Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Vše, co byste měli vědět o džínách. Odkud pochází a jak o ně pečovat?

Vše, co byste měli vědět o džínách. Odkud pochází a jak o ně pečovat?

30.11.2021 - redakce Babinet.cz

Jen o málokterém módním kousku se dá říct, že by si dokázal podmanit svět tak moc, jako právě nesmrtelné džíny. Odkud vlastně tyto džínové kalhoty pochází, kam až sahá jejich historie a jak o kvalitní džíny správně pečovat?

fotografie: Pexels

Kalhoty, které si podmanily svět

Historie džínů sahá až někdy do roku 1853, kdy mladík Levi Strauss založil podnik Levi Strauss & Co., kde světu nabízel nejrůznější látky. Ty od něj v té době začal nakupovat krejčí Jacob Davis, který v roce 1870 přišel s jedinečným nápadem, jak by se daly vyrobit pevnější kalhoty, než jaké byly nabízeny dříve – Jacob Davis začal vrchní roh kapes opatřovat nýty a tím výrazně prodloužil jejich životnost, neboť kapsy se tak nedaly jen tak lehce roztrhat. 20. května 1873 si pak nechal Jacob Davis a Levi Strauss tyto kalhoty patentovat, a my tak můžeme toto datum považovat za oficiální zrození džínů. 

Zanedlouho poté, co byly džíny patentovány, vznikl vůbec nejznámější model takzvaných levisek – konkrétně tedy model Levi's 501, který je velice populární až do dnešní doby. 

Tyto kalhoty však ve své době nebyly nazývány jako džíny, ale jako pásové montérky a byly považovány za dělnickou módu. Pásové montérky se začaly označovat jako džíny až v roce 1960.

Největší převrat byl v oblasti džínových kalhot zaznamenám ve 30. letech minulého století, kdy se džíny přestaly považovat pouze za dělnický oděv, nýbrž za symbol západu. V Evropě pak byly první džíny ušity v roce 1948 a to v továrně Mustang Jeans, která se později zasloužila o vůbec první strech džíny

Postupem času si džíny zamiloval prakticky celý svět. Velkým hitem byly například zvonové džíny. Ty se v Československu daly sehnat jedině v Tuzexu a byly symbolem svobody. Zvonové džíny jsou však k sehnání dodnes a jejich móda se v průběhu let neustále vrací. 

Jak správně pečovat o džíny?

Jak ideálně pečovat o džíny, jak často je prát a jak je správně sušit?

  • Vyhněte se častému praní
  • Dávejte přednost ručnímu praní
  • Jedině naruby
  • Pozor na sušičku
  • Nezapomínejte na žehlení

Vyhněte se častému praní

Kvalitní džíny vydrží daleko víc než běžné kalhoty, takže nepotřebují ani tak častou údržbu/praní. Kvalitní denimové kalhoty stačí prát jednou za 14 dní.

Častější praní dává riflím pořádně zabrat, a rychleji tak ztrácí svůj tvar a barvu. Pokud se vám na džínám ovšem objeví nějaké flek či skvrna, můžete je vyprat dřív. Jinak to s jejich praním opravdu zbytečně nepřehánějte. 

Dávejte přednost ručnímu praní

Co se týče praní riflí, ideálně se doporučuje úplně vynechat praní v pračce, ale dáte přednost spíše ručnímu praní. K ručnímu praní jeansů vám navíc naprosto postačí voda a mýdlo. Aviváž raději vynechte. Džíny se po ní snadněji vytahají. 

Pokud ovšem budete chtít džíny prát v pračce, čiňte tak spíše výjimečně. Džíny v pračce perte na nižší teploty, ideálně na 30 °C, a rovněž bez použití aviváže

Jedině naruby

Než se do praní džínů pustíte, ujistěte se, že jste je obrátili naruby. Jedině tak totiž zajistíte, že budou i po několika vyprání vypadat jako nové a zbytečně vám nevyblednou. 

Toto pravidlo platí o to víc, pokud plánujete prát džíny v pračce. Kovový buben pračky by totiž mohl materiál kalhot nevratně poškodit Dále pak zapněte předem všechny zipy a nepoužívejte odstřeďování. Jednoduše tak můžete předejít nechtěnému poničení. 

Pozor na sušičku

Ať už budete prát džíny v ruce či v pračce, jedno je jisté. Nikdy nesušte džíny v sušičce. Pokud tedy nechcete mít najednou džíny o několik čísel menší. Neboť právě v sušičce se rifle vždy značně srazí. 

Po vyprání je jednoduše pověste na sušák. Aby si zachovaly svůj tvar, sušte je ideálně pověšené vzhůru nohama nebo ve vodorovné poloze

Nezapomínejte na žehlení

Po řádném usušení už není většinou třeba džíny žehlit. Drobné nedokonalosti se totiž díky přiléhavému střihu vytvarují přímo na těle. 

Jestliže se však chcete ve svých džínách cítit pohodlně, pak se můžete své džíny jednoduše přežehlit. Po vyžehlení totiž denimové kalhoty nádherně změknou a budou mnohem více příjemnější na nošení.

Tip: Naprosto ideální je sundat džíny ze šňůry ještě trochu vlhké a žehlit je naruby.

 

napsala Dana Klementová

zdroj: https://blog.mall.cz/lifestyle/8-tipu-jak-spravne-pecovat-o-dziny-622.html

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz