Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Barefoot boty: Vše co byste o nich měli vědět

Barefoot boty: Vše co byste o nich měli vědět

4.1.2022 - redakce Babinet.cz

Píše se o nich čím dál častěji a nosí je ženy, děti i muži všech věkových kategorií. Řeč je o barefoot obuvi, která se poslední dobou stává čím dál oblíbenější. Co byste o těchto netradičních botách měli vědět?

Boty barefoot se těší skutečně velké oblibě, a to zejména díky zdravotním výhodám, které přinášejí. Proč jsou tyhle boty pro nohy tak prospěšné, a jak si vybrat svůj první pár? 

fotografie: Pexels

Barefoot boty

Barefoot boty poznáte od těch klasických hned na první pohled. Liší se nejen tloušťkou podrážky, ale také vzhledem. 

Podrážka barefoot obuvi musí být tenká a pružná, aby chodidlo neztratilo kontakt se zemí. Ideálně se doporučuje maximální tloušťka podrážky do 5 až 6 mm. Celé chodidlo navíc musí být v jedné rovině. Z toho důvodu nenajdete barefoot boty na podpatku či na klínku.

Dalším důležitým znakem, který nesmíme opomenout, je širší přední část boty, abyste měli dostatek místa pro prsty. Boty mají odrážet přirozený tvar chodidla, a příliš těsně ho neobepínat. 

Jaké jsou výhody barefoot bot?

Proč jsou vlastně barefoot boty tak oblíbené a v čem tkví jejich jedinečnost?

  • přirozeně kopírují tvar chodidel
  • nikde netlačí a nevytváří na nohách nepříjemné otlaky a mozoly
  • díky široké špičce a tenčí podrážce při chůzi zapojujete daleko více svalů 
  • napomáhají správnému vývoji chodidla
  • předcházejí vzniku možných deformací na chodidle (vbočený palec, …)

Jak vybrat správné barefoot boty?

Při výběru nových barefoot bot se nejdříve zaměřte na materiál. Najdete boty v kožených variantách, ale i kombinace kůže, či zcela veganské materiály. Podrážka bývá většinou z tvarované a profilované gumy, kůže nebo kaučuku. 

Pokud jste úplný začátečník při nošení barefoot bot pro začátek volte raději silnější podrážku, ideálně okolo 5 mm. Čím více si budete na boty zvykat, tím slabší podrážku můžete následně vyzkoušet. 

Kromě velikosti bot se zaměřte i na zavazování a šněrování. Stejně jako materiál zohledněte i t, do jakého prostředí boty budete nosit a jaký model bude co nejpraktičtější. 

 

napsala Dana Klementová

zdroj: https://www.bosonozka.cz/jak-zacit/co-je-barefoot/

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz