Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Středomořské zvony budou okrasou vaší jarní zahrady. Zasaďte si nyní atraktivní česnek sicilský

Středomořské zvony budou okrasou vaší jarní zahrady. Zasaďte si nyní atraktivní česnek sicilský

1.10.2021 - redakce Babinet.cz

Česnek sicilský má nádherné, jemné květy, takže se dokonale hodí do okrasných zahrad. Mimořádně vyniká v kombinaci s dalšími rostlinami a přitahuje mnoho včel a čmeláků.

fotografie: se svolením iBulb

Původ

Česnek sicilský (Nectaroscordum siculum) je také známý jako středomořské zvony. Tato kvetoucí cibulovina původně pochází z asijské části Turecka, ale nyní roste i na jiných místech, například na Sicílii a v jižní Francii. Vnáší do zahrady spoustu života a barev a vystačí si pouze s půdou propustnou pro vodu.

Zvonky

Česnek sicilský kvete v květnu a červnu. Zpočátku rostou vzhůru desítky špičatých květů. Pak z 90cm stonku visí jemné zvonky jako kolotoč. Vnější a vnitřní strana zvonků má krémově zbarvený odstín s drobnými fialovými a zelenými proužky. Tyto barvy nádherně ladí s odstíny dalších květin.

Biodiverzita

Česnek sicilský produkuje hodně nektaru a pylu. Nektar a pyl jsou nezbytnou potravou pro hmyz. Včely a čmeláci květy tohoto česneku milují a houfně se k jeho nektaru hrnou. I motýli si rádi dají říct. Tím, že se hmyz honí a poletuje z jednoho květu na druhý, zajišťuje také opylení.

Sázení

Stejně jako u ostatních cibulovin kvetoucích na jaře je nejlepší česnek sicilský sázet na podzim, a to na slunné nebo mírně zastíněné místo. Hloubka sázení a vzdálenost mezi cibulkami je patnáct až dvacet centimetrů. Cibulky jsou odolné. Díky tomu je lze v zimě ponechat v zemi a příští rok budou znovu kvést.

Co je dobré vědět:

  • Česnek sicilský má několik vědeckých synonym. Jedním z nich je Nectaroscordum siculum subsp. bulgaricum. Proto se mu v některých zemích říká bulharská okrasná cibule.
  • Česnek sicilský lze pěkně kombinovat s pozdně kvetoucími tulipány.
  • Květy zůstávají atraktivní i po odkvetení, protože i semenné tobolky vypadají pěkně.

fotografie: se svolením iBulb

 

zdroj: kvetinovecibulky.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip