškami, besedami s pamětníky i workshopy. Přednášky Formana představí také netradičně třeba jako výborného šachistu. Odehraje se v Kině Miloše Formana, v Dusíkově divadle i jinde ve městě, kde budou herci předvádět různé scény z Formanových filmů a přihlížející budou hádat jejich názvy. Kvůli koronavirové situaci a rekonstrukci divadla se festival uskuteční až 20.-22. května. V den Formanových narozenin bude zveřejněn festivalový program.

„Díky slavným rodákům si připomínáme, jak významné osobnosti jsou se středními Čechy spjaty. V případě Hrabala i Formana jde navíc o osobnosti s mezinárodním věhlasem. V Polabí se po Hrabalových stopách můžete vydat i prostřednictvím místní naučné stezky Bohumila Hrabala mezi Kerskem a Hradištkem,“ radí Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu. 

Akce na týden 31. 1.-6. 2. 2022

Bohumil Hrabal – život ve fotografiích – výstava v Nymburce (od 1. 2.)

Ke dvacátému pátému výročí úmrtí Bohumila Hrabala připravilo Nymburské kulturní centrum výstavu fotografií z archivu Jana Řehounka. Ucelený soubor mnohdy neznámých fotografií přináší průřez životem velkého českého spisovatele spjatého s Nymburkem svým životem i dílem. Výstava nabídne příležitostné momentky, fotografie z rodinného alba i oficiální snímky a dokumenty. Vernisáž proběhne ve foyeru Kina Sokol 1. 2. od 18. hodin a potrvá až do konce února.
Více zde: www.nkc-nymburk.cz 

25 let bez Hrabala – pietní akce v Nymburce (3. 2.)

Na začátku února uplyne čtvrtstoletí od úmrtí spisovatele s mezinárodním věhlasem Bohumila Hrabala, který je bytostně spjat s Nymburskem. Na den jeho úmrtí 3. února se ve vestibulu nymburského gymnázia od 11 hodin a na hřbitově v Hradištku od 15hodin připravuje komorní vzpomínka na tuto významnou osobnost literatury 20. století.
Více zde: www.knihovna-nbk.cz

Mimořádné otevření Hrabalovy chaty v Kersku (5. 2.)

Při příležitosti připomínky 25 let od úmrtí Bohumila Hrabala bude pro návštěvníky od 10 do 16 hodin zpřístupněna spisovatelova chata v Kersku, ve které žil a tvořil. K vidění bude ve stavu, v jakém ji Středočeský kraj koupil na konci loňského roku. Budoucí plánovaná expozice by měla připomenout jeho život, tvorbu i vztah ke Kersku. Mezi exponáty by měly být i jeho osobní předměty.
Více zde: www.polabskemuzeum.cz

 

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip