Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak odstranit nechtěnou barvu z vlasů

Jak odstranit nechtěnou barvu z vlasů

11.7.2021 - redakce Babinet.cz

Už se vám to určitě stalo taky. Řekla jste si, že změníte barevný odstín svých vlasů. Jenže jste sáhla vedle. A vaše vlasy jsou najednou místo oříškově hnědé spíš černé. Anebo místo přirozené zrzavé spíš krvavě rudé. Poradíme, jak se rychle přebytečné barvy zbavit.

fotografie: Pixabay

Trpělivost

Asi první věc, zdánlivě nepodstatná, je hodit se do pohody. Určitě se nezbořil svět jenom kvůli tomu, že máte špatně nabarvené vlasy. Stává se to často odbarveným blondýnkám. Chcete si na odbarvené vlasy dát nějaký světle hnědý odstín. A protože na krabičce je namalovaná hnědá barva, předpokládáte, že to chytne do hněda. Jenomže když pak nabarvíte vlasy, barva chytne do tmava, či rovnou do černa. Barva na krabičce nikdy neodpovídá realitě! Proto byste vždy měla sáhnout po světlejším odstínu, než si přejete.

Myjte si často vlasy

Prvním krokem je smířit se s tím, že jste sáhla vedle. A nějakou dobu potrvá, než se barvy zbavíte. Jestli to není úplná pohroma a můžete s těmito vlasy chodit, tak se nepouštějte zbytečně do velkých akcí. Pro začátek postačí jen mýt si vlasy trochu častěji, než jste zvyklá. Použijte šampon proti lupům, nebo silver šampon. Vyhněte se produktům, které o barvu naopak pečují.

Začínáme s vymýváním

Rozhodně nesahejte po peroxidu! Málokdo to ví, nicméně barvy z drogerie už aktivátor (developer nebo peroxid je pod jiným názvem totéž, jen developer je peroxid v krému a lépe se nanáší) obsahují. A bohužel udělají to, že vlasy předem před-peroxidují a teprve potom se do vlasu uloží barva. Takže ve skutečnosti to není tak, že tmavé barvy neobsahují peroxid. Levné oxidační barvy (což jsou skoro všechny, které mají dvě složky, z nichž je jedna barva a druhá aktivátor) vždy vlasy před-peroxidují. Proto by už jednou odbarvená světlovláska nikdy neměla používat oxidační barvy! Stejně tak jestli máte vlasy přirozeně světlé, je hloupost je barvit na tmavo oxidační barvou.

Jak tedy rychle dostat nechtěné pigment barvy z vlasů? Rozhodně už vlasy neperoxidujte, protože už jsou vyperoxidované právě oxidační barvou, kterou jste použily. Do tmavého, nebo příliš sytého odstínu chytají právě tyto barvy. A je někdy naprosto nemožné je vymýt. Takže peroxidovat určitě ne, to by k ničemu nebylo, naopak by se barva mohla ještě víc zažrat do vlasu. Odborníci doporučují postupně jemně vymývat.

Stahovač barvy?

Jestli jsou vlasy v dobrém stavu a máte plnou peněženku, nejjednodušší je zajít ke kadeřnici, která vám barvu odstraní pomocí stahovače barvy. Pozor na jeho použití doma! Sice si ho koupit můžete, nicméně tady nezáleží ani tak na produktu, ale schopnosti ho používat. Důležité je velmi dlouho barvu vymývat a poté zafixovat. Proces vymývání je potřeba opakovat několikrát a pozor, nemusí to fungovat na všechny typy barev. Mnoha ženám se barva pak po opětovném umytí vlasů vrátí.

Vitamin C

Čím kratší doba od barvení uběhla, tím víc bude fungovat vitamin C. Nejlepší jsou rozpustné tablety, které rozdrtíte. Potom prášek rozpustíte v horké vodě a vytvoříte kašičku. Jakmile trochu vystydne, nanesete ji do celých vlasů. Zakryjte čepicí a nechte působit hodinu.

Ocet

Další metodou, také kyselou, je ocet společně s horkou vodou. Naneste tento výplach na vlasy. Pozor, jak ocet, tak vitamin C vlasy hodně vysuší, takže doporučujeme použít pak olejový zábal, nebo masku na vlasy.

Oleje

Samozřejmě olejová maska, nejlépe z kokosového oleje, je tou správnou cestou, jak se rychle zbavit přebytečné barvy ve vlasech. Jako bonus budou vlasy vyživené.

Jedlá soda

Stáhnout barvu můžete pomocí směsi silver šamponu (nebo obyčejného šamponu) smíchaného s trochou jedlé sody. Nechte působit hodinu, opět zakryjte čepicí. Samozřejmostí je i používání silver šamponu samotného při důkladném mytí vlasů.

Přípravek na nádobí

Ano, i tohle je možnost. Přidejte to, čím myjete nádobí, do šamponu. A s tím potom drhněte vlasy. Už je to trochu drastičtější metoda, ale něco to udělá. Použít můžete i jemný gel na praní, ale to jen v případě, kdy používáte ekologický gel šetrný ke kůži a přírodě. Vlasy to pochopitelně hodně vysuší, takže je to na vlastní nebezpečí. Pomocí pracího gelu se dá zbavit i barvy například na kůži…

Tajný recept

Mnoho žen po celém světě používá následující recept pro stažení barvy z vlasů. Vymyjete s tím takové odstíny jako růžová, zelená, ale také hnědá, červená… Tento vymývací mix sice vysuší vlasy, ale není zase tak moc agresivní, aby se nedal projednou použít. Výsledkem jsou většinou blonďaté vlasy, respektive taková barva vlasů, kterou máte schovanou pod naposledy použitou barvou.

Smíchejte: Silver fialový šampon, prostředek na mytí nádobí, jedlou sodu a co nejnižší peroxid vodíku (1,5 procent nebo 3 procenta). Tento způsob používají k jemnému vymývání barvy z vlasů také kadeřníci. Pomocí takto nízkého procenta peroxidu totiž vymývací emulze trošku pění a začne opravdu působit. Na takové vymývání však doporučujeme nechat aspoň pár týdnů odstup od vašeho nešťastného barvení. Výhodou je, že zde namísto zesvětlujícího agresivního prášku stáhne barvu jedlá soda.

Tip: Rozdělte si raději stahování barvy do několika týdnů a každý týden vyzkoušejte jeden postup. Přibližně do měsíce byste se měla zbavit nechtěného odstínu barvy.

 

Napsala ŠT

zdroj: lifeands.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz