Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Blíží se doba předvánočních úklidů. Vyzkoušejte domácí rady pro dokonale bílé záclony

Blíží se doba předvánočních úklidů. Vyzkoušejte domácí rady pro dokonale bílé záclony

7.11.2021 - redakce Babinet.cz

Nejkrásnější svátky v roce jsou za dveřmi, ovšem pro mnohé z nás to znamená generální úklid. Je to období, kdy se dostaneme s prachovkou, hadrem či čističem i do míst, která jsme během měsíců opomíjeli. Skryté kouty, vysoko položené police, boxy pod postelí a jiná místa nezůstanou ušetřena čistoty. Vždyť krása Vánoc vynikne pouze ve skvěle uklizeném a vyleštěném bytě či domě. Generální úklid je pro mnohé z nás ovšem noční můrou. Dnes se zaměříme na záclony. Na oknech se už možná nepyšní bílou barvou, jsou spíše zažloutlé a už nevypadají tak krásně. Zkuste jim vrátit zašednou krásu s pomocí ověřených triků, které vždy zaručují parádní výsledky.

fotografie: Freepik

  • Prostředek na mytí nádobí

Prostředky k mytí nádobí mnohdy bělí prádlo mnohem účinněji než speciální prací produkty. Stačí namočit prádlo přes noc do kbelíku s vodou, do které přimícháte malé množství prostředku na nádobí. Poté stačí prádlo klasicky vyprat.

  • Kypřící prášek

Množství, které při čištění využijete, je při každém praní individuální. Závisí to na rozměrech záclony a na tom, jak moc je špinavá (pro irientaci cca 3- 4 balíčky prášku). připravte si roztok z kypřícího prášku a vody a ponořte do něho na 15 minut až půl hodiny záclonu. Na závěr jí stačí jen vyndat a nechat vysušit.

  • Acylpyrin

Aspirin je naprosto nelítostný k zažloutlému prádlu. S tímto zažloutnutím si poradí úplně hravě. Většinou postačí rozpustit přibližně 6 acylpyrinů ve vodě a nechat ve směsi zažloutlé prádlo namáčet zhruba tři hodiny. Poté vyperte oblečení obvyklým způsobem.

  • Jedlá soda

Do 5 litrů vody přidejte 2 hrnky jedlé sody a dobře rozmíchejte. Do bělící směsi namočte prádlo a nechte sodu takto působit klidně i šest hodin. Poté hoďte prádlo do pračky a klasicky vyperte.

  • Citronová šťáva

Je li vaše prádlo zašedlé, zažloutlé, bílá barva je zašlá a vybledlá, revitalizujete ji pomocí citronové šťávy. Prádlo vhoďte do pračky a přímo k prádlu přidejte 2 hrnky citronové šťávy.

  • Ocet

U octu je postup úplně stejný, jako v případě citronové šťávy. Výsledky jsou totožné a prádlo krásně bílé.

  • 3% peroxid vodíku

Peroxid je účinný, nicméně se s ním nepokoušejte vybělit extra jemné prádlo. Při bělení peroxidem stačí do kbelíku s horkou vodou přimíchat půl hrnku a nechat prádlo namáčet zhruba hodinu. Poté prádlo prosprchujte teplým proudem vody. Až poté vyperte.

  • Skořápky z vajíček

I tato babská rada funguje. Budete potřebovat pytlík z hrubšího materiálu. Do něho dejte skořápky a přibližně 2 plátky citrónu. Vložte přímo do pračky k záclonám a spusťte prací program.

 

napsala Bára Klímová

 

zdroj: redakce, veselebydleni.cz/magazin/jak-prat-zaclony-aby-byly-bile

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip