Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  I v lednu nás zahrada potřebuje. Co pro ni můžete udělat

I v lednu nás zahrada potřebuje. Co pro ni můžete udělat

6.1.2022 - redakce Babinet.cz

I v lednu je potřeba dělat všechno proto, aby naše zahrady a zahrádky zůstaly správně zaopatřené. Jedná se sice o měsíc, během něhož bývají nejstudenější noci z celého roku, přesto něco málo pro budoucí úrodu dělat můžete.

fotografie: Pexels

Začněte rozvahou. Na papír si načrtněte záhony a do připravených políček vepište, co jste na nich měli loni. Teď víte, co kam nevysévat. Stejná plodina by totiž neměla být na jednom záhonu dva roky po sobě. Není to dobře, jelikož jedna plodiny spotřebovává určité živiny. Pokud tedy osejeme či osázíme na přes rok stejně, nebudeme mít takový výnos. Nyní tedy máte šanci vše popřeházet a pěkně si rozepsat, co kam vysévat.

Výsev na parapet

Leden je zároveň dobrý měsíc pro výsev některých semínek. Ty nechávejte klíčit na slunném parapetu. Začněte výsevem paprik. Pokud vám zbyla stará semínka, tak jich z každého pytlíčku pár vezměte a vysejte na navlhčený ubrousek. Pokud po týdnu začnou semínka klíčit, můžete vysévat do zeminy, pokud ne, vyhoďte je a raději kupte nové.

Papriky vyséváme do truhlíků, ne příliš hluboko. Semena zakrýváme jen slabou vrstvou zeminy. Během pár týdnů vyklíčí a porostou. Za měsíc, měsíc a půl je můžete přepichovat do kelímků.

V lednu vyséváme také petúnie a muškáty.

Kontrola

Během ledna pak zahradu hlavně kontrolujeme. Musíme hlídat stromy a keře kvůli okusu. Stačí jeden zajíc nebo srnka a je po rostlině. Sníh, který napadl, se snažte kupit hlavně na záhony a pod keře či pod stromy, ať tam chrání zeminu a v době tání ji dobře namočí.

napsala Zuzana Zelenková
 
zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip