Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Dámské klobouky: Symbol elegance a ženskosti

Dámské klobouky: Symbol elegance a ženskosti

23.1.2022 - redakce Babinet.cz

Dámské klobouky jsou od pradávna považovány za symbol elegance a ženskosti. Kam až ovšem sahá historie klobouků, jak je správně nosit a jaké typy jsou ty nejoblíbenější?

fotografie: Pixabay

Historie klobouků

Historie klobouků sahá až do starověké Mezopotámie a Řecka. V Evropě se ovšem klobouky začaly znovu objevovat až od 15. století. Významnými obdobími rozvoje klobouků byly především renesance, baroko a historické styly oblékání v 19. století

Klobouky byly, a i doposud stále jsou, odznakem důstojenství (panovníků, církevních představitelů), úřadu nebo povolání, a rovněž jsou také součástí některých uniforem. V současnosti jsou klobouky rovněž považovány za velký módní hit, který se těší čím dál větší oblibě. 

Klobouková etiketa 

Z hlediska společenské etikety je pro dámy nošení klobouků mnohem jednodušší než pro pány. Dáma je povinna sundat si klobouk pouze zřídka, a to například při jídle nebo v divadle. Navíc klobouky slavnostní, které jsou především doplňkem oděvu, se neodkládají vůbec. 

Oproti tomu pánové by měli smekat klobouk daleko častěji – při pozdravu, při příchodu do veřejné místnosti, kostela a podobně. 

Etiketa dámám neklade téměř žádné překážky, a proto pro ně může být nošení klobouků skutečně jednoduchou záležitostí.

 

fotografie: Pexels

Jaký klobouk si pořídit?

A pokud se i vy plánujete nějaký ten klobouk pořídit, máme pro vás několik tipů. Nákup klobouku rozhodně neuspěchejte. Naopak si dejte si s výběrem skutečně záležet. Vyzkoušejte více typů klobouků a zvažte, k čemu je budete nosit. Typ klobouku by se měl hodit ke tvaru obličeje, a hlavně byste se v něm měla cítit příjemně.

Typy klobouků

A jaké typy klobouků jsou v posledních letech nejvíce trendy?

Fedora

Fedora je jedním z nejoblíbenějších klobouků vůbec. Tento typ klobouku je vpředu promáčklý a má poměrně širokou krempu. Vyrábí se převážně v jednobarevných variantách všech odstínů. 

Trilby

Trilby je moderní klobouk s poměrně úzkou krempou, která vpředu směřuje mírně dolů a vzadu je ohnutá nahoru. Klobouk je spíše neformální a běžně se může nosit k džínám i teniskám.

Baret

Baret je téměř beztvará pokrývka hlavy, která může být vyrobena z nejrůznějších materiálů. Můžete ho nosit neformálně k džínám, ale stejně tak bude vhodný i na formálnější akci. Spíše než jako klobouk do místnosti, je využíván hlavně jako venkovní pokrývka hlavy.

 

napsala Dana Klementová

zdroj:

https://www.prozeny.cz/clanek/kloboukova-etiketa-modni-zajimavosti-ze-sveta-doplnku-69449 https://www.zeny.cz/krasa-a-moda/bez-klobouku-neodejdu-symbol-elegance-a-prepychu-ovlada-street-style-553.html 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
24.1.2022 21:50

Souhlasím, že klobouky jsou velmi ženské a elegantní, bohužel ale naše společnost není na takové módní úrovni, aby je měly ženy odvahu nosit. Naštěstí se stále najde pár dam, které odvahou mají a já mám i jednu kamarádku, která klobouky nosí velmi ráda a velmi často:)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip