Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Koupání může skončit velkou bolestí ucha. Jaké jsou příznaky zánětu středního ucha či zevního zvukovodu

Koupání může skončit velkou bolestí ucha. Jaké jsou příznaky zánětu středního ucha či zevního zvukovodu

16.7.2021 - redakce Babinet.cz

Jako každá bolest i bolest ucha nám znepříjemní život. Ať je příčina jakákoliv, obvykle je nutná pomoc odborníka. Jde o záněty, které zasahují zvukovod či střední ucho.

fotografie: Pixabay

Do středního ucha zánět prostoupí přes Eustachovu trubici. Dojde k zmnožení původců infekce v dutině středoušní a vytváří se hnis. Ten tlakem na bubínek vyvolává silné bolesti v uchu. Kromě bolesti může nastat též zhoršení sluchu, horečka, u malých dětí i průjem a  nevolnost.

Zánět středního ucha si často vyžádá akutní zákrok. Když je bubínek hnisem vyklenutý, provádí lékař  paracentézu – propíchnutí bubínku. Protne tenkou jehlou ušní bubínek a odsaje hnis, který se ve středním uchu nachází. Po odtečení hnisu následuje okamžitá úleva od bolesti.

Při zánětu zevního zvukovodu je postižena pokožka této části ucha. Jde o následek útoku bakterií, ke kterému obvykle dochází v létě po koupání.  U pacientů se objevuje svědění, bolest ucha, později výtok z ucha někdy spojený se zhoršením sluchu.

Ti, co to zažili, popisují zánět zvukovodu jako nepříjemnou bolest. Od zánětu středního ucha, který vzniká třeba při nachlazení a rýmě, se zánět zevního zvukovodu liší jak bolestí, tak pocitově. Bolest je jakoby horší, ale člověk přitom normálně slyší, zatímco u zánětu středního ucha pacient všechny zvuky vnímá jakoby zdálky.

Zánět zevního zvukovodu je typická nemoc z vody. U těch, kteří se hodně potápí, rádi plavou s hlavou pod vodou nebo skáčou do vody.Voda ulpí v uchu a nedostane se ven.

První pomoc po každém koupání je  – pokusit se vodu, která vám zalehla ucho, vždy vytřást ven, dřív než se vrátíte znovu do bazénu: poskakováním, třením ucha cípkem ručníku, u malých dětí kapesníkem, nebo i lehkým kroužením vatovou tyčinkou. Ovšem pozor: tyčinkou nerejděte hluboko v uchu, jinak se podaří zatlačit dovnitř mazovou zátku a nejenže vodu už nevytřesete, ale spolehlivě si zaděláte na zánět.

Někdo má zkrátka tu smůlu, že na bolesti uší z vody trpí, protože má zvukovod zúžený různými výrůstky. Tady pomohou jen špunty do uší ve vodě anebo drobný operační zákrok.

napsala RŘ

Zdroj: ORL centrum Brno

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip