Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Chraňte dozrávající rajčata před plísní. Postupů je několik

Chraňte dozrávající rajčata před plísní. Postupů je několik

16.7.2021 - redakce Babinet.cz

Mnoho zahradníků již v červenci sklízí první rajská jablíčka. Málo kdo ale bere v potaz, že je to teprve začátek. O rostliny je zapotřebí starat se i nadále. Proč? To je snadné! Další rajčata můžete vesele sklízet i v srpnu, nebo v září. Do prvních mrazíků ze sebe totiž rostliny budou stále vydávat to nejlepší, co mají. K tomu, aby byla úroda perfektní, jim můžeme dopomoci úplně snadnými úkony.

fotografie: Freepik

Někdo špičky rostlin zaštipuje. To je zcela zbytečné. Žádný strom, ani rajče, neroste do nebe. Špičky tedy nezaštipujte, akorát se připravujete o další, pozdější úrodu. Naopak, rajčata dál pěkně vyvazujte. Pokud by vám již rostliny přesahovaly přes tyčky, nevadí. Mohou klidně dál růst nad jejich úrovní.

„Páždíčka“

Co byste naopak zaštipovat měli, jsou takzvaná páždíčka. Jedná se o výhony, které rostou vždy mezi listem a kmenem rostliny. To prostě nechcete, pokud nepěstujete keříčková rajčata. Tam je samozřejmě každá větvička potřebná. Vyštipujte jen rajčata tyčková.

Spodní listy

Další věc, kterou je potřeba udělat, zvláště teď, když stále prší a je velmi mokro a vlhko, je to, že si budete pravidelně otrhávat spodní listy rostlin. V podstatě se budete snažit zamezit tomu, aby jakýkoli list ležel na zemi, v hlíně. Rajčata se totiž nikdy nezalévají přes list, samozřejmě, když prší, tak se kontaktu vody s rostlinou nevyhneme. Voda však způsobuje plíseň a na tu jsou zrovna rajčata dost náchylná. Proto také nenecháváme ve vlhku ležet spodní listy, ale pěkně je otrháme.

Vláha

Kdyby náhodou přestalo pršet, tak je dobré myslet také na to, že rajčata potřebují hodně vody a opravdu pravidelně zalévat, aby se plody nalévaly a rostly.

Kypření

Pro rajčata je také velmi důležité to, abychom pěkně motyčkou pravidelně, alespoň jednou týdně kypřili půdu kolem rostlin, to aby jí mohla dobře prostupovat voda a další živiny.

Kromě toho poté můžeme hlínu vždy přihrnovat do kopečků kolem stonku rajčat. Pod kopečkem se lépe drží vláha a tak si zařídíme lepší vlhkost pro rajčata, což je velmi účinné i ve velkých vedrech a suchých dnech.

Hnojení

Nejlepší hnojení je pak pomocí kravského hnojiva, slepičince nebo namočených kopřiv. Ty se nechávají ve vodě odležet alespoň tři týdny, ředí se v poměru jedna ku jedné a zalévá se jimi. Pro všechno zeleninu je to učiněný balzám.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: vegetablegrowersnews.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz