Vyznat se ve vlastnostech jednotlivých materiálů dokáže být občas pěkný oříšek. Připravili jsme proto pro vás stručný přehled, který vám vlastnosti těch nejběžnějších materiálů představí. Co je to vlastně polyester? Jak prát bavlnu? Jak sušit vlnu? A lze žehlit nylon? To vše si můžete přečíst v následujícím článku.
fotografie: Pexels
V našem přehledu se můžete dočíst, jaké jsou hlavní vlastnosti jednotlivých materiálů, ale především také to, jak o ně správně pečovat, aby si zachovaly svůj původní stav co nejdéle. Pokud tedy i vás zajímá, jak se o dané kousky oblečení ideálně starat, pak je tento článek vhodný právě pro vás.
Bavlna
Jemná, prodyšná a v textilním průmyslu obzvláště využívaná. Taková je bavlna – rostlinný materiál, který je ze cca 90 % tvořený celulózou.
Bavlněné vlákno je samo o sobě málo elastické, a proto se bavlněné oblečení mačká a vytahuje. Z tohoto důvodu se do bavlněné látky velmi často přidává elastan, který tento nedostatek bavlny snadno vyřeší. Bavlněné oblečení s elastanem je tvarově stálejší než oblečení z čisté bavlny.
Jak pracovat s bavlnou?
Bavlnu můžete bez obav prát a žehlit na vysokou teplotu, kterou velmi dobře snáší, aniž by došlo k jejímu poškození. Jen těžko byste na trhu s materiály hledali nějaký tak odolný, jako je právě bavlna.
Bavlna rovněž velmi dobře absorbuje vlhkost a poměrně rychle schne (neschne ovšem tak dobře, jako například funkční oblečení).
Bavlna dobře snáší styk se zásaditými látkami, ale je špatně odolná proti kyselinám. Většina pracích prostředků, které se v současnosti používají, je zásaditá, a tak bavlně nevadí. Bavlnu můžete bělit chlorovými prostředky, které bývají převážně zásadité. Běžné kyseliny, se kterými bavlna přijde do styku (například pot), jsou pro bavlnu neškodné.
Vlna
Vlněné vlákno má šupinovou strukturu a je tvořeno zejména keratinem. Z těchto důvodů vlna zabraňuje množení virů a bakterií. Vlněné oblečení je tak vhodné také pro alergiky.
Největší výhodou vlny je, že v zimě krásně hřeje a v létě díky schopnosti odpařování zajišťuje příjemně chladivý pocit. Vlnu tedy lze považovat za ideální materiál pro všechna roční období.
Jak pracovat s vlnou?
Vlna nemá příliš ráda vodu (už vůbec vlně nesvědčí teplá voda). Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát ručně maximálně do 30 stupňů. Případně můžete využít takzvané suché čištění, které v dnešní době nabízí téměř všechny čistírny.
Stejně jako je tomu u praní, tak i během sušení by neměla vlna přijít do kontaktu s teplotou vyšší než 30 stupňů. Díky tomu doporučujeme nesušit vlnu v sušičkách na prádlo.
Nylon
Nylon představuje nejznámější druh polyamidového vlákna, které se vyznačuje vysokou pevností a odolností v oděru. Dalším často využívaným typem polyamidového vlákna je například silon.
U nylonu jistě oceníte především jeho schopnost rychle usychat, což přispívá k pocitům sucha při nošení. Nylon zároveň dobře odvádí pot, nemačká se a nevytváří žmolky.
Jak pracovat s nylonem?
Vlákna nylonu jsou citlivá na vysoké teploty. Nylon proto doporučujeme prát na šetrný program do 40 °C a žehlit přes vlhký kousek plátna, nebo raději nechat volně vyvěsit a žehličce se úplně vyhnout.
Elastan
Jemné, pružné a odolné vůči opotřebení – takové je elastanové vlákno, které se zpravidla používá v kombinaci s dalšími vlákny.
Typickým znakem elastanových vláken je vysoká pružnost. Elastanová vlákna jsou schopna se bez jakéhokoliv porušení natáhnout až na trojnásobnou délku. Po uvolnění se však hravě vrátí zpět do svého původního stavu. Takto dokážou elastanová vlákna fungovat pořád dokola s minimálním opotřebením.
Zároveň jsou takové materiály s obsahem elastanu schopné dlouhodobě udržet svůj tvar a daleko méně se mačkají. Opomenout nesmíme ani skutečnost, že elastanová vlákna jsou odolná vůči mořské vodě a působení světla.
Jak pracovat s elastanem?
Elastan je poměrně nenáročný, ovšem celkovou péči o daný kousek s příměsí elastanu je nutné podřídit materiálu, který je zastoupen v převažujícím množství. Obecně platí, že elastanová vlákna nepřijímají vlhkost, díky čemuž se snadno udržují. Textilie s elastanem vyžadují nižší teploty při praní i žehlení (ideální je teplota zhruba okolo 30 °C a 40 °C).
Polyester
Polyester je syntetické vlákno. Vyrábí se z různých látek, nejčastěji z takzvaného PET (polyetylentereftalát). Samotné polyesterové vlákno se používá opravdu jen minimálně. Daleko častěji je využíváno jako příměs, jelikož kombinace polyesteru s jinými látkami má mnohem lepší vlastnosti než materiál samostatný. Směs polyesteru s dalšími vlákny získává žádané a ceněné vlastnosti pro oblečení – drží tvar, nemačká se a dobře schne.
Jak pracovat s polyesterem?
Oblečení z polyesteru je třeba prát na nízké teploty, ideálně do 30 °C a nejlépe naruby, aby se na oblečení nevytvářely žmolky. Pokud je třeba textilii vyžehlit, je lepší tak učinit přes mokrou utěrku. Obecně se však prádlo s polyesterem nedoporučuje zbytečně žehlit, bělit, sušit v bubnové sušičce ani chemicky čistit.
napsala Dana Klementová
Zdroj:
https://www.rodinnebaleni.cz/post/5445-co-jste-mozna-nevedeli-o-bavlne
https://www.bytema.cz/rady-a-tipy/pruvodce-materialy-latek-polyester
https://www.poshme.cz/clanek/28/spandex-lycra-elastan-vyznate-se-v-odevnich-materialech/
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.