Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zásady hubnutí po porodu. Pozor na velké váhové úbytky a dbejte na kvalitu stravy

Zásady hubnutí po porodu. Pozor na velké váhové úbytky a dbejte na kvalitu stravy

3.5.2023 - redakce Babinet.cz

Kojící žena spotřebuje ještě více energie než těhotná. Uložená energie ve formě tuků během těhotenství může kompenzovat zvýšenou potřebu energie během kojení – ženy které nabraly během těhotenství víc jak 12 kilo, budou spotřebovávat energii ze svých tukových zásob. Pokud nebudou přijímat více energie než spotřebuje nekojící žena budou nadbytečná kila shazovat.

foto / Freepik

Hubnutí

Kojící žena nesmí hladovět. Rozhodně se nedoporučuje při kojení drasticky hubnout, tím, že se zásadně omezí příjem potravy, nejenže zamezíte příjmu energie, ale i příjmu důležitých živin jak pro vás tak pro miminko.

Na druhou stranu nadměrně zvýšený energetický příjem již nevede ke zvýšené tvorbě mateřského mléka. Když ženy kojí, neměly by dát na řeči laiků, že když chtějí dlouho kojit, musí hodně jíst. Záleží spíše na kvalitě výživy, než na kvantitě. Tvorba dostatečného množství mléka (pravděpodobně s nízkým obsahem živin) je zachována i přes relativně nízký příjem energie.

Výrazné omezení příjmu energie (o 40% a víc) může vést k nedostatečnému příjmu živin a může také ovlivnit množství mateřského mléka u žen s nižší váhou.

V prvních 4 – 6 měsících ztrácí obvykle kojící žena 0,5 – 1 kg váhy za měsíc. Tyto ztráty jsou tělu vlastní a nemají vliv na kojení. Ženy s nadváhou mohou ubývat až 2 kg za měsíc.

Ne každá žena během kojení ubývá, asi 20% žen si váhu uchová nebo dokonce zvýší.

Pokud držíte přísnou dietu s cílem rychle snížit nadměrnou váhu, dochází ke zvýšenému odbourávání tukových buněk. Do mateřského mléka se mohou vyplavovat zvýšeně toxické látky rozpustné v tucích nastřádané během dosavadního života (DDT, dioxiny, apod.)

Pokud jde o množství jídla neplatí žádné přesné pravidlo, protože organismus matky se má vrátit postupně do stavu před těhotenstvím. Obecně má kojící žena přijímat o 300 až 500 kilokalorií/den více než žena nekojící tzn. Od 2100 – 2700 kilokalorií na den. Ženy, které více hubnou si můžou dovolit více kalorií, i nárůst do 500 kilokalorií na den.

Je dobré mít doma malou osobní váhu a 1x týdně kontrolovat svou hmotnost. Nesnažte se hned po porodu hubnout, neprospělo by to ani vám ani dítěti.

Úbytek váhy má být pozvolný, je důležité nepřejídat se, chodit často na procházky a hned po porodu začít s mírným cvičením a dobu cvičení pozvolna prodlužovat a zátěž zvyšovat.

„Zapomeňte na rychlé a drastické diety. Je prokázáno, že při rychlém odbourávání tukových buněk se do mateřského mléka dostávají toxické látky. Ty jsou za normálních okolností uloženy právě v tukových zásobách. Pokud matka hubne pozvolna, nehrozí při kojení žádné nebezpečí,“ varuje před snahou o rychlé shazování kil instruktorka pohybových aktivit a odborná poradkyně z internetové stránky o hubnutí a zdravém životním stylu, Renata Větrovská.

Spotřeba bílkovin

Doporučený příjem bílkovin u zdravé netěhotné ženy je 0,8 g/kg tělesné hmotnosti. Má se přijímat navíc během kojení dalších 11g/ na 1kg váhy bílkovin. V našich podmínkách ženy většinou přijímají více bílkovin, proto si nedělejte starosti. Navíc se nadbytečné bílkoviny v těle ukládají jako tuky. Pro ilustraci 100g chleba je 7g bílkovin.

V denním množství jídel má být 70 – 80g bílkovin, 350 až 400 g cukrů, asi 50 g tuků.

1) „zakázané“ potraviny – jídla nesmí být dráždivá, příliš kyselá nebo nadýmající, sladkosti, tučná a ostrá jídla, koření, sladké bílé pečivo, šlehačka, tučné a hodně slané sýry, mražený smetanový krém, uzeniny, paštiky, hamburgery, rozhodně by se neměly objevovat denně v jídelníčku, margaríny a rostlinná másla, ultra sladké limonády, sycené minerálky, v prvních týdnech nejíst jídla, která nenadýmají. Vše se přenáší k dítěti přes mateřské mléko a pro malé miminko takové jídlo působí problém. Jakmile se děťátko začne více pohybovat, můžete si již dát téměř vše, na co máte chuť. Nikotin a alkohol přecházejí do mléka a nedělka se má vystříhat kouření a požívání alkoholických nápojů.

Nedoporučuje se nadměrné používaní soli. Pití sycených minerálek, limonád a vod. Stejně tak musí žena omezit ostré koření, hodně kyselé ovoce, uzeniny, hamburgery, chipsy, křupky, atd. Striktně se vyvarovat potravin, na které je kojící žena alergická! Vyhýbat se tučným a nadýmavým jídlům, koncentrovaným sladkým výrobkům.

Po celou dobu kojení je třeba omezit pití černé kávy a černého čaje, protože brání vstřebávání vápníku ve střevě.

2) Doporučené potraviny - výživa kojící matky má být bohatá na bílkoviny, minerální látky a vitaminy, smíšená a lehká. Ve stravě má převládat ovoce a zelenina, pečivo z celozrnné mouky, konzumní chléb, rýže, jáhlová a ovesná jídla, těstoviny, müssli, a celozrnné pochoutky. V podstatě strava doporučená pro těhotné je vhodná i pro šestinedělky. Nezapomínejte na každodenní vypití nejméně jednoho litru kravského mléka, jestli vám mléko chutná, k tomu vypijte ještě jeden litr jiných tekutin. Může to být například podmáslí, dobrá voda, šťáva, čaj, polévky, omáčky aj.

Je nutný vyšší příjem potravin obsahujících vápník (mléko netučné, tvaroh, méně slané sýry, zakysané mléčné výrobky). Dále potravin bohatých na množství železa (maso – červené, vaječný žloutek, listová zelenina, ořechy, luštěniny – po šestinedělí, a celozrnné obiloviny).

Pro vysoký obsah jódu se doporučuje zvýšená spotřeba mořských ryb – 2x týdně).

Kojící žena potřebuje vyváženou lehčí stravu s důrazem na dostatečný příjem tekutin, denně má vypít 2,5- 3,5 l, v horkém období i více. V šestinedělí jen neperlivou vodu.

Čaje podporující laktaci - uvařte si sami:

3-4 lístky mladé kopřivy (nebo špetka sušené), špetka anýzu, špetku kmínu a špetku fenyklu zalijeme 200 ml vroucí vody a necháme 5-10 minut louhovat.

Pijeme alespoň 1x denně.

Trnková šťáva – vitamínová bomba na vzpružení.

Sypaná jestřabina lékařská – podporuje tvorbu a vylučování mateřského mléka, zbavuje tělo přebytečných tekutin a příznivě ovlivňuje látkovou výměnu.

Vesměs jsou všechny čaje na podporu kojení hlavně proti nadýmání jak maminky tak miminka. Čaje, které obsahují jestřabinu lékařskou mají určité mlékopudné účinky.

Co jíst a co ne:

Živiny, které by jste měly pravidelně jíst, aby byly obsažené v mléce (jsou závislé na pravidelném příjmu potravou, neukládají se do zásoby):

jód, vitamín C, vitamíny B1, B2, B6, B12, selen, sůl, draslík, bílkoviny, vit. A

Pozor! Potřeba vitaminu A v jiném stavu a při kojení nestoupá oproti normálnímu stavu.

Živiny, které by jste měly pravidelně jíst, protože se do mléka vyplavují z vašich zásob uložených v těle:

železo, vápník, kyselina listová, vitamin D

Nízký příjem železa, jeho nedostatečná zásoba, nebo vyšší potřeba vede k chudokrevnosti(anémii) v těhotenství a vyššímu výskytu infekcí v šestinedělí u matky.

Suplementace (doplnění) vápníku ( většinou 600 mg /den) je potřebná u žen s nízkou konzumací mléčných výrobků. U žen s nízkým příjmem ve stravě a nevystavování se slunci je vhodné doplnění vitaminu D.

Dostatek vitaminů a stopových prvků si hlídejte hlavně v zimních měsících.

Obecné rozdíly v jídelníčku po 2 měsících:

Přidejte citrusy, občas luštěniny, kalorický příjem se upravuje v závislosti na výchozí váze, pokud jste začaly intenzivněji cvičit, i při stejném kalorickém příjmu můžete začít hubnout, jinak se kalorický příjem začne postupně snižovat na hodnoty pro nekojící ženu. Můžete si dovolit začít intenzivněji snižovat váhu.

Stále dbejte na dostatek vitamínů a minerálů, bílkovin a pitný režim.

 

zdroj: článek vznikl ve spolupráci s Magdalenou Mikulandovou, porodní asistentkou a odbornou poradkyní v otázkách těhotenství a porodnictví.

magdalenamikulandova.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz