Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Ledvinky jsou opět v módě. Jakou si pořídit?

Ledvinky jsou opět v módě. Jakou si pořídit?

15.11.2021 - redakce Babinet.cz

Ledvinka okolo pasu, tílko a vysoké ponožky v sandálech. Tuto kombinaci lze bezesporu považovat za největší módní symbol 90. let. Je to ovšem právě stylová retro ledvinka, která poslední roky zažívá svůj obrovský comeback a k dostání je snad úplně všude. Máte ji i vy?

fotografie: Reserved

Odkud ledvinky pochází?

Historie ledvinek sahá až do dávných dob. Tehdy se ovšem ještě nedalo tak úplně mluvit o ledvinkách, ale spíše o malých kožených kapsičkách, které například domorodí Američané nosili uvázané okolo pasu nebo zavěšené přes rameno. Dále pak jako předchůdce dnešní ledvinky lze považovat také drobné vaky, které si Francouzi vešeli okolo pasu již v 15. století. 

Za zmínku jistě stojí také to, že ke vzniku ledvinek napomohli v 60. letech sportovci a horští záchranáři, kteří využívali speciální taštičky kolem pasu k umístění menších lékárniček. 

Ovšem až někdy v 80. letech minulého století se začaly ledvinky pomalu dostávat na přehlídková mola a také do ulic větších měst. V Americe slavila ledvinka ten vůbec největší úspěch okolo roku 1988. K nám se pochopitelně tento módní trend dostal až o několik let později.

I když byla ledvinka svého času skutečně velmi populární, po pár letech slávy přestala být na pultech kamenných prodejen nadobro k dostání. K sehnání byla výhradně na tržnicích nebo u pouličních prodejců a začala být považována za symbol nevkusu a pohlíželo se ni spíše jako na laciný doplněk

Následně ovšem uběhlo několik let a s ledvinkami jako by se doslova roztrhl pytel. Nabízejí je všechny obchodní řetězce, nosí je malé slečny, mladí pánové i ženy v nejlepších letech. 

Proč si ledvinku zamilujete i vy?

Proč jsou ledvinky vlastně tak oblíbené? Může za to především jejich praktičnost a funkčnost

Do jedné takové stylové ledvinky se velmi snadno vejde telefon, peněženka, doklady, klíče, rtěnka i menší flakon s parfémem. Do této kabelky zkrátka snadno schováte vše, co potřebujete mít neustále u sebe. 

Ledvinky ovšem rozhodně neplní pouze funkci praktickou. Její design dokáže příjemně rozzářit každý outfit a dodá mu jedinečný šmrnc. Pořídit si můžete například kožené, látkové, barevné, černé, zdobené, sportovní, elegantní nebo třeba neonově zářivé ledvinky. Mezi ty nejvíce oblíbené však zřejmě stále patří kožené elegantní ledvinky neutrálních barev.  

Retro ledvinky pro všechny

V dnešní době je ledvinka považována za módní doplněk, který si může dovolit úplně každý bez ohledu na věk. Zatímco mladší generace dávají přednost spíše sportovnějších typům této malé kabelky, dámy a pánové volí raději elegantnější ledvinky, které ovšem mohou bez obav vynést také k méně formálním outfitům, kterému tak snadno dodají jediněčnost a originalitu. 

A pokud i vy zvažujete, že si nějakou tu ledvinku pořídíte, máme pro vás malou inspiraci:

fotografie: Pexels

fotografie: Pexels

fotografie: Pexels

fotografie: Pexels

fotografie: Pexels

 

napsala Dana Klementová

zdroj: redakce, https://www.idnes.cz/onadnes/moda/ledvinka-se-vraci-trend.A170914_151307_modni-trendy_kace

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
30.11.2021 17:03

Já mám pocit, že ledvinky jsou zase už pomalu na ústupu. Já bych je nosila pořád, přijdou mi velmi praktické, mám obě ruce volné a moc se do nich nevejde, tak nejsou ani těžké:)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz