Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Praktické rady pro bezbolestný návrat do práce po mateřské

Praktické rady pro bezbolestný návrat do práce po mateřské

16.8.2021 - redakce Babinet.cz

Z práce do jesliček, školičky nebo školy či školky, zajistit dětem odpolední program, nakoupit, uvařit, uklidit, uspat, vyprat…atd. a ráno znovu a zítra zas…. Návrat do práce. Kolotoč, který se na Vás chystá, Vám právem nahání hrůzu. Jak z toho ven? Jak všechno uspořádat tak, aby se nám všem v tom žilo pohodlně a třeba i s lehkostí? Jde to?

fotografie: Freepik

Většinu rodičů na rodičovské dovolené čeká dříve nebo později tento krok a s tím spojené těžkosti, jak obojí sladit. I tady platí: „Připraveným štěstí přeje!“ Nejdůležitější je si uvědomit, že Váš návrat do práce se dotkne všech členů rodiny. Někdy je potřeba také přesvědčit sebe i vaše blízké, že vaše děti nebudou vaší prací poškozovány. Pracující ženy často trpí pocity viny z nedostatku času na své děti. Výzkumy ale neprokazují, že by děti pracujících žen na tom ve svém vývoji byly hůř než děti žen v domácnosti ani, že dlouhodobý pobyt rodičů doma s dětmi znamená, že jim automaticky dávají to nejlepší. Děti pracujících rodičů mají dle výzkumů dobré předpoklady pro to být v budoucnu dobrými rodiči, mít důvěru ve své schopnosti a obstát i v pracovním světě.

Praktické Desatero bezbolestného návratu do práce:

  1. Vyzkoušejte si to předem. – Spoustu úskalí ukáže až praxe. Zkuste si to proto nejdřív nanečisto. Zařiďte si třeba kurz mimo domov a vyzkoušejte si, jak budou vaši blízcí fungovat bez vás. Odhalte nedostatky slaďování dřív, než nastoupíte do práce naostro.
  2. Promluvte si s partnerem i s dětmi o tom, jaké změny vás všechny čekají.
  3. Nebojte se žádat o pomoc a zapojit partnera i děti do vaření i domácích prací, za zvážení stojí i placená výpomoc v domácnosti.
  4. Na nikoho nezapomínejte. Ačkoli práce v prvních týdnech bude vyžadovat většinu vaší pozornosti a energie, najděte si občas i klidný čas pro naslouchání svým dětem a popovídání s partnerem.
  5. Počítejte s proměnlivostí plánů, buďte flexibilní. Pro nečekané události je dobré neplánovat čas na 100% a mít v záloze plán B – nikdy nevíte, kdy onemocní dítě, nebo paní na hlídání
  6. Stanovte si priority. Často všechno vychází podle plánů a někdy není prostě dost času na všechno, neberte si to osobně a zvažte, co je pro vás nejdůležitější.
  7. Neberte na sebe víc, než zvládnete. Naučte se říkat ne. I něco tak lákavého jako společné víkendové lyžování s rodinou vašich známých vás může stát po náročném týdnu víc energie, než vám dá.
  8. Snižte své nároky na všechny kolem i na sebe. Nemluvte o tom, co je špatně, ale jak můžete všichni přispět k lepšímu fungování vaší rodiny a domácnosti.
  9. Rutina šetří čas - zautomatizujte pravidelně prováděné činnosti jako úklid, nákup, příprava věcí do školky/školy/na kroužky... ušetříte tak moře času.
  10. Berte věci s humorem a nadhledem. :-)

 

Autorky: Eliška Kodyšová, Lucie Suchochlebová Ryntová – Desatero pracujících matek v časopise Děti a my, 9/2011. Upraveno. APERIO

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz